RTÜK’ten Spotify’a erişim engeli uyarısı! İşte süre


12 Ekim 2020 Pazartesi 14:26
RTÜK’ten Spotify’a erişim engeli uyarısı! İşte süre

RTÜK’ten Spotify’a erişim engeli uyarısı geldi. Yapılan açıklamalara göre, aralarında popüler müzik ve podcast dinleme platformu olan Spotify’ın da olduğu bazı yayın kuruluşlarına engelleme uyarısı yaptı. Lisans başvurusu yapmadıkları gerekçesiyle 72 saatlik bir süre tanıyan RTÜK, 72 saatin sonunda bu yayın kuruluşlarına engel getirecek.

Bildiğiniz gibi, İnternet radyo ve televizyonlarının da RTÜK denetimine girmişti. Bunun ardından ilk somut yaptırımlar gelmeye başladı. Söz konusu yeni duruma göre, lisans başvurusu yapmayan Medyaport TV, Paylas FM, Spotify ve FoxPlay‘e 72 saat süre verildi. İşte konu hakkında detaylar….

RTÜK’ten Spotify’a erişim engeli uyarısı

Bir süre önce konuşulan bu erişim engeli tekrar gündeme geldi. Yeni yasa kapsamında RTÜK, lisans başvurusu yapmadığı gerekçesiyle aralarında Spotify ve FOXplay’in de bulunduğu bazı yayın kuruluşlarına ihtarname gönderdi. Bu yayın kuruluşlarının 72 saat içinde başvurularını yapmaması halinde RTÜK erişim engeli getirebilecek.

Biliyorsunuz daha önce de Mubi, Netflix ve Amazon Prime Video gibi platformlar aynı engele takılmış ve onların lisans başvuruları süreci başlamıştı. Şimdi ise sıra başvurularını yapmayan kuruluşlara geldi. Onlar arasında ise oldukça popüler olan Spotify da bulunuyor. Sevilen platform şu an dünyanın en çok müzik ve podcast dinlenen platformları arasında ilk sırada yerini alıyor.

RTÜK’ten yapılan resmî açıklamada belirtildiği kadarıyla bu yayın organları için 72 saat süre tanındı. Açıklamanın tam metni ise şu şekilde:

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2020/10/RTUK-ten-Spotify-a-erisim-engeli-uyarisi

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmeliğin “İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri” başlıklı 10 uncu maddesi kapsamında;

İnternet ortamından yürütülen yayıncılık faaliyetine ilişkin olarak yayın lisansı başvurusunda bulunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesi ve eki taahhütname ile birlikte üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemesi halinde üç ay süresince yayınlarına devam edebileceği,

Belirtilen süre içerisinde internet ortamından yayın lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanmaması ve bu süre için de hesaplanacak yayın lisansı ücretini peşin olarak ödemesi halinde ilave üç ay daha yayın hizmetlerini sunabileceği,

Başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca aynı Kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı, İhtar olunur.”

Güncelleme

Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın’a konuşan RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, 72 saat aşılırsa yasağın gelebileceği konusunda uyarıda bulundu.

RTÜK ile temasa geçilmesi ve hazırlıkların tamamlanması gerektiğinin altını çizen Taşçı, Foxplay’in lisans yükümlülüğünü için  hazırlık yaptığını belirtiyor. Spotify ile ilgili bir temas kurulamamış ve bir muhatap bulunamamış durumda. Eğer bu durum devam ederse, RTÜK idaresi Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak Spotify’ın lisans yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle erişimin engellenmesini talep hakkına sahip olacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “RTÜK’ten Spotify’a erişim engeli uyarısı! İşte süre”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu konuda RTÜK e hiç katılmıyorum 72 saat ne abi

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  kapansın

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Lisans başvurus yapmak zorundaysan yapacaksın. Bu ülkede para kazanıyorsun. Bi zahmet yasalarınada uyun.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Spotify deki sınırsız şarkı atlama için premium gerekir diyor ben hiç bununla karşılaşmadım sadece belli yerlerde mi var

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Rtük bi hayatımızdan defol . TV de o kadar rezil ve pislik dururken yaptığınız şeylerden bıktık

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Spofity dan ne istediniz spofity ibadete açılsın

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Spotify ne alaka ya iyice saçmaladılar

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok iyi oldu zaten cimriydi Spotify

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Aç kalan çakal köye inermiş

" RTÜK’ten Spotify’a erişim engeli uyarısı! İşte süre konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RTÜK’ten Spotify’a erişim engeli uyarısı! İşte süre ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RTÜK’ten Spotify’a erişim engeli uyarısı! İşte süre ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?