Okunma

Robot yılan balığı geliştirildi!


26 Temmuz 2017 Çarşamba 06:30
Robot yılan balığı geliştirildi!

İsviçre’de EPFL’deki robot araştırmacıları, hayvanlardan esinlenerek ve doğayı taklit ederek robotlar geliştiriyor. Araştırmacılar son olarak, sudaki kirlilik düzeyini ölçebilecek ve kirliliğin kaynağına ulaşabilecek robot yılan balığı geliştirdi.

Envirobot, kirliliğin kaynağına ulaşacak

Envirobot isimli robot, uzaktan kumanda edilebiliyor veya isteğe bağlı olarak kendiliğinden yüzülebiliyor. Yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki robot, her biri küçük modüllerden oluşan ve her birinde ayrı elektrik motorları bulunan modüllerden oluşuyor. Bu motorlar, robota ekstra hareket kabiliyeti sağlayarak çamurlu veya canlılığın olduğu sularda sorunsuz şekilde ilerleyebilmesini sağlıyor.

Biyolojik sensörlerle donatılan robotun suya girerken nasıl bir tepki verdiğini izleyerek, sudaki kirleticilerin türü ve genel olarak toksisitesi hakkında bilgi alınabiliyor. Örneğin; suda cıva seviyesi fazla ise ışık üretimi gerçekleşiyor.

17-07/26/yilan-baligi-robot-shiftdelete.jpg

Laboratuvar testleri gerçekleştirilen Envirobot, önceden belirlenen yolu izleyerek veya kirlilik seviyesinin artışını takip ederek kirlilik kaynağına ulaşabiliyor. Geliştirme çalışmalarının ardından Envirobot’un kirlilik tespitinde kullanılması hedefleniyor.

:: Suda kirlilik tespiti yapacak olan Envirobot hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşağıdaki videodan Envirobot’un ayrıntılarını izleyebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Robot yılan balığı geliştirildi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bir türkle beraber geliştirmiş robotu

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Sudaki kirliligin kaynagi insan. Robot yilan baligina gerek yok. Isvicreli bilim adamlarini isi gucu kalmamis denizin/suyun derinliklerinde insan arayacaklar. Gitsinler yararli bir sey bulsunlar insanlik icin.

" Robot yılan balığı geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robot yılan balığı geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robot yılan balığı geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "