Robotlar nükleer sızıntıyı ölçecek!


18 Haziran 2017 Pazar 05:00
Robotlar nükleer sızıntıyı ölçecek!

2011’de Japonya kıyı şeridinin bir bölümünü tsunami vurmuş ve bu felaket 18.000’den fazla insanın ölümüyle sonuçlanmıştı. Tsunami, Çernobil’den bu yana meydana gelen en ciddi nükleer kazayı tetiklenmiş, Fukuşima nükleer santrali kazası ile atmosfere radyoaktif madde salınmıştı.

Küçük güneş balığı

Kazada hasar gören reaktör parçaları halen sızıntıya neden olmakta. İnsanların ulaşamadığı bölgeyi robotlarla temizlemek için Toshiba ve bir takım araştırmacı su altı robotu geliştirdi. Nükleer santralin sular altındaki kısımlarını keşfetmek için kullanılacak olan robot “küçük güneş balığı” olarak adlandırılıyor.

17-06/17/nukleer-robot-shiftdelete.jpg

Ortalama bir ekmek boyutundaki robot, kuyruk kısmındaki pervaneleriyle manevra yaparak, iki kamerası ve radyasyonu ölçmek için dozimetresi ile veri toplayacak. Bir veri kablosu, robot ile takım arasında sürekli bağlantı kurarak yakalayabilecekleri herhangi bir resim veya veriyi dışarıdaki ekibe gönderecek. Robotun reaktöre ulaştıktan sonra verileri toplaması ve zarar gören santralden radyoaktif atığın çıkarılması hedefleniyor.

Küçük robot, araştırmacılar için umut vaad ediyor olsa da, daha önce gönderilen robotlar reaktörlere sıkıştı, radyasyon seviyeleri yüzünden saniyeler içinde bozuldu.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Robotlar nükleer sızıntıyı ölçecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Keşke bizim ülkemizde de tehlikenin farkına varılsa ve bu yanlıştan dönülse. Nükleer gerçekten çok sıkıntılı.. Hadi ucuz falan dediler millet olsun dedi de geçen gün bir haber çıktı Türkiye'de Akkuyu Nükleer Santralinde üretilecek elektrik ucuz değil aksine normal elektrikten 2 kat daha pahalı olacak. Ben ne anladım bu işten? Yapan ve işletecek olan Rus bir şirket. Nükleer atıklardan etklienen biz ve ülkemiz, çevresi falan filan etklinecek bizim ülkemiz, Allah korusun yarın öbür gün bir tehlike olduğunda etkilenecek olan yine biz ve bizim ülkemiz ama parayı götüren Rus şirket! ve biz o elektriği 2 kat daha pahalı kullanacağız. Çok saçma..

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  O depreni canlı izlemiştşm tv den 2011 yılında ***** nükleer sızıntı konusunda çok yavaş

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  bu mavoi yazilar yüzünden hiç bir şeyler anlamadim haberden

" Robotlar nükleer sızıntıyı ölçecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotlar nükleer sızıntıyı ölçecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotlar nükleer sızıntıyı ölçecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 2. 2 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 3. 3 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 4. 4 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 5. 5 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 6. 6 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 7. 7 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 8. 8 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 9. 9 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 10. 10 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!