Okunma

Google Rosalind Franklin’i Unutmadı


25 Temmuz 2013 Perşembe 01:31
Google Rosalind Franklin’i Unutmadı

Google’ın artık geleneksel hale getirdiği ünlü kişilerin doğum günlerinde ve özel günlerde ana sayfasındaki logo değiştirme çalışmasının bugünde konuğu Rosalind Franklin oldu. Bugün Google‘ın ana sayfasına girenleri bilim insanı için hazırlanmış aşağıdaki Doodle yani logo karşılıyor. 

İngiliz bilim insanı olan ve 25 Temmuz 1920’de Londra’da dünyaya gelen Franklin, genç yaştan itibaren bilim alanında kariyer yapmayı kafasına koydu.

1945 yılında Cambridge Üniversitesi’nden Fizik-Kimya dalında doktora yapan Franklin, X ışınımlarının kırınımı üzerine çalışmalar yaptı. Bulduğu yöntemler, maddenin kristal yapısını görme adına önemli adımlar atılmasını sağladı. Ayrıca yaptığı çalışmalar kok kömürü sanayi ve atom teknoloji için değerli verilerin kazanılmasını sağladı.

Öte yandan aynı zamanda DNA ve RNA sarmalları ile ilgili çalışmalar da yapan İngiliz bilim insanı, o dönem kadınların bilim alanındaki çalışmaları ikinci planda kaldığı için yeteri kadar ilgi görmedi. Hatta beraber çalıştığı bilim insanları Nobel ödülü alırken Franklin‘in adı bile geçmedi.

16 Nisan 1958 yılında hayata gözlerini yuman Rosalind Franklin günümüzde DNA ve atomun yapısı ile ilgili yaptığı çalışmalardaki çabaları ile bilim dünyasında kabul görmektedir.

:: Çalışmayı nasıl buldunuz?   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google Rosalind Franklin’i Unutmadı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Şaçma sapan şeyleri hatırlar bizim dünya tarihinde çığır açtığımız şeyleri unutur

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Genç yaşta ölmüş 🙁

" Google Rosalind Franklin’i Unutmadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Rosalind Franklin’i Unutmadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Rosalind Franklin’i Unutmadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "