Rekabet Kurumu’ndan Google açıklaması geldi


17 Aralık 2019 Salı 16:33
Rekabet Kurumu’ndan Google açıklaması geldi

Rekabet Kurumu Google anlaşmazlığı son günlerin ana gündem konusu olmaya devam ediyor. Anlaşma sağlanamazsa Türkiye’de satışa sunulacak yeni akıllı telefonlarda Google uygulamalarının olmayacağını sizlere duyurmuştuk.

Google’ın açıklamasının üzerinden 48 saat gibi bir süre geçerken, Samsung’un Türkiye’ye akıllı telefon sevkiyatını durdurduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Kafalar oldukça karışırken, nihayet Rekabet Kurumu açıklama yaptı.

Rekabet Kurumu Google konusunda açıklama yaptı.

Bu konuda geri adım atmayacağını acıkça vurgulayan Rekabet Kurumu Google konusunda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Google Inc, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün (Google), Android işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve Google ile cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla 09.02.2017 tarihinde Kurulumuzca soruşturma başlatılmıştır.

Bu kapsamda temel olarak, Google’ın mobil işletim sistemleri pazarında sahip olduğu tekele yakın pazar gücünü, faaliyette bulunduğu diğer pazarlarda, özellikle de internet arama hizmetleri pazarında, hâkimiyetini korumak veya güçlendirmek amacıyla kötüye kullanıp kullanmadığı hususuna yoğunlaşılmıştır.

Yürütülen soruşturma sonucunda Google’ın cihaz üreticilerine getirdiği yükümlülükleri kullanarak, internet arama hizmeti pazarındaki diğer rakiplerinin ürünlerinin mobil cihazlara yüklenmesine engeller getirdiği ve mobil cihazlarda tek arama hizmeti sağlayıcısı olması koşuluyla mobil cihaz üreticilerine finansal destek sağladığı tespit edilmiştir.

Google’ın yükümlülükleri eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir!

Bu çerçevede, Google’a 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (Kanun) uyarınca idari para cezası verilmiş, ayrıca Kanun kapsamında ihlal sayılan uygulamalara son verip gerekli uyumu sağlaması için 6 ay süre tanınmıştır. İlgili süre 06.08.2019 tarihinde sona ermiş ve aynı tarihte Google ilgili sözleşmelerde yaptığı değişiklikleri Rekabet Kurumuna sunmuştur. Google tarafından sunulan değişikliklerin Rekabet Kurulunca değerlendirilmesi neticesinde bu değişikliklerin soruşturma sonucunda tespit edilen ihlalleri ortadan kaldırmada yetersiz kalacağı tespit edildiğinden, Google’a 07.11.2019 tarihinden itibaren Kanun’da öngörülen süreli (günlük) idari para cezası uygulanmaya başlanmıştır.

Google’ın soruşturmaya konu uygulamaları Avrupa Birliği (AB) ve Rusya Federasyonu nezdinde de benzer soruşturmalara konu olmuştur. Rusya Federasyonu Rekabet Otoritesi tarafından yürütülen süreç Google’ın bu uygulamaları sonlandırmaya yönelik taahhütleri neticesinde sonuçlandırılmıştır. Yine, AB Komisyonu yürüttüğü incelemelerde konuyla ilgili olarak rekabet ihlali sonucuna ulaşmış ve Google’a 4,34 milyar Avro para cezası vermiştir. Bunun yanı sıra, AB Komisyonu tespit ettiği ihlalleri sona erdirmesi için Google’dan Kurulumuz tarafından talep edilen yükümlülüklerden daha kapsamlı adımları atmasını istemiş ve bu talebin gereği Google tarafından yerine getirilmiştir.

Gelinen noktada Google’ın, diğer ülkelerde yaptığı gibi, Kurulumuz kararında yer alan yükümlülükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

43 yorum - “Rekabet Kurumu’ndan Google açıklaması geldi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkedeki sistem elestirilirken kendi milletini gömen ve yerlere serip eloğlunu savunan başka bir millet yoktur sanırsam

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok memnun olduk… Aselsan ın işletim programını dört gözle bekliyorum…. Zaten milli işletim sistemine geçmemizde yarar var…. Google yoksa yandex ve diğerleri var… 🙂

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İşte budur geri yapmayın sakın! Tam destek soktuğumun googlesi

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  google ali kiran bas kesen mi

  Rekabet kurallarina/vergi odemelerine uysun kardesim…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Konunun içeriğini bilmeden çomarca yorumlar var ya. Yok vergi versinmiş falan. 3 gün sonra elindeki telefon Nokia 3310 moduna dönünce görürüm senin p Şahin bakışlarını

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce Google’ı salın dersiniz, kendinizi AB’yle bir tutmazsınız, sonra ilişkiler düzelince “Niye düzelttiniz ilişkileri, sizin kararlılığınız bu kadar mı?” “Koskoca devlete Amerikan şirketi racon kesti laf edemediler” dersiniz. Garip bir milletimiz var.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Rekabet Kurumu bu karar için fazlasıyla geç kalmıştır zira Google bütin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yıllardır faaliyet gösterip paranın anasını bellemiştir. Mesele rekabet, Rusya veya Yandex gibi görünüyor olsa da, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarını korumadan adım atacak bir devlet nezdinde değildir. Rekabet Kurumu’nun bu eylemi sonucunda Google bazı sunucularını, Türk Telekom şirketi ile anlaşması sonucu Türkiye’ye taşımaya karar vermiştir. Bu karar doğrultusunda da Google şirketi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vergi vermek zorunda kalacaktır. Sizin düşündüklerinizi koskoca devlet düşünemiyor sanmayın zira onların düşünüp uyguladıklarını emin olun bu ülkede bir Allah’ın kulu tahmin bile edemez. Yerli üretime ve özellikle yerli silah ve askeri envanter imalatına ağırlık verdiğimiz bu dönemde devletimizin paraya ihtiyacı var. Evet hepimizin sırtı büküldü artık vergi ödemekten ancak yurtiçinde sürekli art niyet taşıyan ve eleştirel tavırdan asla ödün vermeyen politik hareketlere aldanmayın. Yurtdışı basınını biraz takip edin o zaman Türkiye’nin şu anda nerede olduğunu ve gelecekte nereye gideceğini göreceksiniz. Kısa vadeli derdini çekeceğiz yapacak bişey yok ancak uzun vadede Türkiye’nin dünyadaki konumu ve ağırlığı fazlasıyla değişecek bundan eminiz. Daha dün Avrupa Birliğine girmek için, kimseyle papaz olmamak için milletin bir taraflarını yalıyorduk ancak şimdi bakın, yıllardır bizi tehdit eden Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın birer mahalle kabadayılarından başka bir şey olmadıkları ortada. Türkiye Cumhuriyeti bir başkaldırı hareketi başlatmıştır ve bu hareket son derece başarılı olmuştur. TC kendi silahını yapamaz dediler yaptık, kendi uçağını yapamaz dediler yaptık, kendi tankını yapamaz dediler yaptık ve hatta Doğu Akdeniz’de bütün dünyaya kafa tuttuk sadece izliyorlar ve korkuyorlar. Türkiye’nin Ortadoğu’da lider konuma gelmesi, dükkanın %50’sine ortak olması demek. Akıllı olun, eleştirin, sorgulayın ancak sadece karşınızdakini değil yeri geldiğinde kendinizi de düşüncelerinizi de sorgulayın.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyler AB ve Rusya da geri adım atıyor bize gelince servisleri iptal ederim diyor
  Google Türkiye yi tanımıyor
  Burdan Google yetkililerine sesleniyorum
  Yandex e girip Türkiye cumhuriyeti Devletini araştırın belki geri adım atarsınız

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Cehenneme kadar yolun var Google

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Neymiş rekabet kurulu geri adım atsın herşey normale dönermiş cepler boşalmış
  Ee google bedava para kazanıyosa bundanda türkiyeye gerekeni vermesi lazım bence hepsi verecek samsung çekiliyomuş çekilsin bence hepsi çekilsin
  Anca ozaman millet elini taşın altına sokar gerekirse telefon gerekirse işletim sistemi yapar hazır yoksa anca yaparız bi
  Tüm eytimciler tüm iş adamları politikacılar vesaire vesaire ceplerinde hep hazır iphone leri taşıdıgı sürece dışa bagımlı ve rajon kesmeye devam eseriz

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   komik

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Halkbankasina karsi Google:) akillica

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Sayın beyinsizler güruhu sizin zibarircasina zibarircasina savunduğunuz bu salak kurumun her bir üyesi bu karmaşanın sorumlusudur. Siz hönküredurun ama ama onların cebi hem doku hem de onların hiç biri telefon getirince kayıt ettirmiyor direk sisteme kendileri ekliyorlar. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz. Aptal olun ama bu kadar aptal zerzek zırtapoz olmayın.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Rekabet kurumu açıklama yapmış ve [b]tribünler[/b] bir [b]çoşmuş[/b] bir [b]çoşmuş[/b] sorma gitsin. Yandex ([b]Rusya[/b]) istedi diye Google’ye ceza kes… Google’yi ([b]ABD’yi[/b]) kov, Yandex’i ([b]Rusya’yı[/b]) ihya et…

  Hükumetin son zamanlarda aldığı hiçbir siyasi, hukuki karar vatandaşın yararına olmamış. Aksine işini daha da zorlaştırmıştır. Bakınız; [b]Papaz[/b] Brunson inatlaşması ve [b]dövizin[/b] yükselmesi ve sonra [b]Papazın[/b] geri iade edilmesi, olanın [b]vatandaşa[/b] olması…

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  İyice sacmalamadi bu rekabet kurulu. Neyin kafasini yasiyoruz acaba sanarsin kendi isletim sistemimiz var hergun telefon uretiyoruz hic biri yokken bu havalar ne rekabet kurulu

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne olur Devletlere attığımız geri adımlara alıştıkta bari bir şirkete geri adım atıp bizi rezil etmeyin. Biz her türkü arkanızda dururuz. Yeni telefonum İOS olur gerekirse. Ama bunlara bize itaat etmeleri gerektiğini öğretelim yeterki.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  adam nerede tekelleşiyor onu anlamadık
  googlenin uygulamalarını zorunluluktan kullanan var mı
  başka seçenek yok zaten
  başka seçenek olsada kimse kullanmaz

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz iPhone kullanıyorsunuz tabi sayın vekiller umrunuzda olmaz

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal olsun rekabet kurumuna

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Vallahi gurur duydum nerede olursa olsun adaletli rekabet edebilmek çok önemli Google’ın acımasız tekelleşme politikaları resmen teknolojik soykırımdır..

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Kesinlikle geri adım atılmasın gerekirse yeni cihaz da satılmasın keyfi bilir biz müşteriyiz

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Teknoloji dostu sizin gibi beyinler olduğu sürece koyun olmaya devam edicektir. Diğer ülkelere uyuyorsa biz gelince neden artistlik yapıyor ondan sonra ülke iyiye gitmiyor diye ağlıyorsunuz sizin cebinize rüşvet girsin ülke ne olursa olsun kafasındasınız ben olsam tüm google araç ve gereçlerini yasaklarım kimse bu ülkeyi tehdit edemez..

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Üzülüyorum ülkenin bu haline googleın 3 kuruşuna kaldı halimiz vah vah.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Mesele 3 kuruş mu..Avrupa’da bu kurallara uyuyor ama bu ülkede uymak diyor..niye??Türkiye bir sirkete boyun eğmez..Essek gibi uyacak ülkenin kurallarina

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  hic bkr sey cikmaz bundan. 2 ay 3 ay icinde hersey normale donecek. gorun bak.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Avrupa birliği, rekabet kurumundan daha kapsamlı bir yaptırım talep etmiş ve google bunu yapmış. Ayrıca ve en önemlisi AB nin kestiği ceza bizim kestiğimiz cezanın tam 300 katı. Rekabet kurumunun kararını eleştiren arkadaşlar şunu söylemiş oluyorlar: “Biz ezik bir ülke ve milletiz, herkes istediğini yapsın, firmalar istediği gibi at koştursun, imkanlarımızı elimizden almayın yeter biz parya olmaya dünden razıyız.” kendinize gelin arkadaşlar, biraz dik durun, bir duruşunuz olsun. Google, tek derdi para kazanmak olan bir amerikan şirketi. Rekabet kurumu ise, haksız rekabetin önüne geçmeye çalışan bir devlet kurumu. Google bize şunu diyor: “AB, sizin kestiğiniz cezanın 300 katını kesti ama o AB. Siz kim oluyorsunuz da bize ceza kesiyorsunuz ***** Siz hala, rusya yandaşlığı gibi ahmakça tahayyüller üretin.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  sanki google’ın türkiyede rakibi var bir de rekabette tekelciliğe gidiyorlar diye artislik yapıyor bizimkiler. kardeşim adamlar zaten tekel. youtube, gmail olmayan bir telefon alan adam yine bu uygulamaları yükleyecek

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   AB 27 Ülkeyi temsil ediyor 27 ülke ekonomisi demek bu.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Nerden para gelse kardır diye yorum yapan arkadaşa sesleniyorum. Google Avrupa’da kesilen cezaları ödeyip kurallara nasıl uyuyorsa bizim ülkemizde de uymak zorunda. Ya bu deveyi güder ya da bu diyardan gider. Öyle kafasına göre hizmetlerimi sunmam bak, yaptırım yaparım size diyemez. Google kim oluyor? Devletin kanunlarını hiçe sayıyor. Biraz devletimize, milletimize katkınız olsun.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Google Türkiye’yi cebinden çıkartır hala para vermek zorunda diyorsun

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  cepler boşaldı normal

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Gereksiz iş yapıyor bu rekabet kurumunu neyse. Derhal geri adım atsın ve düzeltsin şu durumu. Daha şimdiden samsung gibi büyük markalar türkiyeden ellerini çekmeye başladılar bile.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kaynak ? İşkembe 😀

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Google bukadar küçük bparalar icin ugrasmaz ama bizimkiler ne yapti acaba yazik yazik

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Başka ülkeler bunu deyince düzenleme oluyor da Türkiye deyince neden herhangi bir düzenleme yapmazsın eyy google

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Nerden para gelirse gelsin kardir deyip yukleniyorlar :@

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aynen öyle para gelsin diye çırpınıyorlar

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Madem bu pazarda yer edinmek istiyorsun o zaman bu ülkenin koyduğu kurallara uyacaksın. Sonuna kadar devletimizin yanındayız.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumcu düşüncelerini yazdı ancak şimdi silivri soğuktur diye yorumunu sildi. Aslında ülkemiz haklı ama bizi yönetenlerin inandırıcık kredisi çok düştüğünden artık herşeye şüpheyle bakılıyor.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Saçma sapan bir açıklama,olayın tarihsel gelişimi verilmiş sözde açıklamada ve de deniyor ki: “Ellere var da bize yok mu?” Evet, ellere var sana yok çünkü Google için bir AB değilsin! Google, beş kuruş zarar etmeden, Apple üzerinden gayet güzel parasını kazanır, Apple monopol olur, Rekabet Kurumu da avucunu yalar, kara kara düşünür!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Söylediğinin gerçeklik payı yok lütfen bilgi sahibi olmadan fikir açıklamayın 🙂

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Bu aşağılık kompleksi den bı kurtul..Avrupa’da vergi verip kurallara uyuyorsa buradada uyacak..Bu kadar kendinizi küçük gormeyin

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Madem benim ulkemden para kazanıyorsun o zaman kurallara da uyacaksın. Yorumlardaki aşağılık kompleksli arkadaşlara da biraz feraset diliyorum.

" Rekabet Kurumu’ndan Google açıklaması geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rekabet Kurumu’ndan Google açıklaması geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabet Kurumu’ndan Google açıklaması geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!