Okunma

Rovio Kan Kaybediyor


20 Mart 2015 Cuma 07:00
Rovio Kan Kaybediyor

Angry Birds ile mobil platformlarda fırtına estiren Rovio, son günlerde finansal durumu ile gündeme gelmeye başladı. Angry Birds oyunlarını seriye bağlayan (yaklaşık 13 oyun) Rovio’nun artık kar elde etmediği açıklanan son finansal raporlarda ortaya çıktı.

7 milyar dolarlık marka değerine sahip olan Rovio yeni oyunlarını ücretsiz olarak sunmaya başlayıp, uygulama içi satın alma seçeneklerine ağırlık vermişti. Bu hamle Rovio’nun gidişatını olumsuz yönde etkiliyor.

Rovio’nun geçen yıl 10.8 milyon dolar faaliyet karı elde ettiği açıklandı. Ancak Rovio’nun 2012 yılındaki faaliyet karı 82.7 milyon dolardı. Faaliyet karında yaklaşık %73 düşüş yaşayan Rovio’nun gidişatı hiç de iyi görünmüyor. Rovio’nun oyunlarının indirilme rakamları ve lisanlı Angry Birds oyuncaklarından elde edilen karlar şimdilik firmayı ayakta tutuyor.

15-03/20/rovio-1426806945.jpg

Açıklanan diğer rakamlar Rovio’nun geçen yıl tam 600 milyon defa oyunlarının indirildiğini ve mobil oyunlardan 119 milyon dolar gelir elde ettiğini gösteriyor. Bakalım Rovio ilerleyen aylarda finansal durumunu düzeltebilecek mi?

:: Rovio’nun oyunlarını beğeniyor musunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Rovio Kan Kaybediyor”

 1. giskur11 dedi ki:

  Her güzel bir þeyin sonu var.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Gta gibi bi oyun cikartsin angry birds serisi ***** o kuslari isitip onumuze koymana gerek yok aksiyonlu grafikli deat triger turu birsey cikart rovio.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  angriye börds isteruk

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bir ara fizige dayali oyunlarin devriydi geldi gecti.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Onların da devri geçti…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yazım hatası var metinde "a" kelimesinin üstüne şapkayı koyulmalıydı TDK geri getirdi şapkayı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten kazandıgını kazandı daha ne istiyorlar acaba

 8. nyoo dedi ki:

  iletiþim çaðýndaki teknolojisinin gücüyle bi anda parlayan firmalar veya insanlarýn ayný hýzla çakýlmalarýna daha çok tanýk olacaðýz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni Fantastik Oyunlar Yapıp Reklamınıda Ona Göre Kaliteli Yapmalı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bugünlerde Rovio popüler oyun türlerini (3 match, puzzle bubble, cart racing) kopyalayarak birşeyler yapmaya çalışıyor ama bu kadar büyük bir firma Bad Piggies dışında orjinal birşey çıkaramadı ki o da iBlast Moki oyunundan esintiler taşıyan bir oyun. Artık tekrar paralı satılan oyunlar yükselişe geçiyor, insanlar IAP olayından sıkılmaya başladı, parayla bir oyunu sattırabilecek isme sahip Rovio ama mümkünse kuşlar değil. Orjinal bir şeyler, bence piyasadaki iyi game designerları ne olursa olsun bünyesine katmalı. 2-3 ayda bir orjinal oyun çıkaran Nitrome'dan öğrenecek çok şeyleri var.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Kuşum Aydına oyun yapsınlar kara geçerler : )

 12. SDN Okuru dedi ki:

  başlangıcı domuz gribiyle oldu bitişi de aynı olacak görünen

 13. seyhmus21 dedi ki:

  Rovio kuþ dýþýnda yenilikler yapmasý lazým kuþlar yavaþ yavaþ demode oluyor.

" Rovio Kan Kaybediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rovio Kan Kaybediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rovio Kan Kaybediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "