Qualcomm’dan ”adaptif gürültü engelleme” teknolojisi


03 Eylül 2020 Perşembe 16:45
Qualcomm’dan ”adaptif gürültü engelleme” teknolojisi

Kulaklıklarda aktif gürültü engelleme özelliği pek kişinin aradığı özellikler arasında ilk başlarda yer alıyor. Bunun nedeni ise günlük hayatın koşturmacası içinde olan kişilerin, en azından kulaklıkla bir şeyler dinlerken ya da dizi/film izlerken dışarıdan izole olmak istemesinde yatıyor. Hal böyle olunca kulaklık tercihini ”aktif gürültü engelleme” olarak seçenlere artık Qualcomm’dan bir seçenek geliyor. Qualcomm adaptif aktif gürültü engelleme özelliği ne sunuyor?

Qualcomm adaptif aktif gürültü engelleme teknolojisi

Qualcomm bugün, Adaptive Noise Cancellation olarak adlandırılan gerçek kablosuz kulaklıklar için uyarlanabilir aktif gürültü engellemeyi duyurdu.

Şirket bunun için aktif gürültü engelleyici kulaklıklarda gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak üzere tasarlanmış bir teknoloji diyor. Gerçekten de öyle zira bu teknoloji sayesinde kulaklıkların kullanıcının kulağına nasıl oturduğuna bağlı olarak, ses performansı gerçek zamanlı olarak ayarlanacak.

Qualcomm adaptif aktif gurultu engelleme-01

Bu aslında bir süredir Apple’ın AirPods Pro’sunda kullanılan teknolojiye oldukça benziyor. AirPods Pro’da aktif gürültü engelleme özelliği açıldığında, önemli ölçüde başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Qualcomm’un yeni teknolojinin adaptif tarafı da tam burada devreye giriyor zira, AirPods Pro‘nun uyarlanabilir özelliği, kulağınızın şekline göre ses çıkışını otomatik olarak ayarlamaya olanak sağlıyor. Qualcomm, bu özellikler açısından Apple’ın sunduğu deneyime benzer bir deneyim sunmak için çalışıyor.

Yani bu özellik kulaklığın ses performansını gerçek zamanlı olarak kullanıcıya göre ayarlayabiliyor. Ayarlamayı ise kulaklığı takan kişinin kulak yapısı, kulağa oturma durumu ve ses yatılımı ile sağlıyor. Qualcomm’un bu yeni teknolojisi üst düzey ses deneyimi sunan Jabra, Sennheiser, Bang & Olufsen, 1More, Audio Technica ve Skullcandy gibi markaların kulaklıklarında kullanılacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

Ulan bende sandım ki teknolojiyi qualcomm işlemcili telefonlara yayınlayacak mal gibi okudum bir sürü baştan desenize

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
4 ay önce

ee zaten var olan bir teknoloji, yeni bir şey yok. Kulaklık denilince AirPods ve diğerleri, konu tartışılamaz bile. Ben şunu kullanıyorum, bunu kullanıyorum süper diyenler, AirPods alamayanlardır.

" Qualcomm’dan ”adaptif gürültü engelleme” teknolojisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm’dan ”adaptif gürültü engelleme” teknolojisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm’dan ”adaptif gürültü engelleme” teknolojisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!