Okunma

İnternetten kilometre sorgulama dönemi!


20 Ekim 2019 Pazar 16:43
İnternetten kilometre sorgulama dönemi!

PTT yeni uygulama için kolları sıvadı. Vatandaşlar için hizmet ağını genişletmeye devam eden şirket, yeni hizmetlerini duyurdu. Artık tek bir tıklama ile araç bilgileri kolayca alınabilecek. İkinci el araçlar için internetten kilometre sorgulama dahil birçok sorgulama kolaylıkla yapılabiliyor.

Yapılan yeniliklerle birlikte artık PTT Bank İnternet Bankacılığı üzerinden; PTT Araç Hasar Sorgulama, Araç Hasar Detay Sorgulama, Araç Hasar Değişen Parça Sorgulama ve Kilometre Sorgulama gibi hizmetlere erişilebilecek.

PTT yeni uygulama: PTT Araç Hasar Sorgulama

PTT yeni uygulama

Bu hizmetlere ilişkin detayda geçmiş bir tarihe dayanıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT A.Ş. arasında 16 Kasım 2017’de “Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol” imzalandı.

PTT yeni uygulamasıyla birlikte özellikle “kilometre sıfırlama” işleminin önüne geçiliyor. İkinci el araç satın almak isteyenler aracın bilgileriyle sistemden sorgu yaparak, sıfırlama dahi yapılsa aracın güncel kilometre, hasar, parça değişimi ve bakım bilgilerini edinebiliyorlar.

Bir buçuk milyon kişi kilometre bilgisi sorguladı

İkinci el araç almak isteyenler PTT üzerinden kilometre sorgulaması yaptı. Bu hizmetten yararlanmak için araca ait plaka numarası veya şasi numarasını girmek yeterli oluyor. Sistemde yapılacak her bir sorgulamada 6 TL ücretlendirmeye tabi tutuluyor. Araçların güncel kilometre verilerini elde etmek için kullanıma sunulan sistemi bugüne kadar bir buçuk milyon kişi kullandı.

PTT Bank müşterisi olmayanların sorgulama yapabilmek için iki alternatifi bulunuyor. Bunlardan birisi e-ticaret platformu “www.epttavm.com” diğeri ise “HGS Online Bakiye Yükle” mobil uygulaması olarak sunuluyor.

PTT yeni uygulama ile hizmetlerini genişletti

Yapılacak sorgulamalar şu anlık sadece PTT Bank İnternet Bankacılığı üzerinden yapılabiliyor. Kilometre Sorgulama 6 TL bedele sahipken diğer sorgulamalar 8 TL olarak ücretlendiriliyor. Bu hizmetler sırasıyla; PTT Araç Hasar Sorgulama, Araç Hasar Detay Sorgulama, Araç Hasar Değişen Parça Sorgulama olarak sunuluyor.

Söz konusu hizmetlerin de yakın süreçte e-ticaret platformlarına dahil edilmesi bekleniyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “İnternetten kilometre sorgulama dönemi!”

 1. emraty416532 dedi ki:

  çok güzel hizmet özellikle ikinci el araba satın alacaklar için ilaç gibi gelecektir bu uygulama

 2. oznbrk998019 dedi ki:

  işte bu çok güzel haber internet üzerinden böyle bir şey yapmak iyi olacaktır

 3. tnreks429914 dedi ki:

  çok güzel kullanışlı bir sistem tavsiye ederim

 4. ieksal15 dedi ki:

  her konuda olduğu gibi bu konuda internete taşınmalıydı tabiki olur 😀

 5. sezerylmaz dedi ki:

  oluyor mu ki öyle bir şey ya

 6. umutyel30 dedi ki:

  bence de böyle bir hizmet gelmeli

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizim bilgilerimizi bize parayla satıyor ptt ve operatörler

 8. Anonim dedi ki:

  sorgulayınca masrafmı oluyor? ücretsiz olsa dikkate alırdım..

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu uygulama Çok uzun zamandır mevcut

" İnternetten kilometre sorgulama dönemi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetten kilometre sorgulama dönemi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetten kilometre sorgulama dönemi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "