Okunma

RFID Mobil Cihazları da Takibe Alıyor


20 Mayıs 2009 Çarşamba 08:25
RFID Mobil Cihazları da Takibe Alıyor

Radyo Frekansı ile Tanımlama şeklinde Türkçeye çevirebileceğimiz RFID (Radio Frequincy Identification), radyo frekansı kullanarak nesnelerin üzerindeki etiketlerin okunmasına olanak tanıyan özünde bir kimlik belirleme işlemi. RFID yongaları bilgiyi saklamak, almak ve göndermek adına programlanabiliyor.

RFID yongaları günümüzde çok farklı alanlarda kullanılıyor. RFID, giysiden, paraya, askeri araçlardan hayvanlara kadar birçok farklı noktada etiket bilgisi sağmak maksadıyla yerleştiriliyor. Nokia’nın kullanacağını duyurduğu RFID yongalarını şirket son derece masumane görünen bir tavırlaEnvanter Denetimi” adı altında lanse ediyor.


RFID yongaları kum tanesi kadar küçük boyutlarda kullanılabiliyor

İlk olarak özgürlüklerin marjinal noktalarda(!) yaşandığı Avrupa’da ve daha sonra da ülkemizde kalıplaşan bir RFID standardı mevcut. Kum tanesi büyüklüğündeki RFID çipleri bu standart çerçevesinde yaklaşık 2 metre mesafeden okunabiliyor.

Nokia’nın standardı uygulamaya geçirmeyi istemesinin gerekçelerinden bir diğerini, gerektiğinde el değiştiren ürünlerin kimlik bilgilerine daha kolay ulaşmak şeklinde açıklıyor.

Üzerine çok komplo teorileri türetilebilecek bir konu olan RFID yongalarının özel hayatın en önemli parçalarından mobil cihazlarda kullanılması ne gibi olumsuz sonuçlar getirecek bilinmez. Ancak duruş fark etmeksizin 2 metre mesafeden okunuyor olması, duruma göre sıra dışı bir ticaret hamlesi olabileceği gibi olumsuzluklar doğuran bir sonuç olarak da gözlemlenebilir.

:: RFID yongaları ilgili olumlu ya da olumsuz bir kullanım alanı teoriniz var mı?

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “RFID Mobil Cihazları da Takibe Alıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Kişisel özgürlüklere açıkça müdahele bence bu. Kabul eden etsin banada uzak olsun.

" RFID Mobil Cihazları da Takibe Alıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RFID Mobil Cihazları da Takibe Alıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RFID Mobil Cihazları da Takibe Alıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "