Qualcomm’dan ‘devleri’ endişelendiren açıklama


08 Mart 2021 Pazartesi 13:44
ABONE OL
Qualcomm’dan ‘devleri’ endişelendiren açıklama

Yarı iletken üretiminde dünya çapında yaşanan sorun, Qualcomm gibi çip üreticilerini de zor durumda bıraktı. Birçok teknoloji devinin ‘alarm’ verdiği çip arzıyla ilgili Qualcomm’dan yapılan son açıklama başta akıllı telefon olmak üzere birçok ürünün üretimi için endişeleri körükledi. Qualcomm CEO’su Cristiano Amon, gelinen noktadaki karamsar tabloyu “Uykularım kaçıyor” diyerek özetledi.

Yakın bir zaman önce Realme ve Xiaomi üst üste Qualcomm’un çip arzında yaşadığı krize ilişkin tepkilerini dile getirdi. Xiaomi, 30 haftadan daha fazla bir süre malzeme teslimi beklediğini duyurdu. Realme’den gelen haberler ise stokların neredeyse tamamen eridiğini gösteriyor.

Çip arzındaki kriz alarm zillerine neden oldu

Otomobil, akıllı telefonlar, tabletler, hatta PlayStation 5 ve Xbox Series X oyun konsolları da dahil, birçok ürününü üreten teknoloji firması çip arzı sorunuyla karşı karşıya. Dünyanın en büyük mobil yonga üreticilerinden Qualcomm ise krizin tam da merkezinde yer alıyor. Müşterilerinin taleplerini karşılamakta zorlanan şirket, piyasada adeta ‘çip kıtlığ’ına neden oldu.

Qualcomm

Bu durumun ana nedeni tahmin edebileceği gibi pandemi koşullarından kaynaklanıyor. Salgının ilk dönemlerinde yarı iletken taleplerinde büyük ölçüde düşüş yaşanmıştı. Ancak kısa süre sonra olay tersine döndü. Talepler arttı ve buna hazırlıksız yakalanan şirketler zor durumda kaldı.

Qualcomm’dan kötü haber

Bütün bu kargaşanın ardından nihayet Qualcomm’dan beklenen açıklamalar geldi. Ancak açıklama sis bulutlarını dağıtmadı.

Qualcomm şirketi CEO’su Cristiano Amon endişe verici durum üzerine Cnet‘e röportaj verdi. 50 yaşındaki Brezilyalı yönetici, yarı iletken endüstrisindeki tedarik zinciri krizi yüzünden geceleri uyuyamadığını dile getirdi. Ayrıca ilerleyen zamanlarda 5G bağlantısıyla şirketi yeni pazarlara genişletme baskının da onları oldukça yoracağını ekledi.

Mevcut yarı iletken krizinin çözümü için ise Qualcomm CEO’su karamsar konuştu. Amon’un ifadelerine göre piyasayı kilitleyen bu problem, 2021 yılının sonuna kadar sürecek.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Kenan Komutan
Kenan Komutan
1 ay önce

yarı iletken teknolojisin hammade kaynagı silisyum toprakta bulunan bir madde yani ham madde kaynagında bir sorun yok sorun bunu üretecek fabrikaların üretim takviminin dolu oluşu. Cahape ile uğraşacağına bunun fabrikasını kursaydı asrın lideri şimdi talebe yetişemiyorduk. Vizyon meselesi…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce
Yanıtla  Kenan Komutan

dünyadan haberin yok cahilce yorum yapıyorsun oku araştır öğren biraz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce
Yanıtla  Kenan Komutan

ne fırsattı be yapsak

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce
Yanıtla  Kenan Komutan

Sığır, sen devlete gidip ben böyle bi iş yapacağım dedin de sana yapma mı dediler? Devlete kendi savunma sistemlerini yapar, ötesi ileri teknolojiyle uğraşan mesela qualcomm firması gibi firmalar devlete mi ait? Sığır bir nesil olunca herşeyi devletten beklemek gayet normal dimi?

Aliiiiiii
Aliiiiiii
1 ay önce
Yanıtla  Kenan Komutan

cehape yaptıda asrın lideri yapma mı dedi, imamınoğlu hedepelileri kodesten kurtarmak için tweetler atacağına fabrika açtı da asrın lideri mi dur dedi. Ama asrın lideri iha, siha, hisar, obüs, altay tankı, atak helikopteri, barajlar, yerli piyade tüfeği, nükleer enerji, yinelenebilir enerji, yol, köprü, hava alanı ve sayamadığım bir sürü icaarate imzalarını atarken sizinkiler istemezük çevre kirleniyor bunların yüzde kaçı yerli gibi yapılan icraatleri küçümseyen yapılmasın diyen zihniyet olduğu için bence konuşurken birazcık yüzünüz kızarsın ve susun beee.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Telefonlqr karaborsa olacak desene

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Az biraz araştırma yapıp yorum yazsaydın keşke.

" Qualcomm’dan ‘devleri’ endişelendiren açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm’dan ‘devleri’ endişelendiren açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm’dan ‘devleri’ endişelendiren açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor