Okunma

Türkiye’nin ilk insansız kara aracı: Robot Kalkan


16 Ağustos 2018 Perşembe 13:00
Türkiye’nin ilk insansız kara aracı: Robot Kalkan

Son yıllarda artan terör olayları ve sınırımızda yaşananlar, yerli silahların ne kadar önemli olduğunu defalarca kez gözler önüne serdi. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri‘de teknolojik araçlar ile gücüne güç katmaya devam ediyor.

Özellikle insansız hava araçları ile terör örgütleri karşısında cidd bir üstünlük sağlayan TSK için geliştirilen yeni savunma aracı oldukça dikkat çekiyor. Zira, ilk yerli ve milli insansız kara aracı, mantar bariyer ve araç altı görüntüleme sistemleri gibi ürünler üzerinde çalışan Madoors tarafından geliştirildi.

20 yılı aşkın süredir Türk Savunma Sanayi alanında Ankara’da hizmet veren firmanın geliştirdiği ilk yerli ve milli insansız kara aracı Robot Balistik Kalkan, testleri başarıyla tamamlayarak güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

İnsansız kara aracı: Robot Balistik Kalkan

2850 kg ağırlığında olan balistik kalkan, kapalı haldeyken 1500 mm x 2500 mm x 1350 mm, açıldığında ise 3500 mm x 2200 mm x 2500 mm boyutlarına ulaşıyor. Araç üzerinde yer alan kalkan 15 saniyede açılıp / kapanabiliyor.

Uydu aracılığıyla uzaktan kontrol edilebilen robot balistik kalkan, gece görüş özelliğine sahip kameraları sayesinde gece ve gündüz aktif bir şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca, silah takılarak insansız olarak çatışmaya girilebiliyor.

Robot Balistik Kalkan

Balistik kalkanı kullanan asker ve polisler aynı zamanda BR6/BR7 seviyesinde gerçek bir zırhlı korumaya sahip oluyorlar. Bu sayede güvenlik güçleri el bombasının yanı sıra zırh delici çelik mermilerden büyük oranda korunuyor.

Yüksek çözünürlüklü ve gece görüş yeteneğine sahip kameraları ile istihbarat, keşif ve gözetleme amacıyla kullanılabilen araç, üzerindeki vinç ile çatışma bölgelerinde kalan araç ve gereci ( 1500 kg taşıma, 5000 kg çekme ) çekebiliyor.

Robot Balistik Kalkan

Özel üretilen römork sayesinde robot balistik kalkan, Kirpi, Ejder ve diğer araçlar tarafından çekilerek ihtiyaç duyulan bölgeye kısa zamanda ulaştırılabiliyor. Bunun yanı sıra, mayın ve el Yapımı Patlayıcıların ihtimali olan bölgelerde tespit ve imha maksadıyla kullanılarak can kaybının önüne geçilmesini sağlıyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Türkiye’nin ilk insansız kara aracı: Robot Kalkan”

 1. Anonim dedi ki:

  klasik seçim reklamı… yemeyiz bunu…

 2. Anonim dedi ki:

  İYİ SİLAHI GÖĞÜS KAFESİNİN ALTINDA TUTUP ATEŞLEMEK ZORDUR ASKERLER İÇİN DAHA İYİ BİR POZİSYON AYARLANMALIYDI.

 3. Anonim dedi ki:

  MAŞALLAH

 4. Teknoloji dedi ki:

  Allah yardımcımız olsun.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kim üretmiş?

  1. Anonim dedi ki:

   AMERİKA İSRAİL İŞBİRLİĞİ İLE ÜRETMİŞLER TÜRKLER ÜRETMEMİŞ OK MUTLU OLDUN

 6. Anonim dedi ki:

  Maşallah !

" Türkiye’nin ilk insansız kara aracı: Robot Kalkan konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’nin ilk insansız kara aracı: Robot Kalkan ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin ilk insansız kara aracı: Robot Kalkan ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "