Okunma

Robot Olimpiyatları İstanbul’da


04 Temmuz 2011 Pazartesi 09:30
Robot Olimpiyatları İstanbul’da

Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliği yapacağı RoboCup 2011 Robot Olimpiyatları’nda 40 ülkeden gelen 3000’e yakın üniversite öğrencisi ve akademisyenin yaptığı 1500’den fazla robot marifetlerini gösterecek.

Xerox’un sponsorluğundaki Robot Olimpiyatları’nda Türkiye’yi Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi’nden 9, gençler kategorisinde ise İzmir TAKEV Lisesi’nden 2 takım temsil edecek.

Türkiye’de ilk kez yapılacak robot olimpiyatları, 1997 yılından beri düzenli olarak her yıl başka bir kıtada gerçekleştiriliyor. Başvurular ulusal ve uluslararası ön elemelerden geçirildikten sonra Robot Olimpiyatları’na katılacak yarışmacı takımlar belirleniyor.

Robotlar aralarında futbol maçı yapacak

RoboCup 2011 Robot Olimpiyatları’nda robotlar futbol, arama kurtarma, ev hayatı ve çocuk başlıklı dört farklı kategoride yarışacaklar.

Futbol oyununda robotlar kategorilerine göre belirlenen Benzetim Ligi, Küçük Boy Robot Ligi, Orta Boy Robot Ligi, Standart Platform Ligi ve İnsansı Robot Ligi‘nde futbol oynayacak.


İnsansı Robot Ligi kategorisinde birinci olan gruba, ülkeden ülkeye taşınan Louis Vuitton Humanoid (İnsansı Robot) kupası verilecek. Arama-kurtarma bölümünde robotlar, enkaz altında yaralı arayacak. [email protected] liginde, robotlar ellerindeki alışveriş listesine göre süpermarketten alışveriş yapacak.

Bugüne kadar sadece A.B.D., Japonya, İtalya, Fransa, İsveç, Avustralya, Portekiz, Avusturya, Almanya, Çin ve Singapur’un ev sahipliğini yaptığı organizasyona Türkiye, pek çok ülkeyi geride bırakarak ev sahibi olma hakkı kazandı.

Ayrıntılı bilgi için www.robocup2011.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

:: Olimpiyatları izlemeyi düşünüyor musunuz?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Robot Olimpiyatları İstanbul’da”

 1. 1907 dedi ki:

  Gerçeğini vermiyorlar bizde robotları getirelim dedik

 2. ExCeLLeNT dedi ki:

  İstanbul’da yaşasaydım giderdim de şöyle kız arkadaşımı falan yanına alıp.Ama İstanbul’da değ***** kız arkadaşımda yok.

 3. ert_60 dedi ki:

  böyle etkinliklere gitmrk lazım aslında, her zaman düzenlenmez..

 4. S_T_A_L_K_E_R dedi ki:

  Gitmek lazım. 40 yılda bir gelir böyle fırsat…

 5. şölen dedi ki:

  keyifli olur aslında gidebiliriz

" Robot Olimpiyatları İstanbul’da konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robot Olimpiyatları İstanbul’da ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robot Olimpiyatları İstanbul’da ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "