Okunma

Robotlarda Salyangoz Devrimi


06 Haziran 2016 Pazartesi 17:30
Robotlarda Salyangoz Devrimi

Teknoloji günden güne değişiyor, yenileniyor fakat mantık aslında hep aynı: Hayatı daha kolay bir hale getirmek. Bu amaç çerçevesinde de teknolojinin gelişiminde robotlar hep oldu. Dün de oldu, bugün de var, yarın da olacaklar. Asimo’dan mutfak robotuna kadar hayatımızın çoğu alanında gerek dijital gerek fiziksel olarak var olan robotlar, salyangozlarla daha akıllı olacaklar.

Sussex Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda robotların nasıl daha akıllı hale getirilebileceği üzerinde çalışılıyor. Bu araştırmalar çerçevesinde salyangozların karmaşık kararları çözmek için sadece iki adet beyin hücresi kullandığı ortaya çıktı.

Biri pişirmiş biri yemiş

Salyangozlar üzerinde yapılan deneylerde bir hücrenin açlık durumuna karar verdiği, diğerinin ise yemeğin yakında olup olmadığını söylediği keşfedildi. Beyin aktivitesini ölçmek için salyangoz üzerine elektrotlar yerleştiren bilim adamları, araştırmaları sonucunda buradan yola çıkarak robotları daha akıllı hale getirmenin mümkün olabildiğini düşünüyorlar.

16-06/06/salyangoz.jpg

Ne kadar enerji kullandıkları da bulundu

Baş Araştırmacı Prof. George Kemenes, bu araştırma sayesinde salyangozların karmaşık bir karar vermek için ne denli efor ve enerji harcadıklarını da görmüş olduklarını sözlerine ekledi. Yemek arayışının ve tüketiminin karmaşık ama amaç odaklı bir davranış olduğu belirtilirken, sadece iki hücresini kullanan salyangozun bile bu konuda nasıl tepki verdiği yapay zeka alanında bayağı katkı sağlayacak gibi görünüyor.

:: Robotların geleceğini nasıl görüyorsunuz?
yazarMehmet Arslan

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Robotlarda Salyangoz Devrimi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    salyangoza bira verdiğinizde mala bağlaması hangi beyin hücresinin sapıtması ile oluyor ? demekki 2 beyin hücresi de olsa sadece yemek yeme ve karar vermeden ibaret değil. İçme ve sevişme arzusuda olduğu çok açık.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Mantikliymis

  3. SDN Okuru dedi ki:

    korkuyorum akıllanmalarından

" Robotlarda Salyangoz Devrimi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotlarda Salyangoz Devrimi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotlarda Salyangoz Devrimi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "