Okunma

Rekabet Kurumu’ndan Turkcell’e 92 milyon TL ceza!


15 Ocak 2019 Salı 19:07
Rekabet Kurumu’ndan Turkcell’e 92 milyon TL ceza!

Rekabet Kurumu‘nun resmi internet sitesinde yapılan duyuruya göre, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ‘ye 91.9 milyon lira idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı. İşte detaylar!

Rekabet Kurumu’ndan Turkcell’e 92 milyon lira ceza!

Rekabet Kurulunca alınan karar ile birlikte operatör şirketinin distribütörlerine ve bayilerine yönelik izlemiş olduğu fiyat politikasının rekabet kurallarını ihlal etmesinden dolayı 91.9 milyon lira idari para cezası verilmesi kararına varıldı.

2011 yılından bu zamana kadar devam eden dava bugünden itibaren sonuçlanmış oldu. Yürütülen dava sonucunda, Turkcell’in kontörlerin yeniden satış fiyatını belirleyerek rekabeti ihlal ettiği ortaya çıktı.

Bu dava sonucunda ise, operatör şirketine rekabeti ihlal etmesinden dolayı toplamda 91 milyon 942 bin 343.31 lira para cezası verildi. Rekabet Kurumu tarafından yayınlanan resmi bildiriyi ise hemen aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Rekabet Kurumu

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin distribütörlerine ve bayilerine yönelik yeniden satış fiyatının tespiti ve münhasırlık uygulamaları yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiği iddialarına ilişkin olarak yürütülen soruşturma sonucunda verilen 06.06.2011 tarih ve 11-34/742-230 sayılı Rekabet Kurulu kararının Danıştay 13. Dairesinin 16.10.2017 tarih ve E. 2011/4560, K. 2017/2573 sayılı kararı ile yeniden satış fiyatının tespiti iddiaları bakımından kısmen iptal edilmesi üzerine, iptal kararının gereğinin yerine getirilmesine yönelik olarak 31.05.2018 tarih ve 18-17/297-M sayılı Rekabet Kurulu kararı ile yürütülen ek çalışma tamamlandı.

10.01.2019 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin kontörlerin yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.




yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

78 yorum - “Rekabet Kurumu’ndan Turkcell’e 92 milyon TL ceza!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  05392950316

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  turkcell aylik geliri 1milyarın üstünde günlük geliride yaklaşık 50milyon turkcell için 92milyon az bile 2günlük geliri… Turkcell yasak olmasına rağmen telefonda sizi arayıp paket veya ürün satmaya çalışıyor bayiler aramıyor direk merkez 532 kaç defa dedin aramayın defelarda aradılar son 6aydır aramıyolar. turkiyeninen çok kazanan sirketi olmasına rağmen paraya hiç doymayan bir şirket iki hattim türkcell biri platium önceden ücretsiz olan birçok servis için aylık ücret istiyor kimkaramış vs benzeri servisler için bakin belki aylik 1-2tl istemesi az gelebilir size ama diger operatörlerde ücretsiz servisleri ücretli yapmasi ve aylik 1-2tl nin adamlara dönüşü aylık milyonlar çünki milyonlarca kullanıcısı var. Daha birçok şey çok kurbak bir fırma faket yükseltmek kolay düşürmek zor girin paket detaylarinı okuyun çoğunda şart var…

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ohh olsun onlara

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bir bayiniz olarak beter olun diyorum allah bize yaptıklarınızı sizden bu şekilde öyle ya da böyle çıkartıyor şikayet edenden allah bin kere razı olsun.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  ucuz paketler istiyoruz 20 tl olsun lutfeennnn

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Fiyatlarınız çok yüksek kısa zamanda Türk Telekom’a geçmeyi düşünüyorum.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Valla kötü olmus geçmiş olsun

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Cok iyi oldu milleti o kadar kaziklarsa oyle olur ama yine vatandaştan cikarir

 9. Anonim dedi ki:

  Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin distribütörlerine ve bayilerine 30 BİN TL BAYİLİK ÜCRETİ İSTEDİLER

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tamam Turkcell bu aralar internet fiyatlarını arttırdı ama bedava internet vermeyi de bildi Bence yanlış bir ceza yani olmaması gerekiyordu Geçmiş olsun Turkcell

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çekim kuvveti en üst seviyede olan tek GSM operatör.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İyi olmuş. 2019 da tarife fiyatlarını inanılmaz artırdılar. İnternet yayinca 2 GB tan sonra 9 TL ceza almaya başladılar. Fiyatlarini duzeltsinler.

 13. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar Turkcell diğer GSM operatörlerinden ucuz satamaz satarsa rekabet kurulu ceza yazar

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence çok saçma kötü yorum yapanlarida anlamış değilim bence o ceza vodafoneye verilmeli…

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Olsun vodofondan iyi ya

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Geçmis Olsun Turkcell

 17. Demir dedi ki:

  Siz kafayı yemişsiniz ya sormadan aramadan yorum yazıyosunuz rekabet kurulu belirler operatörlerdeki fiyatları zaten turkcell in fiyatlarının yüksek olması BTK nın suçu onlar belirliyor fiyatları kafanızmı iyi sizin bant genişiliği ve verilen hizmet kalitesine göre en iyi turkcell olduğundan fiyatı yükselten btk dır önce araştır eyyyy Türk milleti ne cahilsin ya gerçekten gelen yeni zamnları kim yapıyor azcık araştır oku oku zahmet ette internete yaz bi çok kaynağa bak adam malmı devlete karşı gelsin yada bu kadar fiyetı yükseltip müşteri kaybetsin bunu sokaktaki adam yapmaz bu kadar basit bişeyde bile adamın bu derece zam yaptığına inanıyosanız malın önde gidenisiniz adamda mal zaten firmasını batırmak istiyor dimi devlete karşı gelerek azcık beyin

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Fiyatları rekabet kurumu belirlemiyor. 20 küsür gb sınırsız youtube vs, bu tarife vodafonda. Neden turkcellin böyle tarifeleri yok. Çünkü turkcell kazıkçının önde gideni

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi gözümüz aydın o kadar bizden yedi birazda vermesini bilsinler

 19. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gerçekten yanlış bir karar 2011 yilinda müşterilerine indirim yapmasi nerelere kadar gelmiş geçmiş olsun Turkcell

 20. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkcelle gerekti böle bir ceza

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  teknoloji dostu ikizler burcu sanırım

 22. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bakalım bu 92 milyon bizden nasıl çıkacak

" Rekabet Kurumu’ndan Turkcell’e 92 milyon TL ceza! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rekabet Kurumu’ndan Turkcell’e 92 milyon TL ceza! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabet Kurumu’ndan Turkcell’e 92 milyon TL ceza! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "