Robotlar Ebola ile Savaşacak


20 Ekim 2014 Pazartesi 10:00
Robotlar Ebola ile Savaşacak

Sene başından beri Afrika’da binlerce kişinin ölümüne yol açan Ebola virüsü ile mücadelede robotların kullanılmasını amaçlayan ve içlerinde ABD’nin resmi görevlilerinin de yer aldığı bir grup bilim insanı, 7 Kasım’da robot kullanımı hakkında bir yol haritası oluşturmak için toplanacaklarını açıkladı. 

Özellikle virüs ile mücadele için Afrika’ya giden sağlık çalışanlarının her türlü önleme rağmen bir şekilde virüsü kapmaların, virüsün diğer kıtalara da yayılma olasılığını bir hayli arttırdığını düşünen bilim insanları, Ebola ile mücadelede robotların nasıl aktif bir şekilde kullanılabileceğini tartışacak.

İlk aşamada eşya taşıyabilen, tekerlekli servis robotlarının ilaç ve yardım malzemesi taşımakta kullanılabileceği, daha sonrasında ise robotik kollar yardımı ile destek tedavisinin sürdürülebileceği konuşuluyor.

14-10/20/robot.jpg

Ebola’dan nasıl korunurum?

Resmi kaynaklara göre Ebola virüsü henüz Türkiye’ye gelmiş değil. Bu sebepten dolayı henüz endişe etmeye gerek yok ancak tedbirli olmakta fayda var. En azından Ebola’dan korunmak için neler yapılması gerektiğini bilmek gerekiyor.

Virüs insanların ya da hayvanların vücut sıvıları (ter, kan, idrar gibi) yardımı ile bulaşıyor. Ebola belirtilerini gösteren kişiler ile temas kurmayın. Ebola sebebi ile ölen kişiler de virüsü bulaştırabiliyor bu sebepten dolayı virüs sebebi ile ölen insan ya da hayvanlara dokunmayın, yıkamaya çalışmayın. Sık sık ellerinizi ve vücudunuzun açık yerlerini sabun ile yıkayın.

Ebola’nın erken belirtileri birçok hastalık ile benzer olduğundan dolayı virüsün varlığını anlamak ilk aşamada zordur. Ateş, bulantı, baş ağrısı ve yorgunluk Ebola’nın erken belirtilerini oluştururken, kusma, öksürük ve vücudun çeşitli yerlerinden kan gelmesi hastalığın ileri safhasında görülmektedir. 

:: Ebola salgını hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
enable
enable
6 yıl önce

Kardeþim adamlar planlý bir þekilde güya doðal yollardan dünya nüfusunu düþürmenin peþinde, Robotlar kullanýlmýþ bize faydasý olacak mý ki.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

elysium

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Oyun hepsi bunlar yeni dünya düzeni için kastlen virüs yayıyorlarki robotlarını kullanabilsinler .

" Robotlar Ebola ile Savaşacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotlar Ebola ile Savaşacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotlar Ebola ile Savaşacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2