RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde!


05 Ağustos 2019 Pazartesi 08:53
RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde!

1 Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe giren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kararları, Netflix’in ve diğer internet medya sağlayıcılarının kontrol altına alınmasına ve denetlenmesine olanak sağlıyor. Son olarak çıkan bu haberler dünya basınında da yer buldu.

Netflix RTÜK denetimi eşliğinde yayınlara devam etmek istiyor

4 Ağustos 2019 tarihinde düzenlemelere ilişkin önemli açıklamalarda bulunan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, hiçbir markadan yeni yönetmeliğe karşı bir itiraz gelmediğini ifade etmişti. Bu ifadeleri destekleyen Netflix yönetimi, Türkiye pazarını kaybetmek istemiyor.

Netflix RTÜK denetimi

Tüm çevrimiçi içerik şirketlerinin lisans almasını mecbur kılan yeni sistem, ayrıca, ilgili markalardan Türkiye’de bir şirket kurmasını da talep ediyor. Özellikle lisans alımının Netflix’in çekilmesine sebep olacağı tartışmaları, Netflix’in sakin tavrı sayesinde, büyük ölçüde, son bulmuş gibi görünüyor.

Netflix RTÜK denetimi yabancı basınlar tarafından takip ediliyor

Radyo yayını için 10 bin TL, internet üzerinden yapılması planlanan televizyon yayınları için 100 bin TL ve alışveriş kapsamında yer alan içerikler için 500 bin TL isteyen RTÜK, kurallara uymayanlara çeşitli yaptırımlar uygulayabilecek.

Netflix RTÜK

Bu bağlamda Netflix, kurallara uymaması durumunda önceden belirlenmiş olan yaptırımlara maruz kalabilir. Üç katmandan oluşan bu ceza mekanizması, şu adımlardan oluşuyor:

— Uyarı alan içeriklerin 30 gün içerisinde değiştirilmesi

— Yayın lisansının üç ay boyunca kullanılamaması

— Bu iki uyarının da dikkate alınmaması durumunda süresiz olarak yayınlara son verilmesi

Yukarıdaki adımlar, diğer yabancı yayın servisleri için de geçerli.

netflix rtük

RTÜK internet yayınları için alınan kararlar Netflix’in radarında

Tüm bu uygulamaların sorulduğu bir röportajda konuşan Netflix, şunları söyledi: “Türkiye’deki olayları ve alınan kararları izliyoruz. Türkiye’ye hizmet etmek istiyoruz”
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

54 yorum - “RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  para lazım para, ekonomi kötü.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Wikipedia kural tanımadı saygısızlık yaptı. Cezası kesildi. Devletten daha güçlü kural koyucu yoktur. Karar verilir uygulamaya geçilir. Uzatmaya gerek yok. Elin gavurun kadar memleketi düşünseniz ne iyi olurdu

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Örf ve adetlere aykırı, çocukların ve gençlerin fiziki ve ruhsal gelişimini etkileyen yayın izlemek isteyen varsa yandaş kanalların tartışma programlarını izlesin.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  akp li arkadaşlar kına yaksınlar artık hoşgeldiniz arabistana

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Knk amaçları zaten vergi kesip para almak milletvekillerinin maaşı emine erdoğanın 50 bin dolarlık çantasının masrafını karşılamak için

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Çaresiz yasak yoktur.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Rezil olduk dünyaya

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   mal sen rezilsin zaten

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Kıskanmayın bizi

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu karari destekleyen kisilere internetten korsan film izleme indirme yasagi gelsin bakalim geriye kac kisi kalacak madem bu kadar adil insanlar. Bu yil aciklanan rakamlarla sinemaya giden izleyici rakamlarinin da ne denli dustugunu biliyoruz hadi bakalim kaciniz her filmi diziyi tek tek google play movies vb legal uygulamalardan elde edecek gorelim.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Parayla üye oldum istediğimi izlerim diye birşey yok. Kullanıcı sayısı çok arttı. artık tedbir alınması lazım. Ayda verdiğin 15 TL yi biz kedi mamasına veriyoruz. Üç kuruş para verdin diye özgürüm ayağına yatmaya gerek yok.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Senin gibi geri kafalılar yüzünden ülke bu halde çomar

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   senin tasman birisinin elinde demekki çomar. özgürlüğün azı çoğu olmaz. biz özgür olmak istiyoruz.

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   andaval

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu yorumcular zamanında Wikipedia engellenince de konuşuyordu. Bunların işi bu. Aynadaki yansımalarına dayanamaz bunlar. Dikkate almayın. Netflix denetlenecek ve vergi ödeyecek. Bitti.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   wikipedia engellenince zaten ülke şaha kalktı

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu dünya basını gezi parkı olunca da gelmişti. Tanırız kendilerini. Senin kara kaşına gelmiyorlar saf

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Acınası dünya marsa biz sansüre.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünya konuşa konuşa anca bizim böyle boktan şeylerimizi konuşur.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  O kadar çok boş laf yapan insanlar var ki bilmeden etmeden konuşuluyor birincisi örf adet ile netflix arasındaki bağlantı bu nasıl bir zihniyettir ikincisi ise ucuz filmlerin hep taciz pislik küfür olması buda ancak cahillerin belirlediği bir mantık neymiş netflix cinsel içerikten başka argo küfürden başka pislikten başka bir şey yokmuş insan önce kendisine baksın bi pislik nedir diye yoldan geçen bir kadın görseniz dekolte giyindi diye kurmadığınız fantezi kalmıyor insanların niyeti zihniyeti bozuk bu arada çocukların etkilenmesine gelirse konu siz kalkıp çocuğunuzun yaşına uygun bir tv programı açarsanız çocuğunuz da zarar görmez netflix platformunda her yaşa hitap eden içerikler mevcut çizgi flim olsun belgesel olsun bunca insan sırf cinsel içerik için para ödemiyor bunu aklınızın bi köşesine kazıyın bu toplum filmlere vs sansür koyularak ahlak düzeltilmez

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Dünya bizi konuşuyor

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  bu zihniyet yakında evlerimizede kamera yerleştirip bizim nasıl konuştuğumuzu nasıl giyindiğimizi ne yiyip ne içtiğimizide denetler.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bu söylediğin çok uzak değil üstad. oraya doğru gidiyor iş. yakında evlerimizde sigara bile içemeyeceğiz.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  11:39:09 o öyle bişey değil yaa :)))

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu aktrolleri anlamıyorum diyolar avrupada bizi kıskanıyolar lan beyinsiz adam orada asgari ücretle orta seviye 2 araba alıyosun burda asgari ücretle ne alıyosun şeyimin başını. Avrupalılar bize 3. Dünya ülkesi gözüyle bakıyo afrikayla aynıyız yaani öğrenciler acından kıvranıyor işsizlik yüzde 30 ülke batmış suriyeliler bizim ülkede krallar gibi yaşıyo valla lanet olsun bu ülkeye bu sisteme

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  İyide bu Netflix paralı bir yayın. Yani zaten ülkede 100 kişiden 1 i felan ancak izleyecek oda parayla. Buna sansür koymanın örf,adetlerle felan ilgisi olduğunu söyleyip saçmalamayın. Bu ülkede örf adetlere önem veren kişiler zaten Netflix izlemiyo ya da sansürsüz olmasını tercih ediyo.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  RTÜK doğru karar vermiş Netflix ne oluyorda bu kadar büyütülüyor boş işler bunlar netflix=pislik içinde film sunar. Küfürlü sahneleri taciz sahnelerini çocuklar için çok tehlikeli netflix eğer önlem almazlarsa kapatsınlar. Dikkat edin en pahalı filmlerde küfür taciz sahneleri çok nadir görürsünüz. Ama netflix filmlerin hemen hemen hepsinde küfür taciz her pislik var. Çocuklarınıza izletmeyin şu netflix…..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sen hiç hayatında netflix üyeliği aldınmı. Önyargılı kardeşim.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  benim şu cahil aklım ile bu durumdan anladığım şu : rtük yani devlet diyorki ; internet üzerinden de olsa benim ülkemde bir yayıncılık faaliyeti yaacaksan bunun vergisini bana vermek zorundasın.hem vergisini vereceksin hemde benim kurallarıma uyduğunu göstereceksin.. eğer bu şekildeyse yani doğru anlamışsam burada devletimizin yanlış yatığı birşey yok.. benim ülkemin insanlarından kazandığı arayı benim devletime vergisini ödemeden alı dışarı götürmelerine ben de vatandaş olarak karşıyım zaten..

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Ah ah sonra özgürlük var bok var ulan parayla abone olunan bir yere kural koymak aga bunun adı diktatörlüktür nokta laf edenler paranızla araba alacaksınız diyorlarki hızınızı 80 geçmesin boş yoldasın yol senin üstelik işte ülke böyle geri gider

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Birisi netflix bizi esir etmiş biri ahlak diyor yahu kardeşim bu platform ücretli ve üyeliğini iptal ettiğin zaman yenilenmez ve beğenmezsen para vermez üye olmazsın olur biter normal tv RTÜK denetimine tabi sonuçta TRT çocuk minika go falan izlet çocuklara ben para verip izlediğim bu platformda görüntünün blurlaştırılmasını konuşmaların biplenmesini sansürlenmesini istemem AK PARTİ seçmeni olsam da buna karşıyım

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  yapılıcak şey belli netflix iptal edilicek takip edilen dizi varsa torrentten sansürsüz indirilir devam edilir

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  bu güne kadar netflix diye bir şey yoktu ama ülkede sapıktan bol bir şey yok. demek ki sebebi izlediğin şey değil toplumun kendisi. bununla yüzleşene kadar da daha çok acılar çekeriz

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Burada gündeme gelmeyen bir lisans farkettim internetten satış lisansı 500bin₺ ne yani ben şimdi bir girişim açtım diyelim öğrenciyim 500bin₺ mi ödemem lazım yasal olarak satış yapabilmem için? Oymu çok beklerler.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Her konuda olduğu gibi bu konudada dünyaya bizi rezil ettiler yasaklı zihniyetten nefret ettim artık . Yobazlıktan başka birşey değil bu

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  başladınızmı yine ülkenizi kötülemeye illimunnatiye destek vermeye adiler 🙁

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   iq defisite seni

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Kardeş egr ordan çocugunun etkilendigini dusunuyorsan kimse sana zorla bu platformda bulun demiyor git trt cocuk izle .ben bu siteye para veriyorum bu parayi onu bunu kessinler bulürlasınlar diye vermiyorum . Bu platformun boyle oldugunu bile bile para veriyorum

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli bir Media şirketi kurulmuş, kiminse artık. Onun ülkede yaygınlaşması için netflixi çekilmeye mecbur edecekler herhalde. Amaç denetim filan değil. Para koparmak. Lisans ücreti ve her dizi program başına da gelirden yüzde istiyorlar

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Denetlenmesi ***** her toplumu toplum yapan özelliklerin korunması gerekir

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Lan bi citröen

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Denetlenecek tabiki çocuklarımızı gençlerimizi yolda mı bulduk. Çizgi filmlerde her türlü cinsel içerik şiddet gençlere eşcinsellik vs aşılama peşinde düşmüşler. Bizde nefsimizin peşine düşelim. Netfilix bizi esir almış farkında değiliz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ücretli bir üyelik karşılığında bakıyorsun. Böyle olduğunu düşünüyorsan paran cebinde kalsın. O dediğin ulusal kanallarda olur

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Benim netflix üyeliğim yok gayet esir değilim. Ama para vermiş olsam saçma sapan kısıtlamalar olsun istemem. Para verme esir olma zorla mi esir ediyorlar seni. Ne saçma sapan yorum bu

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   HErkezin ulaşabildiği değil bu. Para verenlerin ulaşabildği yayınlar bunlar. PArayı veren bir zahmet kontrol etsin bakıyor kötü içerik var almaz.
   Bu zaman kadar denetm mi vardı sapık ve işe yaramaz bir ggençlik mi yetişmiş.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Yetişmemiş mi ????

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   çizgi fimlerdeki her türlü bilinçaltı mesajları yıllarca ulusal kanallarda yayınlanan çizgi filmkerke aşılamaya çalıştılar emin ol ulusal kanallardaki tecavüzün olduğu zinanın olduğu kadına şiddet olduğu kadının mal gibi kullanılması olduğu müddetçe bunlar hiçbir fayda göstermez RTÜK ilk önce gitsin ulşusal kanallarda dizileri düzeltsin halletsin zaten netflix i düzeltmeye gerek bile kalmıycak çünkü insanlar kendiliğinden üyeliklerini iptal edeceklerdir

  5. Ziyaretçi dedi ki:

   Para verip izliyorsun kardeş zorla izleten yok rahatsız oluyorsan izleme bu kadar basit.

  6. Ziyaretçi dedi ki:

   Kredi kartı ile otomatik yenilemeyi iptal ediyorsun esirlikten kurtuluyorsun. Sana zorla öde öde öde öde demiyor. Zevkine alıyorsun zevkine izliyorsun. İzlemiyorsun diye gelip kelleni almıyor merak etme.

  7. Ziyaretçi dedi ki:

   Herhalde netflix’i tv kanalı zannediyor ergen arkadaş.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlet ac kaldi devlette para kalmadi ekonomiyi batirdiklari yerden cikartamiyorlar sigaraya %85 zam , dogal gaza zam , karşidan karisya gectin zam , %2 oksijen tuketip %2 karbon monoksit saldin zam , ülke bitkisel yaşamda sefaletle cebbelesiyor herkes nasil gecinicem diye kafayi üşütmus durumda bunlar netflix ten ordan burdan nasil kopartirim derdindeler , TRT dahil olmak uzere yerli kanallarin yayinladigi dizi , film ve sacmaliklari yurt disinda hic bir devlet ve tv kanali yayinlamaz Aile ve cocuk gelişimi icin , yakinda diziler tamamen erotizme dönücek RTUK sen ne iciyorsun abi bizede ver.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   +1

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Tvlerde gençleri etkileyebilecek saçma sapan ot programlar var veya silahlı dehşet içeren diziler sahneler var kimse müdehale etmezken edemezken her gün artan internet içeriklerine nasıl müdehale edip yetişebilecekler netflix bir tanesi sonuçta

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Netflix’ten bizimkiler endiş***** yayınlarıyla Netflix tarzı siteler farklı katogoride değerlendirilecek.

" RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RTÜK denetimi dünya basınının gündeminde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!