PUMA, 2020’de yenileniyor


27 Temmuz 2017 Perşembe 11:00
PUMA, 2020’de yenileniyor

Krauss-Maffei WegmannRheinmetall Landsysteme ortaklığı ve Rohde & Schwarz GmbH, sırasıyla hem üretimdeki hem de mevcut Puma Zırhlı Muharebe Araçlarının (ZMA) işlevsel yeteneklerini yükseltmek ve modernize etmek için ayrı sözleşmeler imzalamışlardı.

Puma ise Alman Ordusu’nda hizmet veren eski Marder’lerin yerini almak üzere tasarlanmış bir muharebe aracı olarak göze çarpıyor. Değişimin 2020’ye kadar tamamlanması planlanıyor. Bu arada Puma dünyadaki en iyi zırh korumasına sahip ZMA’lardan birisi kabul ediliyor.

PUMA’nın modernizasyonu 2020’de bitiyor

Modernizasyon anlaşmaları genel olarak Puma’nın muhabere sistemlerini, dış görünüşü (silüetin) ve taarruz / savunma yeteneklerini kapsıyor.

Alman Ordusunda komuta, kontrol, haberleşme, bilgisayar ve istihbarat (C4I) altyapısı için yürütülen Deutschen Heer 4.0 programı ile paralel olarak, ZMA’nın muhabere sistemlerinde yeniliklere gidilecek. Bunun için aracın iletişim sistemlerini, Alman Ordusuna ait Müşterek Yetenekli Muhabere Sistemleri’nin (SVFuA) uyumlu standartlaşmış bir Yazılım Haberleşme Mimarisi (SCA) ile yapılandırılması gerekiyor.

17-07/27/puma-_first_series.jpg

Rohde & Schwarz tarafından yapılan duyuruda, Puma ZMA’ların komuta aracı versiyonlarına, 2020 yılına kadar SVFuA ortak yazılım tanımlı telsiz muhabere sistemlerini entegre etmek üzere sözleşme yaptıkları bildirildi.
Sistemin modüler yapısı ve işlevsel kapsamını yeni yazılım yükleyerek uyarlama özelliği, SVFuA’nın çok amaçlı, ölçeklenebilir ve geleceğe yönelik olması anlamına geliyor. Sistemin yetenekleri, ağa entegre edilebilen bir dalga formu yoluyla daha da genişletilebilir.

Puma’nın Alman Silahlı Kuvvetleri muhabere sistemine entegrasyonu, entegre yönlendirme teknolojisi ve kullanıcıları mobil iletişim sisteminin çekirdek ağına bağlayan internet protokollerinin kullanılmasıyla (MobKommSysBw) sağlanacak. Federal Bilgi Teknolojisi Güvenliği Bürosu, SVFuA’nın telsiz iletişimini NATO GİZLİ standardına kadar koruma yeteneğini doğrulamıştı.

SVFuA, araçtaki mevcut Komuta ve Silah Kontrol Sistemi (FÜWES) ile Entegre Komuta ve Bilgi Sitemi (IFIS) yerine geçerek mürettebatın işini kolaylaştırıyor. Ayrıca, SVFuA, tabur seviyesine hiçbir bağlantıya sahip olmayan, geçmiş dönemde sadece ses ve emniyetsiz telsiz üzerinden irtibat kurmak zorunda kalan diğer Alman Silahlı Kuvvetleri araçlarının sorununu potansiyel olarak çözeceğe benziyor.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “PUMA, 2020’de yenileniyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  inşallah geriden gelsekte bizimde savunma sanayii ürünlerimiz var
  yeterki inanalım küçümsemeyelim

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar lütfen alışverişlerinizde fişinizi isteyiniz devletimize vergiyi verin

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Her yerini yenilese ne olur, bizdeki iman gücü yeter 🙂

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Askeri teknoloji ile ilgileniyorsunuz madem neden yerli üretimle ilgili haber yok? 0 ü olmasın Psi de olsa onlara da yer vermelisiniz!

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Napak?

" PUMA, 2020’de yenileniyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PUMA, 2020’de yenileniyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PUMA, 2020’de yenileniyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!