Okunma

Robotlar da İnsanlarla Birlikte Savaşacak


22 Şubat 2011 Salı 11:35
Robotlar da İnsanlarla Birlikte Savaşacak

Yıllardır dizi ve filmlerde insanlarla arkadaş olan ve onlarla birlikte göreve çıkan robotların hikayelerini gördük. Bazen iki ayaklı savaşçı şeklinde bu robotlar bazen ise dört tekerin özgürlüğünü kullanan modellerdi.

Robot Askerler Neler Yapacak?

ABD ordusu çok yakında bu fanteziyi gerçeğe dönüştürecek bir birim üzerinde çalışıyor. Military Sensing Information Analysis Center (SENSIAC ) adlı birim, askeri görevlerde kullanılan istihbarat ve savaş robotlarından sorumlu olacak.

Robot uçak ve tank gibi projelerin sorumlusu olan birim, öncü kuvvet olarak hazırlanan mekanik askerlerin elde ettiği verileri gözden geçirecek ve buna strateji belirleyecek.

Özel olarak geliştirilen bir yazlım sayesinde, robot araçlar kendi yollarını bulup insanlarla birlikte savaşabilecek. Askeri birimin verdiği emirlerini yerine getirecek olan robot askerler önümüzdeki aylarda ilk kez savaş alanlarında yeteneklerini göstermeye başlayacak.

Amerikan ordusunun diğer bir gizli birimi ise yıllardır otomatik olarak savaşan, tank ve zırhlı araçlar geliştiriyordu. U.S. Army Tank Automotive Research, Development and Engineering Center (TARDEC)adlı bölüm ise  SENSIAC’ın yazılımsal ve istihbarat çalışmalarına mekanik çözümler üretmekle görevlendirildi.

:: Robotlarla asker arkadaşı olmak ister miydiniz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Robotlar da İnsanlarla Birlikte Savaşacak”

  1. Blackout dedi ki:

    Optimus Prime gibi bir asker arkadaşım olup, şöyle enseye tokat bir de pozumuz olsa epeyce havalı olurdu sanırım.

" Robotlar da İnsanlarla Birlikte Savaşacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotlar da İnsanlarla Birlikte Savaşacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotlar da İnsanlarla Birlikte Savaşacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "