Robot denizanaları göreve hazır!


21 Eylül 2018 Cuma 08:13
Robot denizanaları göreve hazır!

Bilim insanları robot denizanaları ile deniz altı ekosistemini korumayı amaçlıyor. Bir çeşit “su altı drone”u olan bu robotlar, yok olma tehlikesi altında olan mercan kayalıkları için bekçi görevi üstlenecek.

Florida Atlantic University tarafından üretilen robotlar hidrolik dokunaçlarıyla dikkat çekiyor. 20 santimetre genişliğindeki robotlar esnek yapısıyla dikkat çekerken robotların tasarımı için ay denizanalarının larva dönemindeki şekli kullanılmış.

Bu amaçla kullanılan robot denizaltı araçlarının sert pervanelerinin ekosisteme zarar verme tehlikesi olduğunu belirten uzmanlar, esnek yapısı ve hareket tarzıyla robot denizanalarının bu görev için daha uygun olduğunu belirttiler.

Denizanalarının hareket sisteminden esinlenen bu robotlar, silikondan oluşan sekiz dokunaçın pompalar yardımıyla suyu içine çekip sonra bırakmasıyla hareketini gerçekleştiriyor.

Daha önce Teksas Üniversitesi tarafından 1.7 metre büyüklüğünde robot bir denizanası üretildiği ifade edilirken 20 santimetrelik prototiplerin küçük ve esnek yapısı dikkat çekiyor.

Robot denizanaları

Robot denizanaları konusunda dikkatli olunmalı

Prof. Engeberg “Eğer dikkatli olunmazsa yapısı ve hareket kabiliyeti nedeniyle herhangi bir görev sonrası robot denizanaları kolaylıkla gözden kaybolabilir.” şeklinde uyarıda bulunmayı da ihmal etmiyor.

Bangor Üniversitesinden John Turner, gerçek bir organizmadan hareketle oluşturulan robotları harika bir fikir olarak değerlendiriyor. “Ses ya da görüntü kaydetme özelliği bulunmasa da bu robotlar sayesinde oksijen seviyesindeki değişmeleri ya da mercan kayalıklarındaki aşınmayı takip edebiliriz.” diyen Turner, diğer deniz canlılarının bu robotları yutması halinde ise zarar görebileceklerini belirtmeden edemiyor. Bunun önüne geçmek içinse tasarımcıların bu robotlara ses uyarı sistemi veya robotların çiğnenmesi durumunda kötü bir tat oluşturan özellikler ekleyebileceğini dile getiriyor.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Robot denizanaları göreve hazır! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robot denizanaları göreve hazır! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robot denizanaları göreve hazır! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)