Okunma

Qualcomm’un Apple inadı devam ediyor!


28 Ekim 2018 Pazar 09:00
Qualcomm’un Apple inadı devam ediyor!

Apple ve Qualcomm arasında devam eden patent davasında son zamanlarda bir hayli hareketli günler yaşanıyor. Geçtiğimiz Cuma günü yaşanılan gelişme ile birlikte Apple‘ın Qualcomm‘a 7 milyar dolarlık patent borcu olduğu iddia ediliyor.

Apple ve Qualcomm arasında sular bir türlü durulmuyor!

Hatırlayacağınız üzere Apple’ın, Qualcomm‘un geliştirdiği çipset teknolojilerini Intel’e sızdırdığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Söz konusu casusluk olayları  iki dev şirketi mahkemede karşı karşıya getirmişti. Açılan davanın yankıları teknoloji gündeminde halen yankıları sürerken ikili arasında yaşanılan sızdırma olayı  Intel tarafından yalanlanmıştı.

Reuters’in haberine göre geçtiğimiz Cuma günü tekrardan mahkemeye başvuran çip üreticisi, Amerikalı şirketin özel sırları rakip firmaya sızdırmasından dolayı yeniden telif davası açtı.

Açılan dava ile birlikte iPhone’un üreticisinin kendisine 7 milyar dolar patent ödemesi yapması gerektiğini talep eden yonga tasarımcı tabiri caizse davayı başka bir boyuta taşıdı.

Söz konusu patent davası hakkında bir takım açıklamalarda bulunan teknoloji devi ise, yonga seti üreticisinin mahkeme aracılığıyla talep etmiş olduğu patent ücretinin adil olmadığını özellikle vurguladı. Ayrıca Apple yetkilileri, Qualcomm’a patent ödemelerini düzenli olarak yaptığını da belirtti.

Apple ve Qualcomm

İkili arasında neler yaşanmıştı?

Geçtiğimiz ay ortaya çıkan dava dosyalarına göre çipset üreticisinin, bazı gizli bilgilerin ve ticari sırlarının Apple tarafından sızdırıldığını öne sürülmüştü. Apple hırsızlık iddiası konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Üstelik sızdırılan bu sırların Qualcomm’un ezeli rakiplerinden biri olan Intel’e gönderilmesi işi içinden daha da çıkılmaz bir hâle getirdi.

İkili arasında daha önce imzalanan ana yazılım anlaşmasının, gizli bilgilerin rakip firmayla paylaşılması sonucunda ihlal edildiği ifade edilmişti.

Qualcomm Apple

Bilindiği üzere iPhone’un son gözdeleri XS serisinde şirket Qualcomm’un çiplerini kullanmamıştı. İkili arasındaki sorunların bir kısmının da bu durumdan kaynaklandığı iddia edilmişti.

Yonga üreticisinin genel danışmanı olay üzerine yapmış olduğu açıklamayla Donald Rosenberg ”Şirketin değerli ticari sırlarının yasalara aykırı bir şekilde kullanılması, bir rakibe yardımcı olacak şekilde paylaşılması bize zarar verir ve bu durumun devam etmesine izin verilmemelidir.” ifadelerine yer vermişti.

Apple hırsızlık iddiasını nisan ayında cevaplayacak

İki dev firma arasında yapılan anlaşmaya göre Apple şirketi Qualcomm’un paylaştığı kaynak kod yazılımının ve araçlarının bilgi güvenliğini sağlamak zorundaydı. iPhone’larda kullanılan Intel çiplerinin performanslarını yükseltmek için çipset üreticisinin ticari sırlarının kullanılması bardağı taşıran son damla oldu. Çip üreticisinin bu bilgiyi ortaya çıkardıktan sonra kanıtları dava dosyasına eklediği ifade edildi.

Nisan ayında yapılacak duruşmaya yeni suçlamalar ekleyen yonga üreticisinin davayı kazanıp kazanmayacağını zaman gösterecek. Peki, sizce yaşanılan bu olayda hangi taraf haklı? Düşüncelerinizi yorum kısmından aktarabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz…
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Qualcomm’un Apple inadı devam ediyor!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    ya bu apple’da para var diye dava açan açana. adamların elinde 250 milyar dolar nakit olduğunu tabi bütün dünya biliyor.
    her fırsatçı büyüğünden küçüğüne dava açıp duruyor. ne çektin be apple.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    İki amerikalı birbiriyle yarışıyor biz üretemeyip tüketenler seyrediyor

" Qualcomm’un Apple inadı devam ediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm’un Apple inadı devam ediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm’un Apple inadı devam ediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "