Okunma

Robotlar isyan ediyor mu etmiyor mu?


27 Kasım 2016 Pazar 18:08
Robotlar isyan ediyor mu etmiyor mu?

Robotlar isyan edecek mi? Yapay zeka insanlara karşı savaş açacak mı?

Terminatör’deki gibi katil robotlar sokaklarda insanların üzerine ateş açacak mı, Matrix gibi tehlikeli yapay zekalar şehirleri havaya uçurmak için nükleer bombalar patlatacak mı?

Bu soruların cevabını herkes merak ediyor ve endişe ediyor. 

Google’ın geliştirdiği yapay zeka DeepMind’ın beklenmedik gelişmeler göstermesi ve Google mühendislerini şaşırtması da gözlerden kaçmayan bir gerçek. 

Yapay zeka insana düşman olabilir mi?

İnternet devi Google bile bu gelişmeden irkilerek, yapay zeka hakkında çok önemli çalışmaları olan akademisyenleri işe alarak, yapay zekanın isyan etmemesi için neler yapılabileceği konusunda çalışmalarını istedi.

İşte bu ortamda Stanford Üniversitesi’nin önemli bir araştırması da dikkat çekti. Üniversite “Yüz Yıllık Yapay Zeka” ismini verdiği AI100 araştırmasında, yapay zekanın önümüzdeki 100 yıl boyunca hangi gelişmeleri göstereceğine dair bilimsel öngörüleri ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, önümüzdeki 100 yıl boyunca yapay zekanın insanoğluna düşman olması ve insanları öldürmeye çalışması beklenmiyor. Elbette bu sonu birinin tam olarak insanları öldürmeye odaklanmış bir yapay zeka geliştirmemesi durumunda geçerli.

Bilim insanları, DeepMind gibi sivil amaçlı yapay zekaların kendi kendini geliştirme sürecinde, insanlara düşman olmasını beklemiyor. Ancak 100 yıl sonrasında yapay zekanın nasıl evrilebileceğine dair öngörü yapılamıyor.

Yapay zeka insana hangi yollarla zarar verebilir?

Yapay zeka insana isyan etse de elinde silah olmadan, bomba olmadan insanları nasıl öldürebilir ki diye merak edenlere hemen cevap verelim.

İçine bindiğiniz yapay zekalı otomobil sahibini öldürmek istediğinde gaza biraz fazla basması yeterli.

Ya da, sokaklardaki bütün otomobiller, kamyonlar, havadaki uçaklar yapay zeka tarafından yönetildiğinde, dev binaların tüm kapıları, pencereleri, yangın söndürme sistemleri yapay zekanın kontrolündeyken ve tüm o binalar binlerce insan için içinden kaçılması imkansız bir zehirli gaz ve yangın kapanına kolayca dönüştürülebilecekken yapay zekaya “terso” yapmak istemezsiniz.  

Milyarlarca insanın akıllı evlerde yaşadığı 100 yıl sonra milyarlarca insanı tek bir gecede, uykularında gazla zehirlemek veya yakmak mümkün hale gelecek ve bu gerçek bugünün bilim insanlarını çok korkutuyor. Ancak AI100 araştırmasına göre, yapay zeka önümüzdeki 100 yıl boyunca bu tür bir düşmanlık oluşturmayacak.

Aksine şehirleri, yaşam alanlarını, dünyayı daha güzel bir yer yapmak için çalışacak ve çözümler bulacak.

Kısacası, 100 yıl boyunca rahatız. Ama sonrasında sevgilimize bizim adımıza aşk mektubu yazması için kullandığımız yapay zeka gizli gizli bize düşman olur da sokaklara çıkıp sağa sola ateş eder mi diye endişelenmeye başlayabiliriz.

:: Sizce yapay zeka insanoğluna ne zaman isyan edecek ve sonuçları ne olacak?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Robotlar isyan ediyor mu etmiyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Haci cok sacma seyler cevirip buraya koyuyorsun. Biz amerika da mi yasiyoruz? Bizim halk boyle mal seylerle kafasini yormaz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Robotlarla üretim yapan yapılan fabrikaları düşün. Düşündün mü? Robotların robot ürettiğini düşün.Düşündün mü? Çok ütopik olaylar değil anlatılanlar bu bilimin içindeyim oradan biliyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aynı konuda hem 100yıl sonrası öngörülemiyor yazıp ardından öngörüler şöyle olacak diyen bir yazı kaleme alınıyor merak ettim.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tolgs bıraz fazla zorlamıssın dogmamıs cocuga don bıcmek derler buna laf olsun torba dolsun yaw hehe gıbı tuhaf ata sozlerı var west world fazla ıZleme fıtık yapar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bence yapay zeka bir süre sonra geliştirilemeyecek ve insan zekasını geçemeyecek. Bence bunun bir sınırı vardır insan kadar zeki olmamalı. Yapay zekayı kodlarken insanın kölesi olacak şekilde kodlamalılar ve yapay zekanın bu kodlara erişimi engellensin.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hergün nerdeyse her işe yarayan yapayzekanın isyan motoru elbette ki yoktur..
  his duygusu sadece canlılarda vardır acı tatlı mutlu hüzün bunlar canlılara özgü bi duygu bizim yaptıgımız bi robota duygu parcası yüklemedigin taktirde bize '' Hayırdır Sana ?? '' gibi bir trip atması yada '' Yeter birazda sen yap '' gibi bi model yapması komik gibi duruyo benim gözümde 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Insan kadar zarar vermez

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yapay Zekayla Şeklimizi Yamultacaksınız ….

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İnsan kendi eliyle kötülük doğuruyor yine kendini korkutuyor bu nasıl bir mantık. Sizlerde sabah akşam böyle haber paylaşarak insanları komplekse sokuyorsunuz. Korku imparatorluğu kurulmak isteniyor dikkat

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ben küçükken hiç böyle hayal etmemiştim biraz ürpertici olmaya başlıyor ilerledikçe

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Benim şarja takdigim şey nasil isyan etsin

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Zekanın gerçeği zararlıykene yapayı kimbilir ne puşt olur

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bu yapay zeka akıllılık yapıp, kandırıyorsa bizi?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  yapay zeka adana'da bi balasın işe yazın o sıcakta nasıl isyan ediyo izleyin güneşe mi ateş eder bize mi bilmiyom

 15. SDN Okuru dedi ki:

  şu anda yapacağımız yorumları bile bir gün yapay zekalı robotlar görme şansları var, ona göre yorum yapın 😀 😀

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka sizin dediğiniz kadar gelişebilse ve insanları yok edecek seviyeye gelebilse kendi sonunu da getirmiş olacak. Çünkü üretilen her yapay zeka ürünü insan odaklı. İnsan olmazsa yapay zekanın da hiç bir anlamı kalmaz. Şöyleki tüm insanlık yapay zeka tarafından yok edildi diyelim. Yapay zeka bu evrende kendi başına ne yapacak. Sorunsalı ortaya çıkacak bu defa.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  18.52 haber okumuyorsun sanirim adi ustunde yapay zeka kendi kendine dusunebilen senin kontrolunde olmayan bir sistem soyledigin seyi yapmayabilir isterse de oyle degilmi? Ve bu beni cok korkutuyor her ne kadar 100 yil sorun yok densede cok hizli gelisiyor ve acikcasi korkuyorum

 18. SDN Okuru dedi ki:

  100 yıldan daha önce sorun çıkacak. Teknolojinin ve yapay zekanın ilerleyişini şuanki hızda veya yakın gelecekteki hızla hesaba katarlarsa sonuç böyle olur, bundan 80-90 yıl sonra teknoloji o kadar hızlı ilerleyecek ki, 100 yıldan sonrasını öngerememelerini bırakın 50 yıl sonrasını bile net olarak öngöremezler.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Geliştirmeyin insanlar ne için var imtihan ve ahirete çalışmak için boş işler yapmak için değil

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Okumaya değmeyecek bir yazı olmuş malesef.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  robot ona söyleneni yapar

" Robotlar isyan ediyor mu etmiyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotlar isyan ediyor mu etmiyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotlar isyan ediyor mu etmiyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "