Robot şarkıcı Shimon, Spotify’a geliyor


22 Mart 2020 Pazar 15:45
Robot şarkıcı Shimon, Spotify’a geliyor

Robot Shimon, Nisan 2020’de Spotify’da çıkacak olan ilk müzik albümünü duyurdu. Robot şarkıcı çalışmalarını ilerletmek adına dinleyicileri için turneye de çıkacak. Robotun geliştiricisi Gil Weinberg, Shimon’a farklı türlerden 50 bin metin ve melodi temelinde caz, rock ve hip-hop türü müzik öğretti. Şarkı oluşturmak için temel algoritmayı anlayan robot, ilk albümünü bestelemeyi başardı.

Shimon Robot şarkı besteleyebiliyor!

Robotun geliştiricisi Gil Weinberg, cihaza duyduğu müzik ile dans etmeyi daha sonra da doğaçlama yapmayı öğretti. Şu anda bu robot şarkılarını besteleyebiliyor, çalabiliyor ve söyleyebiliyor. Weinberg ile robot bağımsız olarak metinler yazarak, melodiler de ortaya çıkardı.
Robot şarkıcı ABD’deki Kennedy Center’da sahne almıştı.

Robotun hızlı eğitiminin temeli semantik bilgisi ve melodileri bağlama yeteneği. Bu, insanlar tarafından oluşturulan bir veritabanına dayanan, öğrenmeden daha karmaşık bir yetenek olarak karşımıza çıkıyor.

Robotun şarkıları, ilk bakışta anlamlı cümlelere benzeyen ancak aslında hiçbir anlamı olmayan, örneğin “kafanızda müzik ya da bir yıldız olabilir” ya da “bir ev gökkuşağının göründüğü bir yer” cümlelerinden oluşmaktadır. Ancak Gil Weinberg, insanların yazdığı şarkıların birçoğunun da kulağa güzel geldiğini ancak bir anlam taşımadığını da belirtiyor.

Weinberg cümlelerini şöyle tamamladı:

“Bu analiz seviyesi ile Shimon, şarkılara herhangi bir müzisyenden daha hızlı ilham verebilir. Temel düzeyde, Shimon yeni sözleri ve ritimleri hızlı bir şekilde hafızasına ekleyebiliyor ve bir gün içinde caz ezgileri, hip-hop şarkı sözleri üzerinde çalışabiliyor.”
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Robot şarkıcı Shimon, Spotify’a geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robot şarkıcı Shimon, Spotify’a geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robot şarkıcı Shimon, Spotify’a geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk