Okunma

Rosetta Uzay Aracı, 67P Kuyruklu Yıldızına İniş Yapıyor – Canlı İzle


12 Kasım 2014 Çarşamba 15:30
Rosetta Uzay Aracı, 67P Kuyruklu Yıldızına İniş Yapıyor – Canlı İzle

Bugün yani 12.11.2014 tarihi, insanlık için oldukça önemli bir gün. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 67P / Çuryumov – Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı üzerine, “Phiale” isimli modülü indirmeyi deneyecek. İlk defa denenecek olan bu girişim, insanlık ve bilim için oldukça önemli.

Rosetta adı verilen uzay aracı, bir süredir 67P Kuyruklu Yıldızı’nın etrafında dönüyor. Rosetta, kuyruklu yıldız üzerinde gerçekleştirebileceği şeyleri araştırıyordu. Araştırmanın sonucunda ilginç bir şeyler bulundu!.

Neden 67P / Çuryumov – Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı?

Yapılan araştırmada ilk dikkat çeken nokta, 67P / Çuryumov – Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı‘nın çevresindeki manyetik alanın salınımlarıydı. Bu salınımları bir tür şarkıya dönüştürmek mümkündü. Yani durum oldukça ilginçti.

İlk olarak Ağustos ayında Roseta’nın manyotemetresi yoluyla algılanan “şarkının” kuyruklu yıldızın uzaya bıraktığı nötr parçacıklardan kaynaklandığı düşünüldü. Ancak salınımların arkasındaki fiziksel mekanizma, Avrupa Uzay Ajansı’na göre gizemini koruyor.

Philae adı verilen modül, bugün TSİ (Türkiye saati ile) 18:30 civarında yüzeye inmesi bekleniyor. Rosetta’yla Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreyi aştığından, sinyallerin kuyruklu yıldızdan bize ulaşması 28 dakika 20 saniyeyi buluyor. Bu yüzden inişten, ancak saat 19:00 civarlarında haberdar olabileceğiz.

Philae’nin iniş yapacağı bölge

14-11/12/26694049.jpg

Proje başarılı olursa ne olacak?

Projenin başarılı olması halinde bilim adamları, ilk kez bir kuyruklu yıldızı çok yakından analiz etme şansı bulacaklar.

Bunun yanında ilk kez dünyadan bu kadar uzak bir uzay görevi, başarıyla sonuçlanmış olacak. Yani imkansız kelimesine karşı insanlık, bir zafer daha kazanacak!…

Canlı Yayın

Eğer siz de bu şahane anı, canlı olarak izlemek istiyorsanız, aşağıdaki videoyu saat 18:30 – 19:00 saatleri arasında izleyin.

:: Uzay bilimleri sizi heyecanlandırıyor mu? Eğer bugünkü operasyon başarıyla gerçekleşirse, sizce bunun geleceğe nasıl bir etkisi olur?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Rosetta Uzay Aracı, 67P Kuyruklu Yıldızına İniş Yapıyor – Canlı İzle”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Nusrat Birden fazla bigbeng olayi me cut

 2. loverobber dedi ki:

  Hayýrlý olsun

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hindistan 75 milyon dolara uzaya araç yollamış , bizde 600 milyon dolara saray yaptırıyoruz uzay pek açmıyor bizi herhalde 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar yapmis aga

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hikayee

 6. SDN Okuru dedi ki:

  lan her yere bi siyaset yapıştırmayı bıraksanız

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bir 200 – 300 yıl kadar gerilerindeyiz.. Ne kadar yazık.. Bu devletin kamu kuruluşlarında yolsuzluk diz boyu oldugu sürece, aramızdaki fark dahada açılacaktır. Yazık

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bizimkiler geçenlerde uzaya uyduda gönderdi infoman efendi.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  güzel iş başarmışlar tebrik ederim lakin Amerikanın aya hiç inmediğini ve 11 eylül saldırıları gibi insanlık tarihinin gördüğü en büyük yalanlardan biri olduğunu da çok iyi bilmenizi isterim.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkilerde Duble yol açılışını canlı veriyorlar 🙂

 11. MasterFather dedi ki:

  *****

 12. SDN Okuru dedi ki:

  indimi kaçırdık herhalde

 13. Nemre dedi ki:

  Saat 19:10 henüz bir haber yok rosettadan, sanýrým baþarýsýz oldu.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  çocuklarımız bunu canlı yaşayacak.. 🙂

 15. Nemre dedi ki:

  Evet bu aný bekliyorum dünden beri, takip edeceðiz inþaallah.

" Rosetta Uzay Aracı, 67P Kuyruklu Yıldızına İniş Yapıyor – Canlı İzle konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rosetta Uzay Aracı, 67P Kuyruklu Yıldızına İniş Yapıyor – Canlı İzle ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rosetta Uzay Aracı, 67P Kuyruklu Yıldızına İniş Yapıyor – Canlı İzle ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "