Okunma

Retweet için Türkçe isim önerisi verildi!


06 Aralık 2019 Cuma 15:45
Retweet için Türkçe isim önerisi verildi!

İnternet ortamındaki terimler günlük hayatta da kullanım alanımıza girmeye başladılar. Genel olarak İngilizce olan bu terimler, yapılan çalışma ile Türkçeleşecek. Retweet, influencer, stalk, start-up, podcast, QR kod gibi özellikle sosyal medyada sıkça kullandığımız terimlerin artık Türkçesi de olacak. Bu terimlerden biri retweet oldu. Retweet için Türkçe isim önerisi yapıldı. Peki sizce Retweet’in Türkçesi ne olabilir?

İngilizce kelimelerin TDK tarafından belirlenen Türkçe karşılıkları

TDK, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi ve Türkiye BilişimDerneği iş birliğiyle sosyal medyada ve günlük hayatta kullandığımız İngilizce kelimeleri Türkçeleştirmek için adım attı. TDK uzmanları, dilbilimciler ve birçok alandaki uzmanlar çalıştaya katıldı. Yapılan çalıştayda, toplam 100’den fazla terimin tartışılması gerektiği konusunda uzlaşıldı.

Gün sonunda ise 40 kelimenin Türkçesi’nin ne olduğuna dair karar birliğine varıldı. İşte ortaya çıkan kelimelerden bazıları:

Retweet: Sektirme
yazarFurkan Karaca

Henüz yolun başında olan Furkan, çok çalışıyor ve bayağı bir eğleniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Retweet için Türkçe isim önerisi verildi!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ttweet olsun tekrar tweet gibisinden?

 2. Anonim dedi ki:

  çok oturgaçlı götürgeç daha mantıklı bunlara bakınca

 3. Anonim dedi ki:

  Bi düşün la yakamızdan. Her şeyi türkçeleştirmekmiş. Hepsinin zaten türkçesi var. Sanki millet uzun zamandan beri bunu bekliyor da bundan sonra sanal casusluk yapma diyecek!

 4. ilker dedi ki:

  ya birakin allah askina ingilizce kalsinlar sektirme ne

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Retweet =Tekrar paylaş olmasi gerekti…

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sacma ve oldukca yanlis. Onerileri sunanlar Turkce biliyorlar miymis acaba

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sektirsinler ordan demek yerine retweet diye küfür edebiliyoz artık 🤪🤪😁😁

" Retweet için Türkçe isim önerisi verildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Retweet için Türkçe isim önerisi verildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Retweet için Türkçe isim önerisi verildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "