Okunma

Qualcomm, 2.5 – 4 Watt Arasını Hedefliyor


30 Mayıs 2013 Perşembe 08:00
Qualcomm, 2.5 – 4 Watt Arasını Hedefliyor

Mobil cihazların bir numaralı tedarikçilerinden olan Qualcomm, hem mobil işlemci hem de LTE / 3G modem konusunda dünyanın en iddialı isimlerinden.

Fudzilla ekibi, Qualcomm‘dan Michelle Leyden, Tim Leland ve Tavis Lanier ile başarılı bir sohbet gerçekleştirdi. Bu sohbetin öne çıkan satırbaşları da internette paylaşıldı.

Qualcomm’un mobil işlemcilerdeki güç / sıcaklık hedefleri

Qualcomm, Snapdragon 600 ve 800 modelleriyle piyasaya oldukça güçlü bir giriş yaptı. Pek çok güçlü telefonda kullanılan bu işlemcilerin, termal durumu ise pek bilinmeyen bir nokta.

Akıllı telefon ve tabletlerde genel olarak pasif soğutma çözümleri kullanılıyor. Qualcomm‘un ısı konusundaki hedefi, işlemcinin 45 derece (115 F) seviyesini geçmemesi.

SoC çözümleri üreten Qualcomm, sadece ARM tabanlı işlemciyi üreticilere sunmuyor. Hem grafik işlemci, hem RAM ile io üniteleri ile beraber, GPS / GLONASS çözümleri ve 3G / LTE modem, tek bir çipsetin içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla güç tüketimi çok daha önemli bir hal alıyor. Bu kadar birimin yer aldığı pakette, 45 derecenin üzerine çıkılması durumunda cihaz ve baskılı plaket üzerinde bir risk oluşuyor.

Qualcomm‘a göre mobil cihazlardaki TDP değerinin sınırı 5 watt seviyesinde olmalı. Pasif soğutmayla beraber bir tablette en fazla 5 watt seviyesine kadar cihaz zorlanabilir. Akıllı telefonlar için de 2.5 ile 3 watt arasının ideal olduğu vurgulanıyor.

Qualcomm, Snapdragon 800‘ü 2.3 GHz‘e kadar çalışacak şekilde tedarik ediyor. Fakat bu işlemci 2.3 GHz hızında çalıştırıldığında, 5 Watt TDP değerlerine çıkmış oluyor. O yüzden belli bir süre 2.3 GHz hızında çalışan Snapdragon 800‘lü modelleri akıllı telefonlarda göremeyebiliriz. Çünkü 5 watt, telefonlar için oldukça yüksek bir rakam. 2.5 – 3 watt aralığının yakalanması için Snapdragon 800 kullanacak telefonların, 1.7 ile 2.1 GHz aralığında çalıştırılabileceği düşünülüyor. Tabi bu durumun da üreticiye göre değişeceğini unutmamak gerekiyor.

Qualcomm‘un Snapdragon 600‘e de 1.9 GHz‘e kadar sınır tanıdığını biliyoruz. Galaxy S4‘nin LTE sürümünde en yüksek sınırlarda çalıştırılan işlemci, daha da yüksek hızlara çıktığında istenilen TDP değerlerinden (Qualcomm’a göre) uzaklaşıyor.

Kısacası

Qualcomm‘un, Snapdragon 600 ve 800 ailesinde akıllı telefonlar için 2.5 ve 4 watt aralığını, tabletler için de sınırın maksimum 5 watt olduğunu görüyoruz.Ayrıca firmanın hedeflediği SoC sıcaklığı 45 derece seviyesinde.

:: Mobil işlemcilerin güç tüketimi, sizce fazla mı?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Qualcomm, 2.5 – 4 Watt Arasını Hedefliyor”

  1. 008taki dedi ki:

    darısı intelin başına

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Yani overclock ile telefonu ısıtarak işlemcinin hakkı olan 2,3 ghz yakalanabilir tabi pil ne kadar dayanır meçhul
    Eskiden Işlemci denince akla intel gelirdi şimdi qualcom samsung nvidia konuşulur oldu intelden doğru dürüst bir haber duyamaz olduk

" Qualcomm, 2.5 – 4 Watt Arasını Hedefliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm, 2.5 – 4 Watt Arasını Hedefliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm, 2.5 – 4 Watt Arasını Hedefliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "