Qualcomm’a İngiltere’de ağır tazminat davası


26 Şubat 2021 Cuma 09:45
ABONE OL
Qualcomm’a İngiltere’de ağır tazminat davası

İngiltere mahkemesi, Qualcomm‘dan Apple ve Samsung telefon sahiplerine yüklü miktarda tazminat ödemesini istiyor. Çip lisanslama uygulamalarının, tüketiciler için telefon fiyatlarını şişirdiği iddia ediliyor.

Yetkisinin kötüye kullanılması nedeniyle bir dizi antitröst cezası verildikten sonra Qualcomm, şimdi İngiltere’deki telefon sahiplerine tazminat ödemeye zorlanabileceği bir tüketici davası ile karşı karşıya. Ülkenin önde gelen tüketici derneği, yonga üreticisine rekabet yasasını ihlal ettiği iddiasıyla 683 milyon dolar tutarında tazminat davası açıyor.

Qualcomm iddiaları kabul etmiyor

Tüketici derneği Qualcomm‘un patent lisanslama ve işlemci pazarındaki hakimiyetini, Apple ve Samsung’a teknoloji lisansları için yüksek ücretler uygulayarak kullandığını ve daha sonra bunun daha yüksek akıllı telefon fiyatları şeklinde tüketicilere kadar uzandığını iddia ediyor.

Dava sonucunda 2015‘ten beri Apple veya Samsung cep telefonu satın alan kişilerin, satın aldıkları akıllı telefonların sayısına ve türüne bağlı olarak 24 ila 42 dolar arasında bir ücret alabileceğini tahmin ediliyor.

qualcomm nuvia

Qualcomm iddiaları boşa çıkardı. Bir şirket sözcüsü BBC News’e verdiği demeçte, “davacıların gayet iyi bildiklerinden, iddiaları geçen yaz Amerika Birleşik Devletleri Dokuzuncu Temyiz Mahkemesinde oybirliğiyle bir yargıçlar kurulu tarafından etkili bir şekilde sona erdirildi,” dedi ve FTC’nin haksız uygulamalara ilişkin davasına atıfta bulundu.

683 milyon dolar, Qualcomm’un 2020‘deki gelirinin yüzde 2,8‘inden biraz fazlasını temsil ederken şirket, cezaların ve dava sorunlarının ortaya çıkan kötü tanıtımından kendini kurtarmak için mücadele etti. Yalnızca Asya’da, daha önce Çin, Kore ve Tayvan‘da 2,6 milyar doları aşan antitröst cezalarıyla baş başa kalmıştı.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Qualcomm’a İngiltere’de ağır tazminat davası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm’a İngiltere’de ağır tazminat davası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm’a İngiltere’de ağır tazminat davası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  2. 2 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  3. 3 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  4. 4 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  5. 5 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  6. 6 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  7. 7 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  8. 8 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  9. 9 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  10. 10 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?