Okunma

Robotlar Avlanmayı Öğreniyorlar!


06 Temmuz 2016 Çarşamba 13:00
Robotlar Avlanmayı Öğreniyorlar!

İsviçre Zürih Üniversitesi‘nden bilim insanları, yapay zeka algoritmalarını kullanarak, yeni robotik teknolojilere avlanmayı öğretmeyi planlıyorlar. Zürih Üniversitesi Noroinformatik Enstitüsü araştırmacıların üzerinde çalıştığı konu gerçekleşirse, gelecek süreçte avlarda robotlar görev yapacak.

Robotlar avlanacak

Araştırmacılar, robotik teknolojilerin yapay zeka algoritmalarına işlenecek bir özel yazılımla hedefe kitlenme ve hedefe saldırma çözümleri ile birlikte avlanabilmelerini sağlayacak. İnsan tarafından kontrolü sağlanacak robotların, amaç dışı hedeflere saldırmalarının bu yolla önüne geçilecek.

Zürih Üniversitesi bilim insanları potansiyel vahşi robotların oluşacağına yönelik endişelerin var olmaması gerektiğini, yapay zeka algoritmalarına işlenen saldırma işlevinin insan müdahalesi ile kontrolünün sağlanabileceğini belirtiyorlar.

16-07/06/jkhn0vrdmur1fhltjfz5.jpg

İnsanlar ise, meydana getirilecek robotların bilim-kurgu filmlerine benzer olarak, denetim mekanizmasının sözünü dinlemeyerek, kendi yapay zekasına uygun olarak hareket etme tercihinde bulunmasından çekiniyorlar. Hatta robotların daha ileriye giderek, insan ırkına saldırmaya başlayacak olmasına endişe ile bakıldığı Engadget‘daki haberde yer aldı.

Nöroinformatik Enstitüsü’nden Tobi Delbrück ise, meydana getirilecek robotların bir alışveriş torbasını taşıma hedefine sahip robotlardan farklı olmayacağını belirtti. Her iki robotun da algoritmasına işlenen davranışını gerçekleştireceğini ifade eden Delbrück, insanların endişe duymaması yönünde ifadelerde bulundu.

Robotların insan gözünü taklit eder nitelikte bir silikon retinaya sahip olması bekleniyor. Aydınlatma ve piksel gibi çözümleri içerecek bir kamerayı bünyesinde barındıran robotların üretilip üretilmeyeceği ya da üretilmesi halinde ne zaman piyasaya sürüleceği ile ilgili bir bilgi henüz bulunmuyor.
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Robotlar Avlanmayı Öğreniyorlar!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  olum bunlar bizi ele geçirecek bir gün

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İlerde de biz insanları avlamasınlar sonra

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojiyi gereksiz şeylere daha doğrusu sonu felaket doğuracak şeylere harcıyolarya ben bunlara ne deyim

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Terminator is coming.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlara ihtiyaç giderek azalıyo hayırlısı diyelim…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yakında insan avlarlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  yeni birşey değil çoktan beri var geleceğin silahları derinweb i bilenler aşıkardır buna

 8. SDN Okuru dedi ki:

  korkuyorum bunlardan

" Robotlar Avlanmayı Öğreniyorlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotlar Avlanmayı Öğreniyorlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotlar Avlanmayı Öğreniyorlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "