Robot köpek Spot çekçek sürücüsü oldu


17 Şubat 2020 Pazartesi 16:30
Robot köpek Spot çekçek sürücüsü oldu

Geçenlerde Adam Savage robot köpek Spot için zorlu bir parkur hazırlamış ve onu tabiri caizse terletmişti. Şimdi ise karşımıza çıkan Boston Dynamics robotu, çekçek sürücüsü oluyor.

Bildiğiniz gibi geçenlerde ünlü Mythbusters eski sunucularından Adam Savage, Boston Dynamics’in robot köpeği olarak tabir edilebilecek Spot’u satın almış ve onu adeta sınava tabii tutmuştu. Zorlu testlerden geçen Spot’un işi burada bitmiş gibi durmuyor. Savage, yine farklı tarzını konuşturarak, Spot’u mini bir çekçek sürücüsüne dönüştürdü.

Robot köpek spot çekçek görevini üstleniyor

Spot boyutuna rağmen oldukça güçlü ve yetenekli bir robot olarak görülüyor. Adam Savage ise Spot’un sınırlarının ne kadar zorlanabileceğini kanıtlamaya çalışıyor. Boston Dynamics’in robotlarının test aşaması ne kadar kendilerine özgüyse Savage’ın da test yöntemleri kendisine has.

Spot geçen yayınlanan videoda zorlu koşullarda, sürünmeyi, zıplamayı ve yüksek yerlere tırmanmayı ve birçok tecrübeyi aslında deneyimlemişti. Şimdi ise Savage onu mini bir çekçek görevi üstlenmesi için kullanıyor. Buradan söylemeden geçmeyelim, çekçek diyoruz ancak Spot şu an için toplamda 14 kilo yük taşıyabiliyor.  Yani şu anki kurulu sistemiyle ağır yükleri taşıyamaz ancak kargo gibi ya da fabrikalardaki basit araç gereçleri taşıyabilecek bir güce sahip duruyor.

Yine de bir insanı da taşıyabilen robotun şaşırtan performansı Savage’ın verdiği tepkilerden de anlaşılıyor.

Japon kültürüne gönderme yapan bu çekçek tasarımı, oldukça ilginç duruyor. Spot ise bu testten de başarı ile geçiyor. Spot’a bağlanan çekçek,  Savage’in de binmesiyle hareket ediyor ve robot köpek Spot Savage’in zorlu testinden yine geçmeyi başarıyor.

İşte eğlenceli ve bir o kadar da izlenesi videoyu sizin için aşağıya ekliyoruz
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Robot köpek Spot çekçek sürücüsü oldu”

  1. Anonim dedi ki:

    14 kg tasiyosa neden yaptınız kedi köpekmi gezdircek

" Robot köpek Spot çekçek sürücüsü oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robot köpek Spot çekçek sürücüsü oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robot köpek Spot çekçek sürücüsü oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "