Okunma

Rekabet Kurumu, Sony’ye para cezası kesti!


23 Kasım 2018 Cuma 23:30
Rekabet Kurumu, Sony’ye para cezası kesti!

Rekabet Kurumu tarafından geçtiğimiz yıl Eylül ayında, Sony Eurasia Pazarlama A.Ş. hakkında soruşturma açıldığını sizlere duyurmuştuk. Bu soruşturmaya gerekçe olarak 4054 sayılı kanunun 4. maddesinin ihlal edilmesi gösteriliyordu.

Bu kapsamda 1 yılı aşkın süredir devam eden soruşturma sonuçlandı. Rekabet Kurumu tarafından, Sony’nin sektörde sağladığı hakimiyeti kötüye kullandığı gerekçesiyle 2.346.618,62 TL para cezası ödemesine karar verildiği açıklandı.

Sony gibi bir firma için bu büyük bir rakam değil. Ancak, verilen bu cezanın oyun sektörüne yapacağı olumlu veya olumsuz etkiler oldukça merak ediliyor.

4054 sayılı 4. madde; ” Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır. ” olarak açıklanıyor.

Rekabet Kurumu Sony için kararını verdi!

Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.’nin, bayilerinin sattığı ürünlerin yeniden satış fiyatını belirleyerek 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda; toplanan tüm delil, bilgi ve belgeler, düzenlenen rapor ve yazılı savunmalar değerlendirilerek, 22.11.2018 tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında 18-44/703-345 sayı ile aşağıdaki nihai karar alınmıştır:

 • Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.’nin online satışlar bakımından bayilerinin yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine oyçokluğu ile,
 • Bu nedenle, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik”in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (a) bendi ve 7. maddesinin birinci fıkrası uyarınca 2017 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden,

Sony Eurasia Pazarlama A.Ş.’ye 2.346.618,62 TL idari para cezası verilmesine oybirliği ile, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verilmiştir.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Rekabet Kurumu, Sony’ye para cezası kesti!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ucuza oyun satarsan böyle olur. Pahalı satacaksın kardeșim. Telefonlarını ucuza sattında ne oldu. Kıymetini bildilermi? Daya fiyatları en yukarı olsun bitsin. Yaranılmaz bu insanlara…

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunun sonucu şu: 399 lira bile olmayacak fiyatlar. 699 olursa iyi. Ülkeye bak. Bu Aral laneti ülkeden gitmedikçe ülkede oyun sektörü gelişmeyecek. Firmanın başındaki adam zaten meymenetsiz adamın teki. Tipinden belli niçin bu halde olduğumuz.

 3. Anonim dedi ki:

  Cezanın detayını bilmeden yorum yapıyorsunuz. Öncelikle bu ceza dijital oyunlarla ilgili yeni açılan soruşturma değişdir, zaten onu Ticaret Bakanlığı açmıştır. Bu ceza Aral Game’in “Sony bayilerine ucuz fiyatta oyun sattırıyor ve ben ithal ettiğim oyunları bu fiyata satamayacağımdan zarar ediyorum, Sony pazarı bozuyor” diye şikayetinden ötürüdür. Yani özetle Sony kutulu oyunları pazarda ucuza sattığı için ceza almıştır. Boşuna seviniyorsunuz oh oldu diye, bundan sonra kutulu oyunları da ateş pahasına alacaksınız.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben Sony’nin yerini olsam Turkiye’de ki tum faaliyetlerimi sonlandiririm boyle boyle uzaklastiriyorlar adamlari iste bir de oyunlar vs pahalli diyen zeka kupcukleri sorun vergiler artan doviz aglayacaksaniz hukumete aglayin yorum yazarken de biraz dusunme gibi luksunuz olsun.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bizim ülkemizdeki kuru eleştirin birazda yorumdakiler, Sonye de iyi oldu ayrıca içimin yağları eridi 😬

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ps Türkiyedeki gereksizler atılmalı ve pstr türkiyeden s.kt.r olup gitmelidir hiç bir işe yaramiyorlar oyunları yurt dışı fiyatına göre alacaksam onlara ne gerek var ne türkçe dil gelir ne altyazılı gelir steam gibi türkiyeye göre ayarlama yapamadılar gtx1050 ekran kartlı pc fiyatına konsol satıyorlar oyunlar pahalı konsol parası ediyor bir kaç tane alınca beter olsunlar

 7. Anonim dedi ki:

  yüreğim soğudu iyi olmuş diyen arkadaşlar rekabet kurumunun niye ceza kestiğini öğrensinler bence. sonra oyunları daha pahalıya alınca ağlamasınlar

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İşte böyle çıkarırlar adamdan aldığı fahiş oyun paralarını! Aynı dava değil ama hak etti daha fazlasını Sony, eski ruhu yok artık gençleri seven koruyan, destekleyen Sony yerine paragöz, açgözlü, para için her şeyi mübah sayan Sony geldi, steam da onu takip ediyor, umarım yaptiklari yanlarina kar kalmaz!

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  olan oyun severe olcak indirimlerdende olacaz

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu ceza da bizim cebimizden çıkar çok sevinmemek lazım.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allah Sony Türkiye nin belasını versin sömürünün böylesi tarihte görülmedi

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Anladigim kadariyla diğer firmalara oranla ürünlerini çok düşük fiyata sattigi icin ceza yemiş

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Psn Türkiye kapanmalı. Ceplerini mi dolduruyorlar ne yapıyorlar belli değil ?
  Dolar ile oyun alsak daha ucuza alacağız !
  Saçmalık.

 14. Anonim dedi ki:

  şuan euro 5.98 oyun da 60 euro oyunun fiyatı 360 lira….neye itiraz bu sony oyunu ucuz satıyor diye üzülerek söylüyorum fiyatlar çıkarsa şaşırmayın…

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ohhh yüreğim soğudu

 16. I8 dedi ki:

  Xbox candir gerisi heyecandir

  1. Aykut dedi ki:

   12 aylık üyelik 450 tl haberin yok galiba me xbox ı?

 17. Oktay dedi ki:

  Masraflar masraflar

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ceza yedi de fiyatlari düşürücekmi yoksa hala ayni mi kalir

 19. Anonim dedi ki:

  eğer kendi ülkemde kendi paramla Sony Türkiye’den bir oyunu yurtdışından pahalı alıyor/almak zorunda kalıyorsam hiç kimse kusura bakmasın ama Sony Türkiye’nin herhangi bir işlevi yoktur anlamını çıkarırım. Bu yüzden bu haber için mutluyum, temennim Xbox Türkiye’nin biran önce aklını başına alması..

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok güzel olmuş süper ama bu duruma getirende ceza yağdıranlar

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Harika haber

 22. Anonim dedi ki:

  10 tane exclusive oyun parası

 23. Anonim dedi ki:

  Fiyatı doları bahane ederek aşırı derecede yükselten bütün firmalara para cezası kesilmesi lazım,başka türlü akıllanmazlar!..

 24. Anonim dedi ki:

  Beter olsunlar.

 25. Anonim dedi ki:

  Ceza kesilmez fiyat yukselir ceza kesilir bu sefer zaradan dolayi zam yapılır nasil istir buya

 26. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Süper bi haber

 27. Anonim dedi ki:

  ONLARDA SİZİN KANUNLARINIZI TAKMIYOR

 28. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ohhhhhhh red dead redemption fiyatı kadar oh olsun

  1. Anonim dedi ki:

   yalnız düşük fiyattan oyun sattığı için ceza yemiş. aral şikayet etmiş dikkatinizi çekerim efendim. hemen atlamamak gerek.

" Rekabet Kurumu, Sony’ye para cezası kesti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rekabet Kurumu, Sony’ye para cezası kesti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabet Kurumu, Sony’ye para cezası kesti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "