Rootkit’i Yanında Gelen Bellek


28 Ağustos 2007 Salı 13:00
ABONE OL
Rootkit’i Yanında Gelen Bellek
Aslında çok da korkulacak bir durum yok. Çünkü bu yazılım, kullanıcının sistemine herhangi bir zarar vermiyor. Yaptığı sadece Windows uygulama geliştirme arabiriminin ve bazı virüs tarayıcılarının erişemeyeceği gizli bir klasör oluşturmak! Daha ne olsun, dediğinizi duyar gibiyiz.

USB Bellekte Gömülü Yazılımın Ne İşi Var?

USB belleklerin içinde bazen yazılımlar gömülü olarak gelir. Buna en genel örneklerden biri de U3’tür. Sandisk firmasının desteklediği bir proje sonucu ortaya çıkmış olan U3, bir USB bellek işletim sistemi olarak adlandırılabilir. USB belleği herhangi bir sisteme taktığınızda, işletim sistemi diğer USB bellekler gibi aygıtı tanımlar ve ardından gömülü olan U3’ü kurmaya başlar. Kurulum bittikten sonra sisteminizde bir adet sanal CD sürücüsü ve bir adet de sanal FAT biçimli sabit disk tanımlanır. Bundan sonra sürücünüzü minik bir bilgisayar gibi kullanabilirsiniz. Mini işletim sistemi herhangi bir yönetici yetkisi gerektirmiyor ayrıca genelde içinde dahili virüs koruma yazılımı da bulunuyor.
U3’ün en önemli getirisi ise kullandığınız herhangi bir bilgisayarda bulunan işletim sistemi üzerinde yaptığınız her türlü değişikliği takip ederek, USB belleği çıkardıktan sonra sistemi eski haline getirmesi. Buna kayıt defteri işlemleri de dahil.

Not: Görüntüyü Sony’den Aldık

U3’süz USB Bellekler Ne Olacak?

Bunun için de çözümler mevcut. Eğer isterseniz U3 gömülü olarak gelmeyen USB belleğinize gerekli yazılımı yükleyerek U3 uyumlu çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yeter ki belleği çalıştıracağınız sistemde Windows 2000 SP4, XP veya Vista olsun.

Sony’nin Gömülü Yazılımı U3 Değilse Nedir?

U3 destekleyen USB bellekler dışında gömülü olarak herhangi bir yazılım geldiği pek görülmemiş bir durum değildir. Ama bu durum biraz daha farklı, nedeni ise Sony MicroVault USM-F’in üzerinde bulunan parmak okuyucu devresi. Parmak okuyucu devresinin çalışabilmesi için gereken okuma yazılımı diskin üzerinde gömülü olmak zorunda. Gömülü olan bu yazılımın da herhangi bir şekilde değiştirilememesi ve gizli olması gerekiyor. Sonuç olarak aslında abartılacak bir durum yok fakat yine de bu konuyu yakından takip ederek gerekli güncellemeleri yapmanızda yarar var.

Bilgi İçin: F-Secure
Yazan: Gürkan Demirok
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

U3 güzel bi teknik ama diğer gömülü yazılımlara hiç te gerek yok bunun gibi yazılımlar bir açıklama yapılmadan piyasaya sürülüyorlar o yüzden pekde tasnif etmediğim bir şey 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

parmağı olmayanlar iş kazasında parmaklarını kaybedenler bu usb belleği kullanamayacakmı şimdi

" Rootkit’i Yanında Gelen Bellek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rootkit’i Yanında Gelen Bellek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rootkit’i Yanında Gelen Bellek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!