Okunma

Rekabet Kurulu’ndan Biletix’e Soruşturma


27 Ağustos 2012 Pazartesi 15:00
Rekabet Kurulu’ndan Biletix’e Soruşturma

Daha önce bilişim sektöründe Turkcell, Türk Telekom ve TTNET için benzer soruşturmalar başlatan Rekabet Kurulu,, bu sefer de Biletix‘i incelemeye aldı.

İnceleme sonucunda futbol müsabakalarıyla konser gibi etkinliklerde bir yılı aşan sözleşmeler ve benzeri uygulamalarla 4054 sayılı kanunun ihlal edilip edilmediğini tespit etmek için soruşturma başlatıldı.

İşte Rekabet Kurulu’nun resmi açıklaması:

Biletix Bilet Dağıtım Basım ve Ticaret A.Ş.’nin müşterileri ile akdettiği çeşitli sözleşmelerin ilgili pazarlara girişleri engellediği, bu suretle rekabetin kısıtlandığı iddiasına yönelik olarak resen başlatılan önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 09.08.2012 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 41. maddesi uyarınca Biletix Bilet Dağıtım Basım ve Ticaret A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, Biletix Bilet Dağıtım Basım ve Ticaret A.Ş. tarafından “futbol müsabaka biletlerinin satışına aracılık hizmetleri pazarı”nda ve “canlı müzik etkinlikleri satışına aracılık hizmetleri pazarı”nda bir yılı aşan münhasırlık içeren sözleşmeler ve benzeri uygulamalar yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

:: Rekabet Kurulu’nun bu soruşturmaları için ne düşünüyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Rekabet Kurulu’ndan Biletix’e Soruşturma”

  1. engerex dedi ki:

    Biletix ten başka spor musabakası, konser gibi etkinliklerin biletlerini satan yer var mı? Sinema biletleri sadece biletix te satılırsa şaşmayın.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Sonunda….

  3. SDN Okuru dedi ki:

    doğru bir karar. adamlar krallıklarnı ilan ettiler neredeyse.

" Rekabet Kurulu’ndan Biletix’e Soruşturma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rekabet Kurulu’ndan Biletix’e Soruşturma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabet Kurulu’ndan Biletix’e Soruşturma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "