Kendi kendine uçabilen böcek robot: RoboBee X-Wing


27 Haziran 2019 Perşembe 15:25
Kendi kendine uçabilen böcek robot: RoboBee X-Wing

Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 2015 yılında “Dünyanın en küçük drone’u nasıl olur?” sorusuna cevap niteliğindeki RoboBee’yi tanıtmışlardı. Bir böcek boyutunda olan ve üzerindeki kamera sayesinde uçuş sırasında görüntü kaydı gerçekleştirebilen cihazın yeni versiyonu RoboBee X-Wing tanıtıldı.

Önceki modelde yer alan iki kanadın aksine artık dört kanada ev sahipliği yapan mini robotun sunduğu en büyük yenilik artık herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan kendi kendine uçabiliyor olması.

RoboBee X-Wing kendi kendine uçabiliyor!

Kanatlarda yer alan mini güneş panelleri sayesinde güneşten alınan enerji ile uçabiliyor. Kanatlar üzerinde yer alan solar hücreler 5 volt elektrik üretiyor ve küçük bir transformatör sayesinde 200 volt elektriğe dönüştürüyor.

Bu sayede aktüatörler bir böceğin kasları gibi bükülüp, büzüşüyor. Böylece robotun kanat çırpma hareketi meydana geliyor. Tabi, bu böcek robotun herhangi bir güç kaynağı olmadan uçabilmesi için doğrudan güneş alması gerekiyor.

Güneş ışığının kesilmesi halinde sadece bir veya iki saniye boyunca uçabildiği görüldü. Bu nedenle karanlık ortamlarda uçabilmesi için bir güç kaynağına yani bataryaya ihtiyacı var. Tabi, bu RoboBee X-Wing’i oldukça ağırlaştıracak.

Araştırmacılar yüzde 25 daha büyük bir model üzerinde çalıştıklarını ve bunun güneş enerjisinde 1.5 kat daha fazla yararlanabildiğini belirtiyorlar. Son olarak kanatlı robotların, pervanelilere göre daha çevik ve manevra kabiliyetli olduğunu belirtmeliyiz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Kendi kendine uçabilen böcek robot: RoboBee X-Wing”

  1. Anonim dedi ki:

    trafo kullanıldığını zannetmiyorum

" Kendi kendine uçabilen böcek robot: RoboBee X-Wing konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Kendi kendine uçabilen böcek robot: RoboBee X-Wing ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kendi kendine uçabilen böcek robot: RoboBee X-Wing ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "