Okunma

Bugüne kadar kaç adet Raspberry Pi satıldı?


18 Mart 2017 Cumartesi 07:00
Bugüne kadar kaç adet Raspberry Pi satıldı?

Okullarda bilgisayar bilimini öğretmek amacılığıyla geliştirilen ve ilk defa 2012 yılında Raspberry Pi Vakfı tarafından satışa sunulan mikro bilgisayar Raspberry Pi, aradan geçen sürede gelişerek yeni modelleri ile kullanıcıların karşısına çıktı.

Geçtiğimiz günlerde duyurusu gerçekleştirilen Raspberry Pi Zero Wireless, adından da anlaşılabileceği üzere sahip olduğu Wi-Fi ve Bluetooth bağlantı seçenekleri sayesinde kullanım kolaylığı sunuyor.  

12.5 milyon adet Raspberry Pi Satıldı!

Teknoloji meraklılarının güvenlik kamerasından tutun da, bir medya sunucusuna kadar birbirinden farklı amaçlara hizmet eden projeler oluşturmasını sağlayan Raspberry Pi’nin güncel satış rakamları açıklandı.

16-09/08/minecraft-pi.jpg

2015 yılı Şubat ayında 5 milyon seviyesine ulaştığını belirtilen Raspberry Pi satışlarının, 2016 yılı Eylül ayında iki katına çıkarak 10 milyona ulaştığı açıklanmıştı.

Raspberry Pi dergisinde yayınlanan verilere göre 2017 yılı Mart ayı itibariyle, ilk defa piyasaya çıktığı 2012 yılından bu yana 12.5 milyonun üzerinde Rassberry Pi satışı gerçekleştirildi.

:: Raspberry Pi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce, popülerliğini korumaya devam edecek mi?


yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılının Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Pilot olma hayali ile uçaklara olan hayranlığı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Bugüne kadar kaç adet Raspberry Pi satıldı?” üzerine 7 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Alıp ne yapılırki bu saçmalık? Bomba yapımında mı kullanıyorlar?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Raspberry pi'yi bilmem ama arduino 200 milyonu geçmiştir klonları ve ev yapımlarıyla birlikte

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ecem*ilgisayar da var mesela bunlardan hatta alicam çünkü ilgili satıcı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ucuz olsada bizde alsak.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye'de de ucuz olsun artık 5$ lık kartı 50₺ ye satmaya kalktılar distribütörüz diye geçinenler projenin gercek amacindan haberdar değiller galiba

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yazılımcı değilim ama media server yapmak için alıcam bundan

Yorum yazın

Geri bildirim