Okunma

Robotik Parçalar, İnsanlığın Hizmetinde!


30 Haziran 2011 Perşembe 18:00
Robotik Parçalar, İnsanlığın Hizmetinde!

Almanya’nın Bochum şehrinde bir fuarda, son derece çarpıcı bir ürün tanıtıldı. Cyberdyne isimli firmadan gelen habere göre Hybrid Assistive Limb (Melez Yardımcı Uzuv) adı verilen robotik uzuvlar sayesinde pek çok olanaksız şey gerçekleşebilecek.

Bunların arasında belki de en önemlisi uzuvlarını kaybeden engellilerin, hayat kalitelerini geri almaları olacak. Mucizeler bu kadarla da sınırlı kalmayacak: Cyberdyne’ın geliştirdiği robot kollarla, insanlar çok daha fazla ağırlık kaldırabilecek.


Oyunlar Gerçek Olursa

Görünüşe göre, bilgisayar oyunlarının gerçeklikle kavuştuğu bir çağa ilerliyoruz. Japonya Tsukuba Üniversitesi profesörlerinden Yoshiyuki Sankai ve ekip arkadaşlarının ürettiği robot parçalar, çanta biçimindeki bir güç kaynağından ve bilgisayar sisteminden oluşacak.

Uzvu takan kişi hareket etmeye karar verdiğinde, beyin gerekli kaslara sinyal yollayacak. Sinyal, sensörlerle algılanacak. Böylece kullanıcılar, sisteme hükmedebilecek.

:: Sizce bu tür parçalar ne zaman hayatımıza girecek?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Robotik Parçalar, İnsanlığın Hizmetinde!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ghost in the shell gerçek oluyor sanırım 🙂 İnsanlık için gerçekten mükemmel bir buluş geliştirmişler, umarım stabil şekilde kullanılabilir günlük hayatta.

" Robotik Parçalar, İnsanlığın Hizmetinde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotik Parçalar, İnsanlığın Hizmetinde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotik Parçalar, İnsanlığın Hizmetinde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "