Okunma

Qualcomm, LTE Cat.10 Modemini Duyurdu


21 Kasım 2014 Cuma 12:00
Qualcomm, LTE Cat.10 Modemini Duyurdu

Mobil cihazlarda sürekli gördüğümüz ve ekosistemin neredeyse yarısından çoğunda kullanılma başarısını yakalayan Qualcomm, hem mobil işlemci, hem grafik işlemci hem de hücresel veri teknolojileri konusunda kendini geliştirmeye devam ediyor.

LTE teknolojilerinde en hızlı modemlere sahip çipsetleri üreten ve satan  Qualcomm, mevcut modellerine LTE hızı bakımından rakip yokken, hızını yine daha yükseklere çıkardı.

LTE Cat. 10 standardıyla 450 Mbps indirme hızı

Gobi 9×45 serisi altında yer alacak modemler sektörün ilk LTE Cat. 10 standardını destekleyen mobil modemleri olarak dikkat çekiyor. Zaten bu konuda rakiplerinin önünde olan Qualcomm, arayı açmış oldu.

Yeni modemler teorik olarak 450 Mbps indirme hızına, 100 Mbps yükleme hızlarına çıkabiliyor. Tabi bu durum biraz da kullanılan operatörlere ve alanlara bağlı. Fakat teorik olarak bunu yapabilecek güce sahip.

Şimdilik pek çok LTE Advanced destekli üst seviye telefonda gördüğümüz LTE Cat. 6 modemerine göre 1.5 kat daha yüksek indirme hızı sunabilen yeni Gobi, yükleme hızlarını da 2 kat artırıyor.

20 nm üretim teknolojisiyle geliştirilen yeni modem, yüzde 30 daha az yer kaplıyor ve enerji tüketimini de aşağıya çekiyor. 

İki adet LTE destekli SIM kart

Yeni modem o kadar güçlü ki, aynı anda 2 adet LTE destekli SIM kart çalıştırabiliyor. Bazı çift SIM kartlı cihazlarda görülen 3G / 2G ibareleri, yeni nesil modemlerle tarih oluyor.

Hücresel ağ noktalarında GSM, DC-HSPA, CDMA, EVDO gibi tüm ağları destekleyen ve buna ek olarak GPS, Glonass, Beidou, Galieo gibi farklı konumlandırma hizmetlerini de destekliyor. 

Snapdragon 810’da kullanılacak

Qualcomm’un uzun yıllardır en büyük mimari yeniliği olacak Snapdragon 810, 64 bit desteğinin yanında üst seviye modemiyle de dikkat çekecek. Haberimize konu olan yeni modem, Snapdragon 810’da kullanılacak.

Isı verimliliği de ön planda

Bir akıllı telefonu WiFi modunda kullanın, bir de 3G / 4G – LTE modunda. Aradaki ısı farkı ciddi anlamda değişecektir. Özellikle operatörün çekim alanının verimli olmadığı yerlerdeyseniz bu ısı daha da artacaktır. Bu noktada yeni modem, ısıl iyileştirmeler de içeriyor.

:: Mobil çipsetlerde, işlemci hariç diğer birimlere ne kadar önem veriyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Qualcomm, LTE Cat.10 Modemini Duyurdu”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    snapdragon 810 u bekliyorum yeni telefon alırken işlemci olarak onu istiyorum ..

  2. SDN Okuru dedi ki:

    İşlemci iyi ama kullanılan işletim sistemi çok dandiroid

" Qualcomm, LTE Cat.10 Modemini Duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm, LTE Cat.10 Modemini Duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm, LTE Cat.10 Modemini Duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "