Okunma

Quantum bilgisayarlar nihayet geliyor mu?


25 Aralık 2016 Pazar 05:52
Quantum bilgisayarlar nihayet geliyor mu?

Princton Üniversitesi’ndeki bilim insanları,  elektronların kendi quantum verisini fotonların üzerine geçirmesini sağlayan bir cihaz geliştirdiler.

Daha önce yarı iletken bilgisayarlarda gerçekleştirilememiş olan bu işlem sayesinde, artık silikon bilgisayarların yerine foton desteğiyle çalışan quantum bilgisayarları yaratmak da mümkün hale gelmiş oldu.

Quantum verisini aktarmak kolay iş değil

Quantum bilgisayarları verileri iletmek için elektrondan elektrona aynı anda hem 1 hem 0 olan quantum verisinin aktarılması mantığıyla çalışıyor. 

Ancak veriler elektrondan elektrona aktarılırken bu elektronların yok olmaması gerekiyor ki, bu son derece zor bir işlem.

Ancak verilerin elektronlardan, ışık parçacıklarına aktarılması çok daha sağlıklı ve güvenli bir yöntem. Böylece quantum bilgisayarların gelişimi konusunda çok önemli bir adım atılmış oldu.

Beoing ve General Motors tarafından işletilen bir laboratuvarda gerçekleştirilen çalışmanın sonuç vermesi ise beş yıllık bir çalışma gerektirdi.

:: Sizce quantum bilgisayarlar silikon bilgisayarların yerini ne zaman alacak?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Quantum bilgisayarlar nihayet geliyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Işınlanma nın ilk adımı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Iphone varken Quantum bilgisayar gereksiz. Iphone 7 de a10 işlemci var.0 ve 1 den daha fazlası 1 den 9 a kadar onluk sistem birde a dan z ye tüm harfler var. Quantum ise 0 1 ve ikisi aynı anda bulunduğu var. Quantum bilgisayarlar gereksiz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında akıllı saatlere bile girebilir. Tabi bunun için en az 20 yıl lazım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Qbit le işi olmayanlar yazmış önce çalışmayı takdir etmek lazım ikincisi yazılımsal olarak takip edilmeli hep kullanan değil üreten olmalıyız

 5. SDN Okuru dedi ki:

  türkiye uyan

 6. SDN Okuru dedi ki:

  abi GTA 5 kaldırır mı 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Afferim size …

  Quantum bilgiseyarlar Sonumuzu Getirebilir haberiniz olsun .

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yaratmak ne kardeş insanoğlu ancak üretir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar neler yapıyor bizim akp yandaşlarını ilkokuldan direk tübitağın başına geçiriyor bu cehaletin bitmesi gerekiyor akp Türk halkının en büyük gelişmesine engel parti bu böyle biline…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  quantum süper bilgisayarları gördüğümüz zaman insan gizliliği kalmayacak

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Google geçtiğimiz aylarda dev boyutlarda ilk kuantum bilgisayarı yaptığını açıklamıştı. Popular Science'da yayınlandı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Yalnış kuantum bilgisayarkar silikon tabanlıların yerine geçmeyecek. Kuantum bilgisayar uçak ise klasik pc araba. Evinizden işinize gitmek için uçak kullanmazsınız. Diğer yandan asıl problem kuantum bilgisayardaki asıl problem bugünkü kuantum bilgisayarların analog olması. Dijital qubitler çalıştığında çok fazla parazit oluşturuyorlar.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Eyi 🙂

 14. SDN Okuru dedi ki:

  umrumda değil. 4*4 lük s7 edge var. canavar gibi. en az 4 yıl daha telefon almam.

" Quantum bilgisayarlar nihayet geliyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Quantum bilgisayarlar nihayet geliyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Quantum bilgisayarlar nihayet geliyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "