Okunma

RasPi PIXEL, PC ve Mac için çıktı!


22 Aralık 2016 Perşembe 12:00
RasPi PIXEL, PC ve Mac için çıktı!

Raspberry Pi Foundation tarafından Eylül ayında ARM tabanlı mini bilgisayarını kullananlar için sunulan PIXEL adlı işletim sistemi bundan böyle PC ve Mac bilgisayarlarda da kullanılabilecek.

Raspberry Pi PIXEL işletim sistemini artık PC ve Mac kullanıcıları da kullanabilecek

Kodlayıcılar tarafından üç aylık bir çalışma sonrasında ortaya çıkartılan x86 platformlar için Debian+PIXEL işletim sistemi bir disk imajı olarak sunulmuş durumda. PC ve Mac kullanıcıları, bu disk imajını ister DVD ister USB flaş belleğe yazdırarak PIXEL ortamını deneyimleyebilecekler.

16-12/21/pixelpcmac02.jpg

Raspian’ın yeni yüzü olarak sunulmuş olan PIXEL’in zenginliklerinden x86 Debian’ı sorunsuz olarak çalıştırabilecek PC ve Mac kullanıcılarının da faydalanması hedeflenirken, özellikle okulların sisteme ilgi göstereceği düşünülüyor.

Şu an için x86 platformları için Debian+PIXEL’in deneysel bir sürüm olduğunun ise altı çizilmekte. Bunun sebebiyse PC ve Mac donanımları anlamında oldukça fazla çeşitlilik olması. Bu anlamda bazı donanım konfigürasyonlarında ufak sorunlar çıkması da muhtemel görülürken, ileride bunları aşılabileceği ifade ediliyor.

16-12/21/pixelpcmac03.jpg

PC ve Mac bilgisayarınızı yazdırdığınız PIXEL disk imajıyla başlatmak içinse BIOS’unuzdan USB veya optik sürücüyü birincil hale getirmeniz gerekiyor.

:: PC veya Mac bilgisayarınızda PIXEL’i deneyecek misiniz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “RasPi PIXEL, PC ve Mac için çıktı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  devian nedir ya. Ilker dikkatli yaz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuç olarak pc nin gpio cikislari yok bence sacma

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Iyi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Açık kaynaklı olduğu için sorun olmaz. Uyumsuz ise yükleyen kişi linux ten anlıyorsa kodları uyumlu hale getirebilir.

" RasPi PIXEL, PC ve Mac için çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RasPi PIXEL, PC ve Mac için çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RasPi PIXEL, PC ve Mac için çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "