Okunma

Reklam İstemeyen, Google’a Para Verecek!


26 Kasım 2014 Çarşamba 16:05
Reklam İstemeyen, Google’a Para Verecek!

İnternet = Google olduğu günümüzde; video izlerken YouTube üzerinden, girdiğimiz WEB sitelerine AdSense üzerinden, mobil uygulamalarda da AdMob ile bizlere reklam gösteren Google, kısaca pek çok yerden bizlere reklam gösteriyor.

GMail ve Chrome başta olmak üzere pek çok kaynaktan bizim ilgilendiğimiz dataları alan ve ilgi yönlerine göre reklam gösteren Google, gelirlerinin çoğunu reklam üzerinden kazanıyor. Ayrıca kurulan sistemde sadece Google değil, içerik geliştiriciler de Google’dan para kazanıyorlar.

Google, gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan dijital reklam yayıncılığı noktasında önemli bir karar alma aşamasında. Şimdilik beta olarak başlattığı uygulamada, kısaca Google’a para verenler reklam görmeyecekler.

Google Contributer hizmeti denenmeye başladı

Google Contributer adıyla başlayan ve şimdilik deneme aşamasında olan yeni hizmet, kullanıcıların Google‘a ödeme yapmaları durumunda reklam görmemelerini amaçlıyor.

Google‘a göre yeni hizmetin amacı, hem içerik oluşturucular ve geliştiriciler için yeni bir kazanç modeli oluşturmak hem de kullanıcıların reklamlardan sıkılmamasını sağlamak.

Google Contributer ile geliştiriciler ve site sahiplerinin katılımıyla büyüyecek bir yapıya sahip olacak. Aylık 1 – 3 Dolar arası bir ödeme yapıp, reklam görmeyeceksiniz. 

14-11/26/ekran-resmi-2014-11-26-180406.png

Kişilerin ödediği paradan, girilen tüm siteler kendilerine düşen payı da alacaklar. Bu da yeni bir kazanç modeli olacak.

10 yayıncı Google Contributer’e katıldı

Mashable, Science Daily, The Onion, WikiHow, Imgur, Urban Dictionary başta olmak üzere 10 yayıncının katıldığı ve deneme aşamasında olan Google Contributer, kullanıcılardan yoğun ilgi görürse yayılarak kullanım oranlarını artıracak. 

Tabi burada reklam engelleme yazılımlarının zaten piyasada olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Google’a ödeme yapmadan zaten pek çok kullanıcı reklam görmemeyi sağlıyor.

Fakat şunu da belirtmekte fayda var. Özgün içerik üreten sitelerin de reklam gelirlerine de ihtiyaç var. Google, bu çözümle beraber orta yolu bulacak gibi gözüküyor. Hem kendi payını alacak, hem kullanıcılara reklam gösterilmeyecek, hem de siteler kazanacak. Tabi burada siteler ne kadar kazanacak zaman gösterecek.

:: Google’ın yeni hamlesini nasıl buldunuz? Google Contributer sizce başarılı olabilir mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Reklam İstemeyen, Google’a Para Verecek!”

  1. scaiterssd dedi ki:

    kýsaca parayý veren dudugu calar

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Youtube’da olmasa da şu iğrenç şirketten kurtulsak

  3. SDN Okuru dedi ki:

    işletim sistemi: win7, telefon: wp8.1, tarayıcı: İE, arama motoru: bing, email: outlook, video içinse 3. parti youtube uygulaması kullanıyorum google ile hiç işim olmaz..

  4. SDN Okuru dedi ki:

    adblock var panpa

  5. SDN Okuru dedi ki:

    AdBlock varken pek işe yaramaz.

  6. SDN Okuru dedi ki:

    Adblock.. Adblock.. Adblock.. (:

  7. BilgicanBlog dedi ki:

    Yakýnda nefes almak bile parayla olur

  8. Mg. dedi ki:

    her þey para para para

  9. SDN Okuru dedi ki:

    2 seneye aylık 20 dolara kadar çıkar bu ücret

  10. ck-xe dedi ki:

    Adblock kullanýyorum. Umrumda bile deðil…

  11. SDN Okuru dedi ki:

    Gaspın modern hali….

  12. SDN Okuru dedi ki:

    Adblock diyorum ve susuyorum

  13. SDN Okuru dedi ki:

    Bing varken gıgılla ne işim olur 😀

  14. SDN Okuru dedi ki:

    adblock

" Reklam İstemeyen, Google’a Para Verecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Reklam İstemeyen, Google’a Para Verecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Reklam İstemeyen, Google’a Para Verecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "