Robotları insan yapan teknoloji Türkiye’den çıktı


11 Ekim 2019 Cuma 14:10
Robotları insan yapan teknoloji Türkiye’den çıktı

Robot teknolojilerine olan yatırımlar uzun yıllardır devam ediyor. Her ne kadar bundan yıllar önce, robotların bizi ele geçireceği iddiaları ortaya atılmış olsa da, 2019 yılı itibariyle henüz böyle bir şey söz konusu değil. Ancak, bu robotların insanlaşmadığı anlamına gelmiyor. Robotları insanlardan ayıran bazı önemli noktalar var. Bunların başında dokunma hissi geliyor. Doç. Dr. Utku Büyükşahin tarafından geliştirilen bir teknoloji ise bu sorunu ortadan kaldırıyor. Robotları insan yapan teknoloji ile robotlar insanlardan daha iyi hissedebilecek.

Robotlar dokunma hissi ile gelecek

Koç Holding’in Japon Mitsui Grubu ve Koç Üniversitesi ortaklığında faaliyet gösteren teknoloji yatırım şirketi Inventram, insanın 5 duyusundan bir tanesi olan dokunma duyusunu robot ve cihazlara kazandıran “Sensobright” yatırımını küresel pazarlarla buluşturmaya hazırlanıyor. Teknoloji, 5,2 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirildi.

Sensobright Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Doç. Dr. Utku Büyükşahin imzası taşıyan teknoloji, robotlara ve makinelere dokunma duygusunu hissettiriyor.

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, bilim insanı Doç. Dr. Utku Büyükşahin ve Inventram Genel Müdürü Cem Soysal’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında bu yeni teknoloji basın mensuplarına tanıtıldı.

Erken aşamadaki bu keşfin uzun soluklu bir teknolojiye dönüştürülmesi, dünya çapında patentlenmesi ve ikinci aşama yatırım fazına geçmesini ise Inventram gerçekleştirdi. Düzenlenen basın toplantısında yeni teknoloji ile ilgili konuşan Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, Türkiye’nin teknoloji ihracatçısı konumuna gelmesine katkı sağladıklarının altını çizdi. Bu anlamda teknoloji koleksiyonerliği yaptıklarını söyleyen Soysal şirketin aslında bir stratejik yatırımcı olduğuna değindi.

NASA’nın da ilgisini çeken bu teknoloji ile teknolojiden sağlığa, savunma sanayinden otomotive kadar birçok farklı sektörde yenilikler yapılabilecek. Teknoloji şimdiden NASA‘nın da dikkatini çekmiş durumda. Sahip olduğu düşük güç tüketimi sayesinde uzay çalışmalarında avantaj sağlayacağı söylenen teknoloji, üzerinde sinir hücreleri barındırıyor.

Bu teknoloji ile birlikte insan dokunma duyusunun patenti de 22 ülkede alınmış durumda. Bu ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Japonya da yer alıyor.

Toplantıda teknoloji hakkındaki teknik bilgileri Doç. Dr. Utku Büyükşahin verdi. İnsan parmak ucunun her santimetre karesinde  241 sinir hücresi bulunduğunu söyleyen Büyükşahin, yeni teknolojinin her santimetre karesinde 256 sinir hücresi bulunduğuna dikkat çekti. Bu da robotların parmaklarının insanlardan daha hassas olduğunu gösteriyor.

Bu teknolojinin robotların dokunma duyusu kazanması yanı sıra birçok alanda kullanılabileceğini belirten Doç. Dr. Büyükşahin, konuyu şöyle açıkladı; “Şu an ‘Dokunma Hissine Sahip Yapay Deri’ olarak adlandırdığımız bu teknoloji, robotların dokunma duyusu kazanması yanı sıra birçok alanda kullanılabilir. Örneğin, tıp alanında cerrahi uygulamalarda, ameliyat gereçlerinde, ameliyat robotlarında; trafikte otonom araçlarda; mayın tarama robotları ve enkaz altından canlı çıkartılması gibi yüksek hassasiyetli algılamaya ihtiyaç duyulan her yerde robotlar bu teknoloji ile çalışabilecek.

Büyükşahin konuşmasını “Bir robotun elini kapladığımızda elini yönlendirdiği objenin 3 boyutlu taramasını yapıp imalata hazır datasını oluşturabilir, bir aracın çevresinin anlık olarak 3 boyutlu haritasını çıkartabilir, ameliyat robotlarına bir cerrahın binlerce kat üzerinde çözünürlükte dokunma duyusu sağlayabiliriz. Biz teflon gibi bir ürün bulduk, kullanılacak alana göre şekillendirilmesi gerekiyor” diyerek tamamladı.

Falling Walls Venture’a Sensobright’ın bu teknolojisiyle 2019 yılının dünya çapındaki en önemli 25 bilim adamından biri olarak seçilerek davet edilen Doç. Dr. Utku Büyükşahin, bu teknolojiyi Kasım ayında Falling Walls Venture’da dünya bilim insanları ve yatırımcılar ile paylaşacak.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Robotları insan yapan teknoloji Türkiye’den çıktı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Patent alın patent işe yarasın istiyorsanız bulmak size para getirmez patent para getirir

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok iyi bir gelişme

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Oraya buraya parmak basarlar artık :(=)

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  216 heryerden alıyor

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   216 ya parmak atma güncellemesi :)))

" Robotları insan yapan teknoloji Türkiye’den çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotları insan yapan teknoloji Türkiye’den çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotları insan yapan teknoloji Türkiye’den çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 2. 2 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 3. 3 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
 4. 4 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
 5. 5 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 6. 6 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 7. 7 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 10. 10 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!