Renault Nissan Waymo ortaklığı geliyor


20 Haziran 2019 Perşembe 11:00
Renault Nissan Waymo ortaklığı geliyor

Otomobil dünyasında radikal değişimler yaşanıyor. Bu değişimlerde tabii ki teknolojinin imzası var. 100 yıllık otomotiv devleri, nispeten yakın zamanda çıkan Tesla gibi elektrikli araç devine karşı önemli mücadeleler veriyor. Aynı şekilde kendi kendine giden otomobillerle ilgili de birçok teknoloji devi çalışmalar yaparak, otomotiv devlerine rakip oluyor. Google’ın ana şirketi olan Alphabet’in Waymo projesi de bunlardan biri. Google Waymo için otomotiv devleri kolları sıvadı. Renault Nissan Waymo ile ortaklık kurmaya hazırlanıyor.

Renault Nissan Waymo ortaklığı Toyota ve Honda’ya rakip

Renault Nissan Waymo ile yapılan ittifak sonrasında Fransa ve Japonya’da kendi kendine giden araçları geliştirmeye odaklanacak. Şirketler bu girişimin ilerleyen zamanda diğer pazarlara da genişleyebileceğini açıkladı.

Çoğu otomobil üreticisi kendi kendine giden otomobiller üzerinde çalışıyor. Ancak bunun yatırım maliyeti boyutu ve yasal riskleri, şirketlerin tek başına hareket etmesini engelliyor. Bu yüzden şirketler genellikle söz konusu riskleri paylaşacak ortaklar arıyor.

Japonya’da Renault-Nissan-Waymo ortaklığı kurulursa doğrudan Toyota ve Honda’nın da dahil olduğu kendi kendine giden araç projesi Monet Technologies’in rakibi olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Renault-Nissan İttifakı iş geliştirme şefi Hadi Zabliti şirketler arası iş birliğini değerlendirdi. Zabliti, iki otomobil üreticisinin Fransa ve Japonya’da 50-50 ortak girişim kuracaklarını söyledi. Waymo ile yatırımın ise seçeneklerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Waymo ile iş birliği gerçekleşirse iki ülkede de sürücüsüz araçların ticari ve yasal sorunları mercek altına alınacak. Söz konusu anlaşma iki tarafın da rakipleriyle çalışması yasaklayacak.

Waymo’yu dahil etmenin Renault ve Nissan arasındaki mevcut ittifakı nasıl etkileyecek bu henüz bilinmiyor.

Geçen yılın sonların Waymo, Arizona’da Waymo One isminde bir sürüş hizmeti sunmaya başladı. Hizmette kendi kendine sürüş söz konusu olsa da insan tarafından kontrol edilen bir monitör bulunuyor. Waymo’nun aynı zamanda ABD’de Fiat-Chrysler ile ortaklığı olduğunu hatırlatalım. Waymo’nun otonom sürüş teknolojisi Chrysler Pacifica modellerinde kullanılıyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Renault Nissan Waymo ortaklığı geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Renault Nissan Waymo ortaklığı geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Renault Nissan Waymo ortaklığı geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?