Rekabet Kurumu’ndan dört kargo şirketine para cezası!


18 Ocak 2020 Cumartesi 09:27
Rekabet Kurumu’ndan dört kargo şirketine para cezası!

Ülkemizde internet üzerinden alışveriş yapanların oranı her geçen gün artarken, kargo şirketleri nedeniyle yaşanan mağduriyetler bir türlü engellenemiyor. Özellikle “Black Friday” indirimlerinde Türkiye’deki kargo şirketleri adeta çöktü.

Kargo yükünün onlarca kat artması sonrasında kargoların kaldırımların kenarına dizildiği manzaralar ile karşı karşıya kaldık. İndirim döneminde sipariş verip alışveriş yaptığı sitenin ürünü göndermemesi veya kargonun geri iade etmesi nedeniyle halen ürünü teslim alamayanlar bulunuyor.

Rekabet Kurumu dört kargo şirketine para cezası kesti!

Rekabet Kurumu tarafından posta kargo taşımacılığı pazarında faaliyet gösteren bazı teşebbüslerin, müşteri paylaşımı yaparak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik soruşturma tamamlandı.

DHL Worldwide Express Taşımacılık ve Ticaret AŞ, TNT International Express Taşımacılık Ticaret Ltd. Şti., UPS Hızlı Kargo Taşımacılığı AŞ, Yurtiçi Kargo Servisi AŞ’ye söz konusu 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal etmeleri nedeniyle 61 milyon 400 bin 720 lira ceza kesildi.

4054 sayılı kanun’un 4. maddesi nedir?

Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

47 yorum - “Rekabet Kurumu’ndan dört kargo şirketine para cezası!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ptt ve Sürat kargoya kesmeleri lazımdı

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  PTT kargoya kesselerdi

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu yorumlardaki sorunlar büyük kentlerde yaşanıyor galiba. Jüçük bir ilçede yaşıyorum. Çokça online alışveriş yapıyorum. Kargocularla ve hizmetleriyle ilgili hiç sıkıntı yaşamadım. Ptt sürat ve mng kargo dahil.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Şu dhl denen firmaya ceza kesmişler ya içimin yağı eridi.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  3 elemanla 5 iş yapmaya çalışan firmalar bunlar. Ülkenin neredeyse hepsi böyle işini götürmeye çalışıyor, hemde çoğu asgari ücret.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar bu cezalar sizin kargolarınız geç, eksik, hatalı geldi diye kesilmedi. Yok ona kesilmeli, yok buna kesilmeli diye saçmalamayın. Arkası dolu şeyleri konuşun.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  kötünün şikayet edildiği iyinin ise övülmediği bir dönemdeyiz malesef hiç düşünmüyor kim se bu kargo çalışanları da insan diye onlarda bilerek sanki geç gönderiyor senden başka binlerce kişi kargo bekliyor . Herseyde herkez her şeyi şikayet eder olmuş şükür edin her halinize eskiden kargo mu vardı ne vardı sanki eskiden biraz insanları düşünün ce iyi düşünün herşeyi heryere yazmayın saygılı olun ölmezsin 2 gün geç geldi kargo diye .

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   kargo 2 gün geç gelmiyor 2 ay geç geliyor ki bazen gelmiyor bile ve sen hala buna şükret falan diyorsun saçmalamaktan başka bir şey değil eskiden kargo yokmuş muş eskiden olmayan her şeye şükür edelim o zaman ki şükür Allah’tan geldiğine inandığın şeye edilir kargolar sana vahiyle geliyorsa bir şey diyemem

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  En iyi 3 firmaya ceza kesmişler bunlarda bi tuhaf. Yabancı sermaye diye kestiler herhalde ptt sürat mng en başta olmalıydı. Yurtiçine iyi olmuş hepsini ona kesselermiş. Mng görünmüyor bu aralar ne oldu ona? Küçüldü mü sanki?

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Yurtiçi Kargo,Kargo taşımacılığına dair zerre iş yapmıyor leşinde leşi

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence ilk sırada PTT kargo olmalıydı. Adamlar saldım çayıra mevlam kayıra mantığıyla çalışıyorlar.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Burda sürat kargo yok

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Denetleme yok. Tek sorun bu. Adamlar korkmuyor

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar bu rekabet kurumu bunların baktıkları olaylar farklı

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Cezanin en büyüğünü ptt kargoya vereceksin aslinda hiç bir şube telefonlarna bakmiyor

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Birinizde dua edin be kargo şirketlerine hep beddua hep ahh. Ulan bizler olmasak mahalle pazarından sokağınızın başındaki bakkal, ve mağazadan alışveriş yaparsınız….

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   SANKI BEDAVA GETIRIYORSUNUZ…

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Bedava mi yapıyoruz alışverişi yada siz hayrına mı taşıyorsunuz kargoları? Onu gözlerini para hırsı bürüyüp kargo anlaşması yapan yetkililerin düşünecekti. Hem müşterileri rezil et, Mala zarar ver, satıcıyı mağdur et, işi eksik yap sonra yok dua edinmiş…. Önce helâl kazanmayı düşünün. Kargoları savurup atmayın,tekmelemeyin zamanında ulaştırın, kapıya gitmeden evde yoktunuz demeyin!!

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence PTT kargo en başta olmalıydı

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet sevgilimin bana gönderdiği çikolatalarla dolu kargosu vardı aaaa ne garip görüntülü konuşmada paketi bir açıyorum sevgilimle bakıyoruz ne görelim çikolata paketleri ama yarısı boş yemişler atmışlar içine zaten paketin tekrar elden geçtiği de belli kutunun açıldığını anladım paketlemeden çünkü. Arıyorum firmayı tiye alan yok. Bir keresinde de 5 gün bekliyorum eve gelmiyor sözde geldikleri günde ise evde olmama rağmen evde yoktunuz şubeden almanız gerektiğini söylüyorlar bende dedim evdeyim madem evde değilsem evde yoktunuz veya şubeden teslim alınız kağıdını apartman kapısında neden göremedim ? Kem küm yapıyor bunu diyince.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Kargolar feci bir şekilde daha kötüye gidiyor maalesef

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bi sürat kargoya bi ceza lazim en kalitelisinden

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Surat korgo katılıyorum

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ptt,mng,aras kargo nerdeeee…

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Pttkargo en berbat olaniydi

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüm kargoların denetlenmesi lazım

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Ups haketmemis fakat yurtici sonuna kadar hakediyor 3 hafta once yurtici kargo kuryesi tarafindan sozlu ve fiziksel siddete maruz kalmistim yurtici kargoya sikayet etmeme ragmen hicbir sey yapilmamisti yurtici kargo allah senin belani versin

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  İyide bu ceza yiyenler yurtdışı paket dağıtımı yapan firmalar magdurlar yurtiçinde ne alaka

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   sen en iyisi bi daha hiç yorum yapma güzel kardeşim, ama hiç..

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence en büyük cezayı Ptt Kargo hakediyordu

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi de bu ceza kesilenlerin hepsi adam gibi hizmet veren firmalar. en azından çalışanlarının hangi dilde konuştuklarını anlayabiliyoruz.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Doğru tabi işini hakkıyla yapana yapıştır cezanı ama dolandırıcı aras kargo firmasına hiç bir şey yapma bu zamana kadar dolandırılanların %80 i arastan zarar görüp savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına rağmen bunlarla ilgilenme boş işlerle uğraş bravo devlet eğildim bekliyorum yağladımda hazırım ben …

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Paketleri yere fırlatmalarını ne demeli para cezası devede kulak olmuş daha ağır bir ceza olmalıydı. Özellikle aras korgo tam bir rezalet

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Sürat kargo bu katagoride yok yazıklar olsun rekabet kurulu a

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Devletin elinde ondan

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepsi elden gecirilmeli. denetlemeler yapilmali. memnun degil kimse. urun mahvolmus sekilde ulasiyor. yerlere atiyorlar.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok iyi olmuş bu cezaların şıklaştırılması gerekiyor vatandaşlar mağdur olmak zorunda değil az elemanla çok iş yapmaya çalışıyorlar. Yetişmiyor yada eksik yalnış geç geliyor. Cezaları artsın.

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kesilen ceza neden mağdur olanlara dağıtımıyor ceza kesip mağdur olanların mağduriyeti giderilmiyor para başkalarının cebine gidiyor çok ta anlam ifade etmiyor o yüzden

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  ptt kargoya niye kesmiyorlar o daha berbat 8 günde kargo teslim ediyor. Amaç para toplama ceza kesmiş miş heh… sanki ceza parasını bize veriyor

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence yurtiçi orada olmamalıydı. Diğerlerini pek bilmiyorum ama orada olması gereken bir sürü kargo firması var bir o konu da eminim. İki hafta bekletip telefonlarını bile açmayan firma var ve şube sistemi yok.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Konu bize ulaşmayan kargoyla alakalı değil yani

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Aras, sürat onlarada kesseler’di keşke

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence sürat kargo ve aras kargo listenin başında olmalıydı

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüm şirketlere kesilmeli. Donlarına kadar alın ki müşteriyle nasıl muhatap olunur anlasınlar. Al birini vur ötekine rezaletten başka bir şey değiller. Keşke çalışmama imkanımız olsa da çalışmasak şunlarla.

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüm kargo şirketlerine daha ağır cezalar kesilmeli müşteri nedir bilmiyorlar hizmet sıfır her zaman rezillik

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   tnt ve dhl ile hiç çalışmadım, ups çok iyi, yurtiçi de zamanında en iyilerden biriyken şimdi en kötüler arasına girdi. Bu arada, tnt dhl ve ups arasında olsaydı ceza inanırdım, ama kulvarı bence farklı yurtiçi kargoda katılınca cezaya pek inandırıcı gelmedi

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  İçimin yağları eridi derler ya 🙂

" Rekabet Kurumu’ndan dört kargo şirketine para cezası! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rekabet Kurumu’ndan dört kargo şirketine para cezası! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabet Kurumu’ndan dört kargo şirketine para cezası! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!