RHCE Sertifikasyonu Artık Türkçe


05 Ağustos 2009 Çarşamba 14:00
RHCE Sertifikasyonu Artık Türkçe

Gün geçtikçe büyüyen Linux pazarında en büyük paya sahip olan Red Hat firmasının RHCE sertifikasyonu dünyada çok saygın bir sertifikasyon olarak kabul ediliyor. Nedeni ise sertifikasyonun birçok tedarikçinin düzenlediği çoktan seçmeli sınav yerine gerçek tecrübeye dayalı (hands-on) bir sınav sonucunda elde edilmesi. Bu sayede RHCE sertifikalı bir personelin yeterli teknik bilgi ve beceriye sahip olduğundan ve bu alandaki çalışmalarında daha etkin ve verimli olacağından emin olunabiliyor. Dünyada yaklaşık 39000 RHCE sertifikalı profesyonel bulunurken Türkiye‘de bu sayı 50 civarında bulunuyor.

 

RHCE sınavına hazırlık kapsamında düzenlenen eğitimler sadece sertifikayı hedefleyen değil, aynı zamanda herhangi bir Linux türevini öğrenmek isteyenler için de iyi bir fırsat sunuyor.

 

Mayıs 2009 itibarıyla HP ve Perception işbirliği sonucunda Türkçe olarak da alınabilecek RHCE sertifika sınavı 3 saat 30 dakika sürüyor ve özel olarak hazırlanmış bir laboratuvar ortamında sadece sertifikalı bir RHCX (examiner) gözetiminde yapılabiliyor. Sınav sırasında adaylar sistemlerindeki çeşitli sorunları gidermeye ve çeşitli servisleri yapılandırmaya çalışıyorlar. RHCE sınav soruları, RHCT ve RHCE gereksinimleri olarak iki bölüme ayrılıyor. RHCE sertifikasını elde etmek için her iki bölümden de en az yüzde 70 puan alınması gerekiyor. Ancak RHCE sertifikası alma başarısı gösteremese de sınavın RHCT bölümünde yüzde 70 puan alan bir adayın RHCT (Red Hat Certified Technician) sertifikasını alabilmesi de mümkün oluyor.

:: Hangi sertifikasyon programına ilgi duyuyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" RHCE Sertifikasyonu Artık Türkçe konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RHCE Sertifikasyonu Artık Türkçe ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RHCE Sertifikasyonu Artık Türkçe ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "