Okunma

Ramazan Alışverişi Mobilden Yapılır


23 Mayıs 2016 Pazartesi 09:01
Ramazan Alışverişi Mobilden Yapılır

Criteo’nun araştırmasında öne çıkan içgörülerden biri perakendeciler için mobil ticaretin artan önemi.  Mobil satışların payı Ramazan’dan 2 hafta önce yüzde 18’den Ramazan’ın dördüncü haftasında yüzde 27’ye çıktı. Şeker Bayramı boyunca da mobil satışların payı yüzde 30’a ulaştı. Ancak Şeker Bayram’ından sonra masa üstü satışlarının kaldığı yerden devam ettiği görülüyor. 

Araştırmanın önemli sonuçlarından biri de online satışların Ramazan akşamlarında artış gösterdiği. 

Tüketiciler, Şeker Bayramı’nı aile ve arkadaşlarıyla geçirme planları yaparken hem mobil, hem de masa üstünden yapılan online satışlar artmaya başlıyor. Türkiye’de perakende satışların yüzde 28, turizm satışlarının ise yüzde 30 oranında arttığı görüldü.

16-05/23/ramazan-alisverisi.jpg

Ayrıca Ramazan’ın üçüncü haftasından bayrama kadarki zamanda perakende satışları yüzde 31 azalırken, bayramdan sonra yüzde 16 arttı. Online turizm rezervasyonları ise Ramazan’ın üçüncü haftasından itibaren yüzde 17 azalırken, Ramazan sonrası yüzde 10 artışa geçti. 

Ramazan’da satışları en yüksek düzeye çıkarmak için ne yapmalı?

– Ramazan boyunca pazarlama kampanyalarını mobil odaklı planlayın

– Artan trafiği kullanmak ve satışa çevirmek için kampanya ve promosyonları yoğunlaştırın

– Alışveriş yapanların mobil cihazlarında geceleri daha aktif olmasından yararlanın ve buna göre hedefleme yapın

– Online turizm acentesi iseniz insanların Ramazan’dan sonra da tatil yapmaya devam ettiğini unutmayın ve Ramazan’ı takip eden haftalarda online pazarlama kampanyalarına devam edin

Bu araştırmada, Türkiye’de 80’den fazla perakendecinin masa üstü, akıllı telefon ve tabletlerdeki yaklaşık 4 milyon işlemini analiz edildi.

:: Ramazan alışverişinizi mobilden yapıyor musunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Ramazan Alışverişi Mobilden Yapılır”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    şeker bayramı nedir dinime saygı göster

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Allah allah şeker bayramı nedir koskocaca ramazan bayramını bir tek şeker bayramına indirgemek… Ayıptır be

" Ramazan Alışverişi Mobilden Yapılır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ramazan Alışverişi Mobilden Yapılır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ramazan Alışverişi Mobilden Yapılır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "