Robotlara özel beyin tasarlandı


23 Ocak 2021 Cumartesi 15:15
ABONE OL
Robotlara özel beyin tasarlandı

Robotlar her ne kadar birçok işlevi yerine getirse de inanlarla iletişime geçtiklerinde zorlanabiliyorlar. Massachusetts Institute of Technology‘deki (MIT) mühendisler, robotların daha hızlı çalışmasını sağlayan özel donanımlara sahip beyin tasarladılar.

Robotlar için özelleştirilmiş beyinleri yakın zamanda görebiliriz

MIT’den Sabrina Neumann, robotlar için uyaranları algılamak ve yanıtları hesaplamak için tepki sürelerini sınırlayan çok fazla hesaplama gerektirdiğini açıklıyor. İşte Neumann, robotun zihni ile bedeni arasındaki bu çelişkiyle mücadele etmenin kısa bir yolunu buldu.

Yeni robotik hesaplama yöntemi, yanıt sürelerini en aza indiren özel bir bilgisayar çipi oluşturmak için robotun fiziksel tasarımını ve amaçlanan uygulamaları kullanıyor.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/01/robotlara-ozel-beyin-tasarlandi-1.jpg

Bir robotun çalışmasında üç ana aşama vardır. Birincisi, sensörler veya kameralar kullanarak veri toplamayı içeren algıdır. İkincisi, analiz ve çözümleme: Robotların gördüklerine dayanarak, çevrelerindeki olayı analiz etmeli ve sonra çözüm yolunu bulmalarıdır. Üçüncüsü ise bir eylem planı oluşturup çözüme kavuşturmaktır. Bu adımlar da oldukça uzun zaman ve hesaplama gücü gerektirebiliyor.

Donanım hızlandırma tekniği kullanan araştırmacılar, belirli hesaplama görevlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirmek için özel bir birimin kullandılar. Çoğu robot, belirli bir uygulama kümesiyle tasarlanmıştır ve donanım hızlandırmasından yararlanabilir. Bu nedenle, MIT’deki mühendisler robomorfik hesaplamayı üretti.

Sistem, robotun belirli bir bilgi işlem ihtiyaçlarına en iyi şekilde uyacak özel donanım tasarımları oluşturuyor. Böylece, ortaya çıkan mikro devre tasarımı, robotun hesaplama ihtiyaçlarının verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için uyarlanabiliyor.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

vay be bilim nerelere geldi böyle önceden evdeki mixere nası çalışıyo bu teknoloji nerelere geldi derdik şimdi adamlar robota beyin yapıyo hadi hayırlısı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Harika!Bir bilgi işlem deposu olan robotların pek yakında insanlardan bile daha donanımlı olabilicegi kanısındayım.Emeginize saglik👍

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yani her robot için ayrı bir mikro çip mi tasarlanacak. Tam anlayamadım. Ama çok hızlı ve kısa programlama gerektiren çipler üretilebilirse bu tüm kontrol teknolojileri için devrimsel olabilir.

" Robotlara özel beyin tasarlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotlara özel beyin tasarlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotlara özel beyin tasarlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme