Okunma

Roket mermisine dayanıklı malzeme: Siper!


29 Ağustos 2018 Çarşamba 22:45
Roket mermisine dayanıklı malzeme: Siper!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından nanoteknoloji kullanımı ile üretilen siper adlı malzeme, roket ve uçaksavar mermilerine karşı olan dayanıklılığı ile dikkat çekiyor. Savunma sanayisinde kullanılacak olan malzeme, daha önce yine bu fakülte tarafından üretilen kurşun geçirmez malzemenin geliştirilmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Siper, roket ve uçaksavar mermilerine meydan okuyor!

Hafif ve dayanıklı bir malzeme olan siper, değişik ölçü ve güçte mermilere karşı koruyucu özelliği sayesinde çelik yelek, tank zırhı ve güvenlik kuleleri için kullanılabilecek yapıda. Kumaş özelliği de olan ve tamamen yerli materyaller ile geliştirilen malzeme sayesinde savunma sanayinin geliştirilmesi hedefleniyor. Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, tüm testleri tamamlanan malzeme için üretim aşamasına geçilmeye hazır olunduğunun da müjdesini veriyor.

Siper

Ceket içerisine bile dikilebilecek yapıda olan malzemenin üretiminin Van Teknokent bünyesinde gerçekleştirileceği belirtiliyor. Malzemenin çelik yelekte kullanılması durumunda sadece 250 gram ağırlığında bir yüke sebep olacağını da belirtelim. Güvenlik kuleleri ve tank zırhlarının etkin bir biçimde korunması için de malzeme önemli bir rol oynayacak.
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Roket mermisine dayanıklı malzeme: Siper!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Roketsavar ve uçaksavar demek istemişler bence. Zaten Roket 🚀 olamaz.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İnsan için değil sadece, askeri araçlara roket atıldığında da zarar vermesin diye…

 3. Anonim dedi ki:

  Roket insana çarpsa oluşan sıcaklıktan ve oksijensizlikten muhtemelen o insan ölecektir, ama bu malzeme araçlara uygulanırsa daha hafif dayanıklı zırhlı araçlar üretilebilir.

 4. Anonim dedi ki:

  Roket mermisi derken zırhın dayanıklılığını kast ediyor bu teknolojiyle üretilen yeleğe roket değsede delinmez demek istiyor.

 5. Roket mermisi derken? dedi ki:

  Rpg mühimmatı bu yeleğe zarar vermese insanı öldürmezmi yani 😂

 6. Anonim dedi ki:

  Benim anlamadığım yelek gibi giysekte roket çarpınca yine öldürür

 7. Anonim dedi ki:

  Benim anlamadığım yelek gibi giysekte roket çarpınca yine öldürür

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  helal olsun size, devam güzel ülkem

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu gerçekse yer yerinden oynar yalnız, şuanda en iyi balistik koruma ( taşıyıcı plaka olarak) LVL 4 Ceramic Plate denen plaka ancak ağırlığı ve bileşenleri bunun yanında bir hiç, helal olsun.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Helal olsun diger universitelere ornek olsun

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hadi çamur atın hemen, küçümseyen yorumlar yapın…

" Roket mermisine dayanıklı malzeme: Siper! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Roket mermisine dayanıklı malzeme: Siper! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Roket mermisine dayanıklı malzeme: Siper! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "