Okunma

Qualcomm’dan yeni hızlı şarj ve QI teknolojisi!


28 Şubat 2019 Perşembe 13:33
Qualcomm’dan yeni hızlı şarj ve QI teknolojisi!

Qualcomm, Mobil Dünya Kongresi’nde kullanıcılara cihazlarını hızlı, güvenli ve etkili şarj etmelerini sağlayacak olan kablosuz güç için Hızlı Şarj (Quick Charge) teknolojisini tanıttı.

Qualcomm’dan kablosuz güç için hızlı şarj ve QI teknolojisi

Hızlı ve sürekli mobil şarj tarafından tanımlanan 1000’in üstünde cihaz, aksesuar ve parçada kullanılan ticari Quick Charge teknolojisi, enerji kaybı miktarını minimal düzeye indiriyor, cihazın ısınmasını engelliyor ve pil ömrünü uzatıyor.

Kablosuz şarjların popülerleşmesiyle birlikte, bu ürünlerin hızı ve etkinliği istikrarsızlaştı. Daha ötesi, gerekli olan Quick Charge tamamlanma sürecini geçmemiş ürünler de Qualcomm Hızlı Şarj desteği sunduğu iddia edilerek sunuldu.

Qualcomm hızlı şarj ve Qi teknolojisi

Bu sorunlara karşılık olarak, Qualcomm Technologies tamamlama programını genişleterek programına Çabuk Şarj teknolojisinden güç alan kablosuz şarj tabanlarını da dahil etti. Bu genişletme, ileri ve geri uyumluluk özelliği içeriyor ve yüksek ve etkinli güç transferini sağlayarak aktarım üreticilerinin hızlı kablosuz şarjını sağlıyor.

Çabuk Şarj teknolojisinden beslenen kablosuz şarj altlıkları, milyonlarca kullanıcının hali hazırda evlerinde ve işlerinde kullandıkları Quick Charge 2.0, 3.0 ve 4+ adaptörlerle aynı çalışacak. Global güvenlik şirketi ve var olan Çabuk Şarj tamamlama programına dahil olan ilk katılımcı the UL, kablosuz güç için Hızlı Şarj’ı da programa dahil etmek için gereklilik testinin kapsamını genişletecek.

Kablosuz hızlı güç ekosisteminde yol gösterici!

Genişletilen tamamlama programına Hızlı Şarj ve Qi’nin birlikte çalışabilirliğinden emin olmak için ilave test eklenecek. Bununla hedeflenen ise kullanıcılara kusursuz bir kablosuz şarj deneyimi sağlayabilmek.

Qi uluslararası kablosuz şarj standardının yaratıcıları, Kablosuz Güç Birliği (the Wireless Power Consortium) 650’den fazla üye şirket ve 3500’den fazla uyumlu ürün içeriyor.

Qualcomm hızlı şarj ve Qi teknolojisi

Dünyada en çok satan akıllı telefonların büyük çoğunluğu Qi sertifikalı cihazlar, bunların pek çoğu da Qualcomm Snapdragon mobil platformundan beslenen telefonlardan oluşmakta.

Restoranlarda, otellerde ve havaalanlarında, kamusal alanlarda konumlanmış binlerce şarj istasyonu Qi teknolojisiyle çalışıyor ve online ya da geleneksel mağazalarda uyumlu aksesuarları ve parçaları bulunuyor.

Bu konu ile ilgili bir takım değerlendirmelerde bulunan Qualcomm’un Ürün Yönetimi Kıdemli Yöneticisi George Paparrizos açıklamasında;

Qualcomm Technologies Çabuk Şarj uygunluğu kapsamını genişletmekten dolayı oldukça mutlu. Qi ile birlikte çalışabilirliğini dahil ederek, Çabuk Şarj ünitelerinin iki büyük organizasyon tarafından pek çok testten geçirilerek onaylanmış olması iç rahatlığı sağlayacak.

Bunun yanında çabuk şarj teknolojimizin uzun süredir destekçisi olan Xiaomi’nin kablosuz güç altlığını dağıtıma sunacak olan ilk şirket olmasından çok memnunuz. Şimdi dördüncü nesilde olan Çabuk Şarj teknolojisi güvenlik ve etkinlik konusunda lider olmaya devam edecek ve bizler de hızlı kablosuz güç ekosistemine yol gösterici olmayı sürdüreceğiz.” ifadelerine yer verdi.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Qualcomm’dan yeni hızlı şarj ve QI teknolojisi!”

  1. Anonim dedi ki:

    iyice hızlandı şu şarj işleri bataryalar büyüdü ben kötülük seziyorum elimize yüzümüze patlatmayı mı düşünüyorlar???

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Note 10 gelir mi Acep

" Qualcomm’dan yeni hızlı şarj ve QI teknolojisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm’dan yeni hızlı şarj ve QI teknolojisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm’dan yeni hızlı şarj ve QI teknolojisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "