Okunma

Binali Yıldırım’dan İnciler


30 Haziran 2009 Salı 15:35
Binali Yıldırım’dan İnciler

Uzayan Bakanlar Kurulu toplantısı nedeniyle Bilişim 500 törenine gecikmeli olarak katılabilen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, her zamanki konuşmalarında yer alan incilerden bahsetmeyi ihmal etmedi.


Binali Yıldırım’ın konuşmasında öne çıkan konu yakınsamaydı.

Konuşmasına ‘yakınsama‘ kavramının önemiyle başlayan Binali Yıldırım, bu kavramın tüm düzenlemleri değiştirecek bir yapısı olduğunu ve orta vadede RTÜK ve BTK‘nın birleştirilmesinin gerekeceğini de belirtti. Yıldırım, sektörle ilgili diğer konularda da yorumda bulunmayı ihmal etmedi.

İşte Binali Yıldırım’ın Bilişim 500 törenindeki konuşmasından ilgi çekici başlıklar;

:: Bir deniz düşünün. Su, ayak bileklerinizden yükselmeye başlar. Bilişim sektöründekilerin bana söylediğine göre sektör şu an daha bilekte, devamında neler olacak bilemiyorum.

:: Yakınsamayla her şey birbirine girdi. Bakanlıkların, kurulların kafası karışık. Hangi izni kimin vereceği belli değil.

:: Yakınsama, orta vadede yasal altyapıyı gözden geçirmeyi gerektiriyor.

:: RTÜK ve BTK’nın orta vadede birleştirilmesi kaçınılmaz görünüyor.


Yıldırım, altyapı konusunda yol alındığını, ama henüz yeterli olmadığını belirtiyor.

:: Mobil genişbant altyapısına yapılan yatırımlarla bilgi otobanı yüzde 30 genişleyecek. Ama yeterli değil, bu altyapıyı, bilişim otobanını daha da geliştirmeliyiz.

:: Sektörde 2008’de 4 milyar dolar yatırım yapılmış. Mobil sektörün yaptığı yatırım, sabit için yapılan yatırımların 2 katı.

:: 3 yıl önce nüfusumuz kadar cep abonesi olacak dediğimde dinleyenler gülümsüyordu.

:: 2008’de bir yıl öncesine göre internet abonesi sayısı yüzde 30 artmış. Ama AB ortalamasına bakıldığında almamız gereken çok yol var.

:: Havacılıkta serbestleşmeyi başlattık. O zaman THY’nin payı yüzde 99’du. Şimdi yüzde 50. Ama o zaman 8,5 milyon yolcu taşırken şimdi 25 milyon yolcu taşıyor.

Yayla Şenliklerinde Telefon Çekmiyor

:: Türkiye’de iletişim vergileri bu işin lokomotifinin yakıtıdır.

:: 2013’te istiyoruz ki 55 milyon insanımız her türlü işini gücünü bilgisayardan, cep telefonundan yapabilsin.

:: Vergi indiriminin sektörde bitmesini istediler, olmaz dedim. Mutfak içi bilgi ama karar çıktığına göre artık önemi yok.

:: 2002’de genişbant yoktu, patika yollar vardı. Önce dızızızırıt diye bir ses duyar, öyle bağlanırdık.

:: Yayla şenliklerinde Bakanın telefonu çekmiyorsa biz ne yapalım deyip benimle dalga geçiyorlar. Ben onlara şu kadar nüfusun üzerindeki yerleşimlerin şu kadarında çekiyor desem de bu onlara su sesi gibi geliyor.

:: Bütün işlemlerin vatandaşlık numarası ile yapılabileceği bir ortam hazırlanması için karar aldık.

:: Tayfun Bey yüzde 40’lık yerli payını nasıl takip edeceksiniz?
(3G sonrası operatörlerin istihdam etmesi gereken ar-ge çalışanlarıyla ilgili olarak BTK Başkanı Tayfun Acarer’e söylüyor.)

:: Binali Yıldırım’ın sözlerini nasıl yorumlarsınız?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Binali Yıldırım’dan İnciler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    “Bir deniz düşünün. Su, ayak bileklerinizden yükselmeye başlar. Bilişim sektöründekilerin bana söylediğine göre sektör şu an daha bilekte, devamında neler olacak *****

    Yani diyor ki: Daha bilişim sektöründe bileğe kadar battık. İleride su boyumuzu aşmadan RTÃœK ile BTK’yi birleştirip önlemimizi alalım. (Engelleyebildiğimiz kadarını engelleyelim.)

    Sonumuz hayrolur inşallah!

  2. SDN Okuru dedi ki:

    hayııııııııııııııırrrrrrrrrrrr, lütfen RTÃœK radyo ve televizyon ile ilgilensin. Bir kişinin sitesi yerine yanlışlıkla tüm Google Sites kapatılıyor, RTÃœK gelirse artık ne olur bilemem.

" Binali Yıldırım’dan İnciler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Binali Yıldırım’dan İnciler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Binali Yıldırım’dan İnciler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "