Okunma

Reddit, FBI ile İşbirliği mi Yapıyor?


02 Nisan 2016 Cumartesi 13:30
Reddit, FBI ile İşbirliği mi Yapıyor?

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Reddit’in sosyal medya kullanımları, konusundaki yıllık şeffaflık raporu karşısında endişelerini dile getirmişlerdi.

Reddit, sitesi üzerinde söz konusu endişeleri dile getiren kullanıcı mesajlarını da Cuma günü kaldırınca, var olan endişeler artış göstermişti.

Reddit’in bu hareketi FBI ile birlikte ilgili hükümet organlarına kullanıcı bilgilerini sağladığı iddialarını güçlendirmişti.

Yıllık şeffaflık raporunun bir paragrafının silinmesi yönünde yapılan değişikliğin, hükümet organları yararına yapıldığı Venture Beat’te yer alan haberde ifade ediliyor.

16-04/02/social-media-dangerous-for-business-thumb.jpg

Söz konusu paragrafta, mahkeme onayı gerek olmadan kullanıcı hesaplarının FBI tarafından gözetlenemeyeceği hükmünü içeriyordu.

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan değişiklikte FBI’ın ve hükümetin kullanıcı hesaplarını denetleme konusunda mahkeme kararı alma gerekliliği ibaresi kaldırılmış oldu.

Sosyal medya kullanıcıları konu ile ilgili endişelerini Facebook, Twitter üzerinden dile getirmeyi tercih ettiler.

Günümüz itibariyle Moskova’da yaşayan Ulusal Güvenlik Eski Ajanı endişesini, “Ulusal güvenlik için bir tehdit yaratıyor gibi mi gözüküyorum?” sözleri ile Twitter üzerinden ifade etti.

Reddit İcra Kurulu Başkanı Steve Huffman ise, ince bir çizgi üzerinde yürümeye devam ettiklerini, yayınladıkları raporda sadece kullanıcılara bir yol göstermeyi amaçladıklarını ifade etti.

Sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleşen yasa dışı faaliyetlerin durumu ortada. Bu bağlamda hükümetler her geçen gün kullanıcıların kişisel hesaplarını denetlemeye devam ediyorlar. İnce çizgi üzerinde yürüyenlerin tutumların bu konunun gidişatına bir yön verebileceğini söyleyebiliriz.

:: Hükümetlerin kullanıcıların kişisel sosyal medya hesapları üzerindeki denetimler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Reddit, FBI ile İşbirliği mi Yapıyor?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İkisi de güzel iş yapar…

" Reddit, FBI ile İşbirliği mi Yapıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Reddit, FBI ile İşbirliği mi Yapıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Reddit, FBI ile İşbirliği mi Yapıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "