Alman otomobil üreticilerine soruşturma açıldı!


01 Temmuz 2020 Çarşamba 17:13
Alman otomobil üreticilerine soruşturma açıldı!

Rekabet Kurulu tarafından yapılan ön araştırma sonucunda Alman otomotiv şirketleri hakkında soruşturma başlatıldı. Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW hakkında soruşturma açtığını duyuran kurulun açıklaması şöyle;

Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW’ye soruşturma!

Yapılan önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 11.06.2020 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulunca, Beşli Grup arasındaki güvenliğe ilişkin iş birliği kapsamında; radar hız kontrol sisteminin çalışacağı maksimum hız sınırının ve araçların tavanlarının en fazla hangi hızda açılıp kapanabileceğinin belirlenmesini, çevreyle ilgili iş birliği kapsamında benzin partikül filtrelerinin kullanımının önlenmesini ve piyasaya sürümünün geciktirilmesini, SCR teknolojisi (sertifikasyon ve maliyet unsurları da dahil SCR yazılımı ve dozlama stratejisi) bakımından rekabete hassas bilgilerin paylaşılmasını ve AdBlue deposunun boyutunun belirlenmesini içeren iddialara ilişkin bulgular ciddi ve yeterli bulunarak bahsi geçen karar ve eylemler yoluyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin ve iddia konusu eylemlerin Türkiye’de etki doğurup doğurmadığının tespitine yönelik olarak; Audi AG, Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, Volkswagen AG, Mercedes-Benz AG, Bayerische Motoren Werke AG hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesi uyarınca, belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 2. maddesi uyarınca, “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde mal ve hizmet piyasalarında faaliyet gösteren ya da bu piyasaları etkileyen her türlü teşebbüsün aralarında yaptığı rekabeti engelleyici, bozucu ve kısıtlayıcı anlaşma, uygulama ve kararlar” anılan Kanun’un kapsamını oluşturmaktadır.

Bu bağlamda, Türkiye piyasasında rekabeti kısıtlayıcı bir ihlalden söz edebilmek için teşebbüslerin mutlaka Türkiye’de yerleşik olması şartı aranmamaktadır. Yurt dışında rekabeti kısıtlayıcı davranış içine giren teşebbüslerin faaliyetlerinin de Türkiye piyasalarını etkilemesi söz konusu olduğunda Rekabet Kurumu 4054 sayılı kanundaki yetkilerini kullanır.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Alman otomobil üreticilerine soruşturma açıldı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Emin olun dizleri titremiştir şimdi ya bak ne kadar kudretliyiz breh breh breh…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Dün wokswogen yatırım yapmaktan vaz geçtiye ondandır.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İyi olmuş Avrupa Türkiye’ye en ufak bir şeyde amborgo uygulamasını biliyorlar o zaman sonuçlarına katlanacakalar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Fabrika kurmaktan vazgeçince oraya da mıöel attı demeden geçemeyeceğim.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizimkiler kafayi yedi 🙂

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli otoyu ve japon araçlarına indrime alman otolarına bindirme yapıcan. O zaman fabrika kurulur, bakınız ABD vW e ne yapmış.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Fare daga kusmus dag’in haberi olmamis, VW yatirimdan vaz gecti, hazineye para lazim halki yeterince sagdilar sirada hali hazirda olan yabanci yatirimcilar var bir seyler uydurup onlari sagalim kafasi da bu yemezler bunlarda giderse bitik ekonomi daha da biter, yabanci yatirimciyi da kaciracak eblehler.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Zamanlama manidar…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden acaba 😀

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu markaları bu ülkeden silsinler.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki vergilerinizden alabiliyoruz

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  onlarda çok korktu ne olacak şimdi tüh iflas eder batarlar şimdi

" Alman otomobil üreticilerine soruşturma açıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Alman otomobil üreticilerine soruşturma açıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Alman otomobil üreticilerine soruşturma açıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!