Okunma

Böyle Bir Mobil RPG Oynamadınız!


12 Mart 2014 Çarşamba 15:00
Böyle Bir Mobil RPG Oynamadınız!

“Demirci ustası Miko’dan özel sipariş ettiği kılıçla medeniyetin ayak basmadığı kırsalda, büyüye hükmeden yerliler ve birbirinden tehlikeli yaratıklar arasında yeni macerasına çıkmaya hazırlanıyordu. Kuşandığı zırhı ve kaskının altından görünmeyen yüzünde, gücünü artırdığı bir kılıç saldırısının bir an önce denemenin heyecanı vardı. Çıktığı macerada tehlike ve çetin zorluklar kadar; altın, şöhret ve zaferin tarifsiz hazzı da onu bekliyordu…”

Android, iOS ve Windows Phone arasında bazı belirgin farklar olduğu doğru; ancak her ikisinin de sahip olduğu en iyi yanlardan biri de dokunmatik arayüzü akıllıca kullanan ücretsiz mobil oyunlar. Hexage tarafından geliştirilen Reaper: A Tale of a Pale Swordsman (kısaca Reaper) da bunlardan biri.

Geniş Oynanış Seçenekleri

Tam tekmil bir RPG oyunundan beklediğiniz hikaye derinliğini ve karakter geliştirme seçeneklerini, mobil bir oyunda olması gereken “5 dakika oynayıp kapatınca da eğlenebilme” potansiyeliyle birleştiren Reaper, dokunmatik ekranı da oldukça başarılı biçimde kullanıyor.

Temelinde basit bir ilerleyiş mantığı yatan Reaper, Puzzle Quest oynamış olanlara aşina gelecek bir kurguya sahip. Hikayeyle ilgili tüm akışı, seyahatleri, görev alımlarını ve dükkanları bir harita üzerinden belirli noktaları seçerek gerçekleştiriyorsunuz. Diyaloglar yazılı olarak akıyor. Rüştünüzü ispatlayacağınız dövüşler ise ya görev icabı ya da bir noktadan diğerine giderken yol üzerinde baskın yemeniz halinde gerçekleşiyor.

Arkanıza Yaslanmayı Düşünmeyin Bile

Reaper’da savaşlar 2 boyutlu bir platformda, toplamı 3-4 hareketi geçmeyen kombinasyonlarla vuku buluyor. Ancak kontrollerin basit olması, zaferin yakın olduğu anlamına gelmiyor: Aksine, Reaper oynarken ilk 15 dakikadan sonra sizi zorlayacak savaşlara hazırlıklı olmanızda fayda var.

Bugün Top 10 listelerini dolduran pek çok oyunun aksine, Reaper hem reflekslerinizi hem de anlık karar verme yetilerinizi sınırlarına kadar zorlayacak. Türlü türlü yaratıkların attığı oklar, asker kurşunları ve yerlilerin yaptığı cıvıl cıvıl (!) büyülerden sakınmaya çalışırken, tek bir savaş seansından bile alın teriyle çıkmanız gerektiğini anlayacaksınız.

Karşılaşacağınız zorluklara rağmen, her savaşın sonunda elde edeceğiniz tatmin hissi, size Commandos’un bölüm sonlarında yaşadığınız hazzı hatırlatabilir. Daha yakın zamandan örnek vermek gerekirse, üzerinize sürüyle gelen saldırıdan sakınmak için bir o yana bir bu yana zıplamalarınız, Dark Souls refleksi gerektiriyor.

İlk 10 Seviye Ücretsiz

Reaper’ı gerçekten severseniz, daha ileri seviyelere ulaşabilmek için bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Ancak ücretsiz olarak oynadığınız kısım da yabana atılacak gibi değil; 10. Seviyeye kadar yaklaşık olarak yarım saatlik bir oyun süresine sahipsiniz. Ki bu süre bir mobil oyun için doyurucu sayılır.

Üstelik her seviyede seçtiğiniz “Kader Kartlarından” biri ile 10. seviyeye bambaşka karakter özellikleriyle birkaç defa gelme lüksüne de sahipsiniz. Satın alma aşamasına geldiğinizde karşınıza üç ayrı seçenek çıkıyor; biriyle oyuna standart modunda devam etmek mümkün iken, diğer iki seçenek elde edeceğiniz ekstraları kademeli olarak artırıyor.

Basit oynanışıyla başarılı bir kontrast yakalayan kompleks kişiselleştirme seçenekleri ve hikaye örgüsü, Reaper’ı hem günde birkaç dakika eğlence (ve yetenek testi) arayanlar hem de biraz vakit ayırabilecekleri bir RPG deneyimi isteyenler için ideal kılıyor.

:: Reaper: A Tale of a Pale Swordsman oyununu ücretsiz indirin.

:: Oyunla ilgili görüşlerinizi paylaşın.
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Böyle Bir Mobil RPG Oynamadınız!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu çok sinir bozucu bunun yerine Swargo’yu oynayın.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Blackberry o.s de var bu oyun, niye yazmıyon erhancım.dışlama bizi 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  haberi görünce oyunu yeni çıktı sandım, eski bir oyun bu

 4. kaanpalaz dedi ki:

  Android ve ios da var mı bu dostum?

 5. faruksio dedi ki:

  Bu oyun baya iyi lumia 820 de bitirdim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  zaten var diyo kardeşim okusaydın görürdün

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Galaxy Note III’te çok iyi gerçekten ancak artık tatmin etmiyor. Galaxy S5’i alınca onda daha iyi oynayabileceğim.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hocam biraz bilip haber yapsanız ?

  Windows Phone içinde var

 9. SDN Okuru dedi ki:

  vay bee bunu yuklemsıtım soran silmiştim hehe

" Böyle Bir Mobil RPG Oynamadınız! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Böyle Bir Mobil RPG Oynamadınız! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Böyle Bir Mobil RPG Oynamadınız! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "